Hani shtatė arra nė ditė

Ky frutė ėshtė aq i pasur me antioksidues qė ndihmojnė trupin pėr tė luftuar kundėr radikaleve tė lira, tė cilat dėmtojnė qelizat dhe shkaktojnė shumė sėmundje, sipas njė studimi nė Universitetin e Pensilvanisė.
Arrat, ose frutat me lėvozhgė tė tilla si, bajame, kikirikė, fėstėkė, lajthi dhe arrat indiane, janė gjithashtu tė pasura me acide yndyrore tė pangopura, vitamina dhe proteina, megjithatė studiuesit thanė se njerėzit nuk e konsumojnė kėtė frutė nė sasi tė mjaftueshme.

“Rekomandimi ynė ėshtė pėr t’i ngrėnė shtatė arra nė ditė”, thotė udhėheqėsi i kėtij studimi, Joe Vinson. Pėrveēse janė tė pasura me antioksidues, arrat janė gjithashtu tė pasura me fibra tė shėndetshme, proteina, vitamina dhe minerale. Prandaj nuk ėshtė befasi qė studimet kanė treguar se konsumi i rregullt i arrave mund t’i zvogėlojė shanset e zhvillimit tė diabetit tė tipit


2.“Arrat janė ndėr ushqimet mė tė shėndetshme, pėrpara tė gjitha llojeve tjera tė ushqimeve. Njė grusht arra pėrmban pothuajse dy herė mė shumė antioksidues se ēdo lloj tjetėr i frutave me lėvozhgė. Pėr fat tė keq njerėzit nuk konsumojnė arra aq sa duhet.

Hulumtimi ynė tregon se tė ushqyerit e shėndetshėm duhet t’i pėrfshijė edhe arrat”, tha Dr Joe Vinson. Fruta e arrės pėrmban nivele tė larta tė vajit (55-65%), si dhe proteina me cilėsi tė lartė (15%), karbohidrate, por edhe ėshtė gjithashtu e pasur me kalium, magnez, fosfor, hekur dhe vitamina B dhe C.

Shumė njerėz shmangin ngrėnien e arrave, sepse mendojnė se mund tė ndikojnė nė rritjen e peshės. Megjithatė, arrat pėrmbajnė yndyra tė shėndetshme qė nuk bllokojnė enėt e gjakut. Nėse konsumoni arra nuk do tė fitoni nė peshė, por nė tė kundėrtėn, mund tė humbni peshė, sepse do t’ju ndihmojnė tė ndiheni tė ngopur pėr njė periudhė mė tė gjatė kohore.

Vitaminat: B, C

Proteinat: 27 g

Mineralet: Kalium, magnez, fosfor, hekur

1. Antioksiduesit

Arrat janė ndėr ushqimet mė tė shėndetshme, pėrpara tė gjitha llojeve tjera tė ushqimeve. Njė grusht arra pėrmban pothuajse dy herė mė shumė antioksidues se ēdo lloj tjetėr i frutave me lėvozhgė

2. Proteinat

Fruta e arrės pėrmban nivele tė larta tė vajit (55-65%), si dhe proteina me cilėsi tė lartė (15%), karbohidrate, por edhe ėshtė gjithashtu e pasur me kalium, magnez, fosfor, hekur dhe vitamina B dhe C. Shumė njerėz shmangin ngrėnien e arrave, sepse mendojnė se mund tė ndikojnė nė rritjen e peshės

3. Acidet

Arrat, ose frutat me lėvozhgė tė tilla si, bajame, kikirikė, fėstėkė, lajthi dhe arrat indiane, janė gjithashtu tė pasura acide yndyrore tė pangopura, vitamina dhe proteina, megjithatė studiuesit thanė se njerėzit nuk e konsumojnė kėtė frutė nė sasi tė mjaftueshme./zeri.info/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma