Baraliu: Seanca konstitutive mund tė vazhdojė deri nė pafundėsi

Ish-kreu i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), profesori Mazllum Baraliu, thotė se seanca konstituive mund ta zgjasė deri nė pafundėsi. Sipas tij, koalicioni PAN mund tė propozojė kandidatin e njėjtė ose ta ndryshojė, e pėr kėtė ēėshtje nuk parashihet njė afat kohorė.
Tė hėnėn pėr tė herė tė katėrt ėshtė thirrur tė mbahet vazhdimi i seancės konstitutive tė Kuvendit, nga kryesuesi Adem Mikullovci.

Seancat e kaluara dėshtuan pasiqė koalicioni fitues PAN nuk kishte propozuar kandidatin pėr kreun e Kuvendit. Edhe nė seancėn e sė hėnės ky koalicion ka paralajmėruar se nuk do tė marrė pjesė duke kėrkuar konsultime shtesė.

Ish-kreu i Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), profesori Mzallum Baraliu, thotė se seanca konstituive mund ta zgjasė deri nė pafundėsi.

Sipas tij, koalicioni PAN mund tė propozojė kandidatin e njėjtė ose ta ndryshojė, e pėr kėtė ēėshtje nuk parashihet njė afat kohorė.

Gjithė kėto paqartėsi janė shkaktuar konstaton Baraliu, ngase Kushtetuta ka mangėsi dhe nuk e definon qartė kėtė ēėshtje.

“Mos konstituimi i Kuvendit ėshtė pėr keqardhje. Ėshtė njė nga shumė rastet do tė thosha unė tragji-komike qė po na vazhdojnė tė paraqiten gjatė kėtyre viteve kur kemi fituar pavarėsinė prej kur do tė duhet tė ishin zot nė vendin tonė nė Republikėn tonė pėr tė vendosur pėr tė krijuar institucione tė mirėfillta. Pėrfaqėsuesit e kėsaj klase politike po dėshmojnė pothuajse nė vazhdimėsi qė nuk janė tė interesuar shuam pėr shtet dhe pėr qytetar por mė tepėr pėr interesa tė tyre politike dhe pėrfitimet e tyre”.

“Duhet shfrytėzuar e drejta kushtetuese tė propozohej kryetari i Kuvendit nė bazė tė nenit 67 paragrafi i dytė i Kushtetueses nė mėnyrė qė tė provohet ka apo nuk ka vota. Edhe Kushtetuta edhe vendimi i Gjykatės Kushtetuese i vitit 2014 ia lejon koalicionit tė shumicės qė ta shfrytėzoj nė vazhdimėsi kėtė tė drejtė, por nuk do tė duhej tė bllokohej nė forma tė ndryshme mbajtja e seancės konstitutive nė mėnyrė qė tė hapen rrugėt mandatimit tė qeverisė. Pikėrisht neni qė pėrmenda mė herėt lejon mundėsinė qė grupi parlamentar nė kėtė rast koalicioni PAN mund tė propozojė dhe tė pėrsėrisė propozimin nė kandidatė tė njėjtė dhe tė ndryshėm deri nė pafundėsi teorikish. Kushtetuta nuk e definuar detajisht deri nė fund kėtė ēėshtje prandaj ėshtė e mangėt”, sqaroi ai.


Por Kushtetuta e vendit ėshtė e qartė sa i pėrket formimit tė qeverisė.

“…brenda 60 ditėsh prej ditės kur fillon tė punoj Kuvendi nė kėtė rast faktikisht nė aspektin vėshtrues nė aspektin individual Kuvendi ėshtė i konstituar sepse deputetėt kanė dhėnė betimin e tyre dhe mandati i tyre fillon tė rrjedh atėherė nė qoftė se nuk bėhet qeveria thotė ajo dispozitė atėherė presidenti mund tė shpall zgjedhje tė jashtėzakonshme”, tha Baraliu.

Tė rėndėsishėm nė zhbllokimin e kėsaj situate ai po e sheh edhe ndėrhyrjen e presidentit Hashim Thaēi. Por pa faj nuk po e lė as kryeministrin nė detyrė, Isa Mustafa. Madje Baraliut nuk po i pėlqen as heshtja e Avokatit tė Popullit.

Tė gjithė kėta mekanizma sipas tij, kanė mundėsi qė tė dėrgonjė nė Gjykatėn Kushtuese pėr interpretim nenin 67, pika 2 tė Kushtetutės, raporton Ekonomia Online.

“Unė ēuditem se si presidenca hesht. Presidenti nė bazė tė nenit 84 paragrafi 2 tė Kushtetutės, ka pėr detyrė qė tė kujdeset pėr funksionimin kushtetues tė institucioneve kurse paragrafi 9 thotė se do tė duhej dhe ka tė drejtė tė bėjė njė parashtesė legjislative gjegjėsisht kushtetuese nė Gjykatėn Kushtetuese pėr tė bėrė sqarime lidhur me nenin 67 pika 2 dhe lidhur me vendimin e Gjykatės Kushtetuese tė viti,”, tha ai.

“Edhe kryeministri mundet tė inicojė ēėshtje kushtetuese meqė ai ėshtė edhe kryetar i njė subjekti politik qė ėshtė i interesuar shumė qė tė ketė sqarime dhe debllokad tė kėsaj gjendje institucionale problematike. Formimi i institucioneve dhe funksionalizimi i tyre ėshtė nė funksion tė kėsaj detyre tė kryeministrit dhe ai do tė mund ta bėnte njė iniciativė tė tillė. Njė iniciativė tė tillė do tė duhej ta bėnte edhe Avokati i Popullit, i cili nuk do tė duhej tė rrinte duarkryq”, sqaroi Baraliu.

Nė derėn e Gjykatės Kushtetuese mund tė trokasin edhe qytetarėt. Mbi 10 mijė qytetarė mund tė inicojnė kėtė ēėshtje drejt kushtetuese.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma