Ushqimet qė duhet t’i shmangni nėse e keni barkun bosh

Shumica prej nesh kur zgjohemi herėt nė mėngjes zgjedhim tė hamė disa ushqime tė caktuara tė cilat mendojmė qė janė tė shėndetshme kur e kemi stomakun bosh, transmeton Klan Kosova.
Megjithatė, jo shumė prej tyre janė tė vetėdijshėm se disa ushqime ndėrveprojnė me njėri-tjetrin dhe trupin tonė nė mėnyra tė ndryshme.

Stomaku reagon nė mėnyra tė ndryshme ndaj ushqimeve tė caktuara kur ai ėshtė bosh.

Disa ushqime tė shėndetshme nuk mund tė hahen nė kėtė rast. Ato mund tė shkaktojnė diarre, dhimbje stomaku dhe shqetėsime tė tjera.

Lexoni se cilat ushqime nuk duhet tė hani me stomakun bosh:

1. Shmangni domatet
Ngrėnia e domateve me stomakun bosh rrit aciditetin e tij dhe shkakton ulēerėn.

2. Shmangni kafen
Pirja e kafesė apo ējajit me stomakun bosh mund tė shkaktojė pėrzierje. Gjithashtu, ajo mund tė nxisė aciditetin e lartė tė stomakut.

3. Shmangni qitron (fruta tė ngjashėm me tė)
Portokalli, limoni dhe qitro mund tė shkaktojnė shumė probleme te njerėzit me inflamacion tė ulėt nė ezofag.

4. Shmangni pijet me sheqer
Pijet me sheqer, pėrfshirė lėngjet nxisin dėshirėn pėr tė ngrėnė.

5. Shmangni kosin

Kosi pėrmban shumė acid dhe i bėn shumė keq stomakut nėse e pėrdorni nė mėngjes.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma