Refugjatja shqiptare vdes nga zjarri nė qendrėn e azilit

Fjala ėshtė pėr njė grua me handikap ndėrsa e gjithė qendra e azilit kėtu ėshtė e banuar me azilkėrkues me nevoja tė veēanta.
Njė refugjate shqiptare 28 vjeēe ka humbur jetėn nga zjarri nė shtėpinė e azilit nė Gjermani. Nė strehimoren qendrore pėr refugjatė nė Clemensheim tė Bad Driburg-ut, nė pasditen e tė premtes, rreth orės 16 e 30 ka shpėrthyer njė zjarr nė katin e dytė tė ndėrtesės. Kėtu ka gjetur vdekjen shqiptarja ndėrsa njė grua tjetėr ka pėsuar lėndime tė lehta, shkruan tag24.de.

Fjala ėshtė pėr njė grua me handikap ndėrsa e gjithė qendra e azilit kėtu ėshtė e banuar me azilkėrkues me nevoja tė veēanta.

Sipas zjarrfikėsve, personi qė ka pėsuar lėndime ka qenė njė e punėsuar e sigurimit aty, i cili ka provuar tė ndihmojė banorėt, transmeton albinfo.ch. Ajo ėshtė bartur nė spital pasi qė ka rėnė nė kontakt me gazin helmues tė liruar nga zjarri.

Mbi 100 persona tė ekipeve shpėtimtare janė mobilizuar me kėtė rast. Kur ata kanė arritur nė vendin e ngjarjes, retė e tymit shiheshin tashmė nga larg. Ndėrtesa ėshtė evakuuar ndėrsa banorėt janė vendosur nė sallėn e sporteve.

Ende nuk dihet shkaktari i zjarrit ndėrsa hetimet po zhvillohen nė atė drejtim.

http://www.albinfo.ch/refugjatja-shqiptare-vdes-nga-zjarri-ne-qendren-e-azilit/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma