Pemėt qė ndihmojnė tė humbni nė peshė

Kur jeni tė uritur, trupi juaj dehidrohet dhe i mungojnė nutrientet esenciale. Pemėt pėrmbajnė sasi tė madhe tė ujit, si dhe vitamina dhe minerale, qė ndihmojnė ta ngopin trupin tuaj.
GREJPFRUTI

Grejpfruti ėshtė pemė e shkėlqyeshme me pak kalori, qė ju ndihmon ta mposhtni urinė. Nėse hani sė paku gjysmė grejpfruti para shujtės, ėshtė sigurt se do tė humbni peshė. Grejpfruti pėrmban shumė ujė dhe fibra. Grejpfruti njihet si pemė qė ndihmon nė pėrshpejtimin e metabolizmit.

BORONICAT

Boronicat janė pėrplot me antioksidues dhe ndihmojnė shumė pėr humbjen nė peshė. Boronicat janė tė mira pėr trurin dhe pėrmbajnė sasi tė madhe me vitamina C. Pėrmbajnė shumė nutritiente shkaku i pigmenteve tė errė- ta. Boronicat t'i konsumoni ekskluzivisht tė freskėta.


SHALQIRI

Shalqiri ėshtė i pari pėr nga hidratimi, dhe ėshtė me pak kalori. Hidraton trupin tuaj, ofron shumė nutriente, qė bėn tė rrini tė ngopur pėr kohė tė gjatė. Kur ta ndieni nevojėn pėr diēka tė ėmbėl, mė sė miri tė pėrcaktoheni pėr shalqirin. Mund ta bluani dhe ta konsumoni si lėng.

KIVI

Kivi pėrmban mė shumė vitamina C se portokalli dhe farat, qė janė tė butė dhe kalojnė lehtė nėpėr trup, pėrmbajnė fibra qė ndihmojnė pėr humbje nė peshė. Kivi ka pak kalori dhe shumė nutriente, prandaj ėshtė ushqim ideal. Merreni si desert, nė vend tė tortės ose ēokollatės.

DREDHĖZAT

Dredhėzat janė tė pasura me vitamina C, pėrparėsia e tyre mė e madhe ėshtė nxitja e sekretimit tė hormonit, qė ėshtė i domosdoshėm pėr humbje nė peshė. Duhet tė keni
KOKOSI

Kokosi ju ndihmon ta pėrshpejtoni metabolizmin, qė sjellin rezultate fantastike, kur flitet pėr humbjen nė peshė. Vaji i kokosit pėrmban yndyra qė janė tė shėndetshme dhe tė mira pėr tru. Kokosi po ashtu pėrmban kalium, qė ėshtė materie esenciale, qė ndihmon nė rregullimin e depresionit.

(Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma