Kosovarėt, nė vendin e tretė pėr pajisje me pasaportėn austriake

Numrin mė tė madh tė shtetasve tė rinj tė Austrisė e pėrbėjnė boshnjakėt me 698, e pas tyre vijnė turqit me 456 dhe kosovarėt me 319 persona.
Gjatė gjysmės sė parė tė vitit nė Austri afėr 4700 tė huaj kanė marrė pasaporta tė kėtij vendi. Numrin mė tė madh tė shtetasve tė rinj tė Austrisė e pėrbėjnė boshnjakėt me 698, e pas tyre vijnė turqit me 456 dhe kosovarėt me 319 persona, njofton agjencia austriake e lajmeve APA.

Me kėtė numėr ėshtė shėnuar njė rritje prej 9.6 pėr qind e kėsaj kategorie nė krahasim me periudhėn e njėjtė tė njė viti mė parė, transmeton albinfo.ch. Mė saktėsisht: gjatė gjashtė muajve tė vitit 2017 kanė qenė 695 ndėrsa gjatė periudhės sė njėjtė tė vitit 2016, 4285 persona qė kanė fituar pasaportėn austriake.

Mė shumė se njė e treta e tė natyralizuarve ose 35.9% tė tyre janė tė lindur nė Austri. Mbi gjysma e tė gjitha natyralizimeve, ose 2625 sosh janė bėrė mbi bazė tė sė drejtės ligjore. Prej tyre 1689 veta e kanė fituar kėtė status pas qėndrimit prej sė paku gjashtė vitesh nė Austri ose pėr shkaqe tė posaēme (lindja nė Austri, e drejta e azilit ose shtetėsia e njė vendi tjetėr tė BE-sė.

Rritjen mė tė madhe tė numrit tė kėsaj kategorie qytetarėsh gjatė periudhės nė fjalė, 42.1%, e ka pasur kryeqyteti, Vjena. Kėtu numri i tė natyralizuarve pėr gjashtė muaj ka qenė 2019.

http://www.albinfo.ch/kosovaret-ne-vendin-e-trete-per-pajisje-me-pasaporten-austriake/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma