Mustafa kategorik: Me PDK-nė nė asnjė rrethanė, VV tė qartėsojė qėndrimin pėr shumė ēėshtje

Kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa, pėrmes njė postimi nė Facebook, edhe njėherė ka qartėsuar pozicionin e LDK-sė, karshi situatės sė krijuar politike. Mustafa ka thėnė se “Tė gjithė ata qė kanė iluzione se me zhagitje tė proceseve, para apo pas zgjedhjeve lokale, do tė ndryshojnė qėndrimin e LDK sė mashtrohen kot! Nė asnjė rrethanė nuk bėjmė koalicion me PDK-nė pėr qeverisje qendrore”.
Ai ka thėnė se “sa i pėrket Vetėvendosjes, do tė kėrkojmė qė ti qartėsojnė qėndrimet e tyre pėr shumė akuza, sulme dhe veprime tė dhunshme por edhe ēėshtjet programore. Nė ditėt nė vijim do tė adresojmė ēėshtjet specifike”

Postimi i plotė i Mustafės:

“Tė nderuar miq,

PDK, VV, AAK, Nisma si inicuese, Lista Serbe, tė gjithė sė bashku tė bashkrenditur organizuan dhe i shpallėn mosbesim Qeverisė sė drejtuar nga LDK. Emruesi i pėrbashkėt i koalicionit te tyre anti LDK shpjegohet me faktin se nuk shihnin interes qė Kosova tė ketė njė Qeveri qė lufton krimin dhe siguron zhvillimin ekonomik.

U vėrejtė qė edhe ndėkombėtarėt, tė cilėt e kanė plotė gojėn luftė kundėr krimit dhe korrupsionit, se nė fakt janė mė shumė tė interesuar pėr stabilitet, qoftė ai i menaxhuar nga krimi, sesa pėr njė qeverisje e cila nė mėnyrė tė pavarur lufton krimin. Prandaj edhe ndodhi kjo qė ndodhi.


PDK-sė, AAK-sė e Nismės iu rrezikohej kapja e shtetit nga njerėzit qė i kanė tė instaluar nė institucione. Kurse, VV i shfrytėzoi kėto parti pėr tė justifikuar pėrdorimin e dhunės pėr ardhje nė pushtet. Argat tė tyre ishin edhe disa deputet tė LDK-sė.

Lista Serbe i fėrkoi duart se tani do tė jenė faktor kyq, ata dhe Beogradi, nė Kuvendin dhe Qeverinė e Kosovės. Shfrytėzuan nendjelehtėsinė e atyre qė thirreshin nė vendime tė mėdha!?

Rezultoi se Llogaritė, sondazhet, kėshillat e tė gjithėdijshėmve, materiali propagandues iu dolėn tė gabuara!

Ishte kjo e vetmja qeveri e pasluftės e drejtuar nga LDK-ja, ndaj sė cilės u ushtrua dhunė e paparė.

U sulmuan institucionet, u sulmua familja, shtėpia dhe eskorta e Kryeministrit, u sulmuan disa ministra. Opinioni heshti. Heshtėn edhe organet e ligjit.

Vota e mosbesimit nėnshkroi certifikatat e dhunės dhe tė ideatorėve tė saj.

Kėto ditė ata qė organizuan tė gjitha kėto pisllėqe dhe komplote kėrkojnė qė LDK-ja tu bashkangjitet pėr tė bėrė institucionet, bile edhe po kanė fytyre (tė pafytyrėt) tė fajėsojnė LDK-nė se ajo qenka tani bllokuesja.

Ėshtė e qartė se LDK nuk e shkaktoi kėtė situatė, se LDK nuk e ka mandatin pėr Kryetar tė Kuvendit dhe as radhėn e parė pėr nominim tė Kryeministrit. Prandaj Koalicioni i LDK -sė s’ka si ta bllokojė e as si ta zhbllokojė situatėn. Situatėn po e mban peng Koalicioni i PDK-sė.

Tė gjithė ata qė kanė iluzione se me zhagitje tė proceseve, para apo pas zgjedhjeve lokale, do tė ndryshojnė qendrimin e LDK sė mashtrohen kot!

Nė asnjė rrethanė nuk bėjmė koalicion me PDK-nė pėr qeverisje qendrore.

Sa i pėrket Vetėvendosjes, do tė kėrkojmė qė ti qartėsojnė qėndrimet e tyre pėr shumė akuza, sulme dhe veprime tė dhunshme por edhe ēėshtjet programore. Nė ditėt nė vijim do tė adresojmė ēėshtjet specifike. IM”, ka shkruar Mustafa. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma