Ja disa nga ushqimet qė reduktojnė nivelin e ankthit

Nėse ju vuani nga ērregullimet e ankthit mundohuni tė qetėsoni veten me ushqim nė vend tė ilaēeve tė cilat kanė dhe efekte anėsore. Ja disa ushqime qė do tė reduktojnė nivelin tuaj tė ankthit:
Peshqit me yndyrė

Nė njė studim tė Universitetit tė Ohajos, studentėve qė iu dha pėr tė konsumuar acit yndyror omega 3, shfaqėn me rreth 20% mė pak se tė tjerėt shenja ankthi gjatė provimit. Peshqit yndror parandalojnė gjithashtu sėmundje si dementia, problemet vaskulare, ndihmojnė shėndetin oculularė, etj. “Pra, njerėzit duhet tė konsiderojnė shtimin e omega 3 nė dietėn e tyre”, tha bashkėautorja e studimit, Martha Belury pėr njė revistė amerikane.

Ēaji i kamomilit

Kamolili ėshtė i njohur pėr vetitė e tij shėruese qysh nė kohėrat antike, por shkenca moderne me sa duket sapo ka filluar ta konsiderojė shkencėrisht njė fakt tė tillė. Shumė doktorė dhe institucione shėndetėsore nė mbarė botėn sugjerojnė pėrdorimin e ēajit tė kamomilit pėr tė reduktuar ankthin.

Vezėt

Truri ka nevojė pėr sasi tė konsiderueshme tė vitaminės B pėr tė funksionuar normalisht. Kur kjo vitaminė mungon, mund tė pėrjetojmė minimalisht konfuzion, nervozizėm dhe ankth, shkruan nė njė artikull revista amerikane Psychology Today. Pra, sigurohuni qė tė merrni sasinė e nevojshme tė vitaminės B, nga ushqime si bėrxolla e derrit dhe e viēit, agrumet, vezėt, etj. Vitaminė B ėshtė jetike pėr funksionimin normal tė trurit.

Kosi

Ne dimė qė truri dhe stomaku komunikojnė midis tyre – si mundet ta shpjegojmė ndryshe urinė – por studimet e fundit sugjerojnė se nė kėtė komunikim pėrfshihen edhe bakteriet. Bakteriet e mira(probiotike) jetojnė nė intestine dhe ndihmojnė nė funksionimin normal tė shėndetit gastronomik, shkruan keshilla.net. Por nė vitin 2011, studiuesit irlandez gjetėn se, duke u ushqyer me disa bakterie protobiotike qė gjenden tek kosi, kjo redukton sjelljet qė lidhen me ankthin, depresionin dhe stresin”. Autorėt e studimit e konsideruan inkurajues kėtė fakt nė njė intervistė per NPR, por theksuan se duhen studime tė mėtejshme.

Ēaji jeshil

Ēaji jeshil ėshtė i pasur me aminoacide L-theanine, tė cilat nė pėrgjithėsi kanė efekte qetėsuese. Nė njė studim, studentėt konsumuan 200 miligram aminoacide L-thenine pėrpara provimit dhe ankthi i tyre u reduktua ndjeshėm nė krahasim me mė parė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma