Disa arsye pse duhet ta konsumoni rrushin

Nėse konsumoni rrush ne mase te madhe do te mund te parandaloni sasinė apo ndryshimi e sheqerit ne gjak pas vaktit te konsumuar.
Ne studim kishin marre pjese rreth 46 persona te rritur me sasi paksa me te rritur te sheqerit ne gjak, por pa diagnostikim paraprak pėr sėmundje te sheqerit.

Te anketuarit ishin ndare ne dy grupe: grupi i pare kishte konsumuar rrushin si ushqim te grimcuar tri here ne dite pėr 12 jave rresht, derisa grupi i dyte kishte marre lloje te tjera te ushqimeve te grimcuara, qe nuk ishin as rrushi apo ndonjė lloj tjetėr fruti apo perime. Ishte vėrtetuar se rrushi pėr 16% zvogėlon sasinė mesatare te sheqerit ne gjak si dhe zvogėlon hemoglobinėn A1c pėr 0,12%.

Rrushi ėshtė i shėndetshėm, sepse pėrmban fibra dhe antioksidues, pėrkatėsisht faktorėt kryesore, te cilėt ndikojnė ne kontrollin e sasisė se sheqerit ne gjak.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma