Gjilanit i duhet njė kryetar i guximshėm, qė sjell ndryshime rrėnjėsore

Nga Fehmi Sylejmani - Gjilanit urgjentisht i duhet ndryshimi e ndryshimin mund ta bėjnė vetėm njė klasė intelektualėsh, tė prirė nga njė njeri i dijshėm, i drejtė dhe i guximshėm pėr veprime nė tė gjitha segmentet e shoqėrisė kosovare. Koha pėr ndryshime, tani o kurrė! Tė mėsojmė nga praktikat e deritashme tė mbrapshta, qė na morėn votėn dhe asgjė nuk bėn pėr popullin-qytetarin.
Zgjedhjet bėhen pėr tė zgjedhur, pėr ndryshime, pėr tė mirėn e pėrgjithshme e, jo pėr vazhdim tė mandateve tė zgjedhėsve kėtu e 17 vite nė vazhdim! Iku koha e profiterėve, demagogėve, gėnjeshtarėve, zhvatėsve, pakurrizorėve, dilingjive, e ......Me kėso lloj tipash nuk e mbanė optimizmi se me kėto zgjedhje do tė pėrmirėsohet gjendja e rėndė sociale dhe ekonomike e shumicės sė qytetareve. Se do tė zhvillohet ekonomikisht qytetit, se do tė rritet cilėsia e shėrbimeve e publike, administratės, arsimit, shėndetėsisė, bujqėsisė e shumė segmenteve tjera shoqėrore politike.

Lėvizja Vetėvendosje nė Gjilan doli e para me kandidatin e saj zyrtar pėr kryetar dhe atė nga njė proces i brendshėm demokratik, i hapur, transparent dhe shumė korrekt, dhe pa asnjė dyshim se edhe nė zgjedhjet e 22 tetorit do tė jetė e para. Njė kandidati i denjė pėr tė qeverisur me Komunėn e Gjilanit, me Lėvizjen Vetėvendosje, pėr njė Gjilan dinjitozė, tė drejtė, social dhe zhvillimor. Prandaj shpresa e vetme e gjilanasve ėshtė piketuar vetėm drejtė njė piste e ajo ėshtė Lėvizja Vetėvendosje, pėrkatėsisht kandidati i saj pėr kryetar Sami Kurteshi. Pra Gjilanit i duhet njė kryetar i guximshėm, qė sjell ndryshime rrėnjėsore
Nė tė vėrtetė kush ėshtė Sami Kurteshi.

Njeri besnik dhe i ditur! Atdhetar i dėshmuar !Njeriu qė ka dhėnė shumė pėr ēlirimin e Kosovės! Njeriu qė i flet dhe i shkruan katėr gjuhė tė huaja!Njeri i sinqertė, i pakorruptuar dhe i drejtė! I burgosur politik! Magjistėr i Shkencave Politike nė Universitetin e Cyrihut! Ish Avokat i Popullit! Aktualisht deputet i sapozgjedhur! Fat i madh pėr Gjilanin ta udhėheqė njė burrė i tillė nga njė familje me taban tė fortė kombėtar! Me Sami Kurteshin koncepti dhe ideologjia e LVV vetėm sa do tė rriten dhe forcohen, e natyrshėm se shumė lehtė do tė aplikohen. Dhe nga e gjithė kjo mė sė shumti do tė pėrfitojnė qytetarėt gjilanas, sepse paraja e qytetarit nė asnjė formė nuk do tė keqpėrdoret.

Pra, Gjilanit i duhet njė kryetar qė e ndal kaosin urbanistik, qė ndal shėmtimin e qytetit, qė e ndal hajninė e korrupsionin, qė ndal punėsimet masiv tė militantėve partiak e nepotizmin, qė e ndal keqpėrdorimin nė zyrėn e prokurimit, qė e ndal pirjen e duhanit nė vendet publike, qė e vė nė lėvizje mekanizmin e inspektoriatit nė tė gjitha sektorėt, duke e shtuar kontrollin dhe vėzhgimin permanent, duke ua kthyer shpresėn qytetarėve, sepse gjilanasit meritojnė vėrtetė shėrbime dhe tretman shumė mė tė mirė qė kanė ofruar pushtet e deritashme. Po kthehet shpresa nė Gjilan, priten ditė shumė mė tė mira. 22 tetori ditė kthese nė Gjilan.

Autori ėshtė kėshilltar komunal nga radhėt e LVV nė Gjilan

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma