Bashkatdhetarėt po shuhen, po ikun, s`po kthehen ma kurrėn e kurrės

Nga Gani Sadiku - Bashkatdhetarė, kthenu prapė, jo te unė jo te ne, por nė atdheun tuaj.
Ka shumė debate se kėtė vit ka mė pak bashkatdhetarė se vitet tjera, por unė do tė them se vitin e ardhshėm do tė ketė edhe mė pak. Nuk qėndron fakti se ata nuk e duan Kosovėn, ose ikun nga sharjet dhe ofendimet qė ne ua bėjmė, sepse siē i shajmė ne ata, na shajnė edhe ata neve.

Bile ne edhe nėse i shajmė i shajmė vetėm shqip, e ata na shajnė nė disa gjuhė. E vėrteta qėndron se brenda 10 vitesh nė Kosovė do tė ketė fare pak mėrgimtarė qė vinė nė Kosovė, sepse sa kalon koha plaken dhe vdesin brezat qė emocionalisht janė tė lidhur me atdheun.

Plaken dhe vdesin brezat qė i pritin tė ardhurit. Dhe vjen duke u t'holluar zinxhiri i lidhjes, duke u larguar brezat. Nuk ėshtė e largėt koha kur shqiptarėt nga perėndimi do tė largohen po aq sa janė larguar shqiptarėt e Turqisė.!

Ata nga mirėqenia qė u krijojnė shtetet e perėndimit, do tė integrohen dhe do tė ndiejnė mė tepėr dashuri pėr tė se sa pėr vendin e origjinės. Sa mė i dobėt shteti jonė, aq mė i padashur dhe mė i pa dėshiruar do tė jetė pėr gjithkėnd.

Ēdo vend, bėnė politika lehtėsuese dhe stimuluese pėr mėrgimtarė, ndėrsa Kosova bėnė politika e plane pėr t'i vjedhur e pėr t'i lėnė sa mė gjatė rrugėve e kufijve. Ata do tė vinė vetėm sa t'i kenė tė gjallė prindėrit e mė pas do ta rrallojnė rrugėn e vėshtirė por tė dashur pėr ta.

Bashkėvendėsit e mi, mos u largoni me neve dhe me vendin tuaj pėr sjelljet e mangupėve, rrugaēėve dhe hajnave. Ne ju duam sa bukėn dhe ujin.!

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma