Lista Serbe: Mė mirė me Ramushin nė Qeveri se nė opozitė

Lista Serbe, subjekti mė i madh politik serb nė Kosovė, e cila ka 9 deputetė nė Kuvendin e Kosovės, nuk dėshiron tė shkojė nė opozitė edhe nėse mandatari pėr formimin e Qeverisė sė Kosovės, Ramush Haradinaj, nuk pėrfill kėrkesat e kėsaj Liste si kusht pėr tė qenė pjesė e Qeverisė, shkruan sot, gazeta Zeri.
Gazeta “Blic” e Beogradit ka shkruar, ndėrsa pėrcjellin mediet lokale serbe nė veri tė Mitrovicės, pėr atė se ēfarė mund tė kėrkojė Lista Serbe nga Haradinaj dhe ēfarė do tė thoshte shkuarja e saj nė opozitė. Sipas kėsaj gazete, do tė jetė shumė mė mirė qė Lista Serbe tė jetė pjesė e Qeverisė sė Ramush Haradinajt, edhe nėse nuk plotėsohen tė gjitha kėrkesat, sesa shkuarja e saj nė opozitė.

“Pjesėmarrja e Listės Serbe nė Qeverinė e re tė Kosovės do tė mundėsonte qė nė mėnyrė institucionale dhe qė me mė shumė sukses tė luftojė pėr interesat e veta, edhe nėse ata, pėrfaqėsuesit e kėsaj liste, tė etiketoheshin si ‘serbėt e Haradinajt’. Mosmbėshtetja e tė ashtuquajturit ‘Koalicion i luftės’ do t’i shtynte pėrfaqėsuesit serbė nė opozitė, e qė do tė bėnte qė tė vazhdojė margjinalizimi i popullit serb”, vlerėson gazeta.

Megjithatė, sipas “Blic”, mbėshtetja e Listės Serbe dhėnė koalicionit “tė luftės”, kandidati i tė cilit pėr kryeministėr tė Kosovės ėshtė Ramush Haradinaj, do tė varet nga ajo se sa koalicioni do tė jetė nė gjendje ta krijojė shumicėn nė Kuvendin e Kosovės, e qė aktualisht u mungon vetėm njė deputet pėr ta fituar shumicėn e thjeshtė prej 61 deputetėve./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma