Phillips: Kosova kurrė nuk do tė jetė nėn kontrollin e Serbisė

Kėshilltari i lartė dhe eksperti i ēėshtjeve tė jashtme nė Departamentin Amerikan tė Shtetit gjatė administratės Clinton, Bush dhe Obama, David L. Phillips, thotė se nuk ka anėtarėsim nė BE pėr Serbinė derisa tė normalizojė marrėdhėniet me Kosovėn.
“Normalizimi nėnkupton njohjen e pavarėsisė sė Kosovės”, shkruan Phillips nė njė shkrim autorial pėr Huffinton Post.

Sipas tij, Kosova kurrė nuk do tė jetė nėn kontrollin e Serbisė, duke shtuar se “deri tani, 114 vende e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės”.

Por, paralajmėron se qasja e Serbisė mund tė evoluojė, duke u bazuar nė qėndrimet e fundit tė presidentit tė Serbisė Aleksandar Vuēiē rreth Kosovės.

Sipas Phillips, skenari pėr aneksim tė veriut tė Kosovės nuk ka gjasa tė realizohet, shkruan arbresh.info.

“Krijimi i njė krize nė Kosovė ėshtė njė problem i rrezikshėm. Vuēiē e di se nuk ka zgjidhje ushtarake dhe se veprimi ushtarak nė veri tė Kosovės do tė shkatėrronte shanset e Serbisė pėr anėtarėsimin nė BE.”

Njė ujdi e madhe do tė kėrkonte njohjen e Kosovės nga Serbia sipas Phillips, dhe kjo sipas tij do tė mundėsonte qė Kosova do tė anėtarėsohet nė OKB, ndėrsa si Kosova ashtu edhe Serbia do tė vazhdojnė punėn pėr pėrmbushjen e kritereve tė anėtarėsimit nė BE, duke hyrė nė BE nė tė njėjtėn kohė.


“Dialogu Kosovė-Serbi, i ndėrmjetėsuar nga BE me njė qasje tė re dhe nėn njė format tjetėr, mund tė ēojė nė njė zbulim tė madh, duke zgjidhur njė nga konfliktet mė tė ashpra tė Evropės”.

David L. Phillips ėshtė drejtor i Programit pėr Ndėrtimin e Paqes dhe tė Drejtave nė Institutin e Studimit tė tė Drejtave tė Njeriut tė Universitetit Columbia. Ai shėrbeu si kėshilltar i lartė dhe ekspert i ēėshtjeve tė jashtme nė Departamentin Amerikan tė Shtetit gjatė administratave tė Clinton, Bush dhe Obama. Phillips ėshtė autor i Ēlirimi i Kosovės: Diplomacia Shtrėnguese dhe Ndėrhyrja e SHBA. /arbresh.info/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma