Partneriteti kriminal pushtet-mafi i dobėsoi dy shtetet shqiptare

Duke parė nivelin e dobėt tė funksionimit tė sistemit tė drejtėsisė, kapjen e institucioneve tė sundimit tė Ligjit nė nivel kombėtar, nė tė dyja shtetet nė fqinjėsi, Kosovė dhe Shqipėri, analistėt politikė shprehin shqetėsimin e tyre serioz, se qė tė dyja vendet po rrezikohen seriozisht nga partneriteti kriminal mes mafio-oligarkėve kėndej dhe andej kufirit, ku fatkeqėsisht ka metastazuar korrupsioni dhe krimi i organizuar, kanabizimi dhe kontrabanda. Kjo mafio-oligarki pėr interesa shumė milionėshe po shkelin mbi imazhin e shteteve dhe mbi interesin nacional pėr shumė ēėshtje.
Mulliqi: Kosova dhe Shqipėria janė bėrė njė pėrzierje midis organizatave kriminale dhe shteteve tė privatizuara parazitare

Duke parė nivelin e dobėt tė funksionimit tė sistemit tė drejtėsisė, kapjen e institucioneve tė sundimit tė Ligjit nė nivel kombėtar, nė tė dyja shtetet nė fqinjėsi, Kosovė dhe Shqipėri, analistėt politikė shprehin shqetėsimin e tyre serioz, se qė tė dyja vendet po rrezikohen seriozisht nga partneriteti kriminal mes mafio-oligarkėve kėndej dhe andej kufirit, ku fatkeqėsisht ka metastazuar korrupsioni dhe krimi i organizuar, kanabizimi dhe kontrabanda. Kjo mafio-oligarki pėr interesa shumė milionėshe po shkelin mbi imazhin e shteteve dhe mbi interesin nacional pėr shumė ēėshtje.

Analisti politik, Ymret Reshiti, ka pohuar se instalimet e mafisė politike si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė kanė dėmtuar rėndė imazhin e kėtyre dy shteteve tek bashkėsia ndėrkombėtare.

Madje, ai ka pohuar se megjithėse nė Shqipėri ka njė nismė tė vullnetit tė mirė politik pėr tė luftuar hashashin, korrupsionin dhe kontrabandėn si njė pėrpjekje pėr integrim nė BE, nė Kosovė nuk duket asnjė shenjė pėrmirėsimi nė kėtė drejtim, dhe kjo do tė jetė njė gjendje akoma mė e rėndė pėr Kosovėn. "Mafia politike kosovare vazhdon edhe mė tej tė thellojė kontrollin e saj ndaj shtetit tė Kosovės pa vrarė mendjen se si dukemi nė sytė e bashkėsisė ndėrkombėtare. Mendėsia kriminale e udhėheqjes politike shtetėrore konsiston nė atė qė, sa mė i fortė ėshtė mafia politike ,aq mė i dobėt ėshtė shteti. Impulsin mė tė madh tė forcimit tė mafisė politike nė pushtet ia jep oligarkia kriminale, e cila paraqet burim tė pashtershėm tė pėrkrahjes financiare", ėshtė shprehur Reshiti.

Ai thotė se si Shqipėria ashtu edhe Kosova po vuajnė nga sindroma mafi-oligarkike, tė cilat kanė hequr nga prioriteti i shtetit shumė tema me rėndėsi nacionale, duke i zėvendėsuar ato me temat qė prekin rritjen e benefiteve nga veprimtarit e tyre kriminale. "Shqipėria dhe Kosova rrezikojnė shumė qė tė kolapsojnė si shtete nga ngulfatjet, qė po ia bėnė mafia dhe oligarkia pėrmes kriminalitetit", theksoi Reshiti pėr "Kosova Sot". Sipas Reshitit, bashkėpunimi i mafisė politike dhe asaj ekonomike Kosovė -Shqipėri ekziston, por ai konsideron se pėrtej kėtij bashkėpunimi kombėtar kemi edhe njė bashkėpunim mė tė gjerė rajonal tė kėsaj mafie. "Elemente tė krimit janė tė lidhura ngushtė me elemente tė politikės dhe pushtetit edhe nė Maqedoni, Mal tė Zi, Serbi etj. Prandaj, ky fenomen ėshtė prezent dhe mjaft i theksuar nė rajonin e Ballkanit. Raportet nga hetimet e ndryshme, qė janė bėrė pėr kėto vende tė Ballkanit i rendisin nė vendet mė tė prekura nga korrupsioni, kontrabanda dhe kriminalitetit, ku Kosova e zė vendin e parė", ka theksuar ai.

Ahmeti: Klasat politike nė Kosovė e Shqipėri kanė nevojė pėr njė presion tė fortė ndėrkombėtar

Analisti Hidajet Ahmeti thotė se fare nuk ka dyshim qė Shqipėria, por edhe Kosova, e nė veēanti institucionet pėrgjegjėse dhe klasa politike udhėheqėse e tyre, kanė nevojė pėr njė presion mė tė theksuar nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr t'i vendosur shtetet shqiptare nė binarė tė duhur. "Gjykoj se Kosova ka firmosur njė marrėveshje me BE-nė, MSA-nė, pėr tė cilėn ka marrė obligime pėr ta instaluar nė plotni kėtė marrėveshje brenda sistemin politik e juridik tė Kosovės. Brenda kornizės sė MSA-sė, institucionet pėrgjegjėse kosovare kanė marrė obligime tė shumta, e nė theks tė veēantė pėr tė reformuar e sistemit e drejtėsisė nė Kosovė. Logjika qeverisėse ballkanase vepron dhe funksionon nėn presionin ndėrkombėtar, pasi qė klasa politike udhėheqėse ėshtė e shantazhuar nga ndėrkombėtarėt. Ēdo shtet pretendent pėr BE dhe organizata ndėrkombėtare e ka tė domosdoshme tė bėjė ndryshime radikale brenda sistemit politik e juridik, e ato shtete, tė cilat vonohen nė kėtė drejtim, pasojat i vuajnė qytetarėt e tyre", ėshtė shprehur Ahmeti.

Sipas tij, rasti mė eklatant ėshtė Kosova, e cila nė kėtė drejtim po ēalon, duke vonuar proceset si nė aspektin e brendshėm ashtu edhe tė jashtėm.

Ai ka pohuar se Republika e Kosovės pėrveē njė presioni nga jashtė ndėrkombėtarė duhet tė kėtė njerėz vullnetmirė, tė guximshėm qė nė kėtė drejtim t'i ndihmojnė proceset reformuese nė sistemin e drejtėsisė, e jo ėndrra evropiane tė mbetėt brenda frazave boshe tė politikanėve, qė i pėrdorin pėr konsum tė brendshėm politik, kurse praktikisht veprimet e tyre janė baras me zero. Sipas politologut Arsim Haziri, nė kėtė rrafsh prin sidomos Kosova, qė, sipas tij, kėtė kulturė sa negative, aq edhe degraduese e ka vendosur synimi i pandalshėm politik drejt pėrfitimi material. "Logjika e zaptimit siē ėshtė implementuar, vėshtirė ėshtė tė ērrėnjoset. Rrjeti organizues i strukturės pėrvetėsuese, kėrcėnues dhe mbi t? gjitha zaptuese, ėshtė i vendosur nė ēdo institucion", ėshtė shprehur ai.

Mulliqi: Bota e organizuar e krimit i ka kapur fort tė dyja shtetet shqiptare

Publicisti Skėnder Mulliqi thotė se shumė nga ne kemi menduar sė pas rėnies sė komunizmit nė Evropė rajoni i Ballkanit do tė shkonte drejt demokracisė liberale, por shihet sė nė shumė vende ish-komuniste kanė mbijetuar sistemet e vjetra tė patronazhit dhe tė korrupsionit, krimit tė organizuar, duke marrė forma tė reja.

Sipas tij, diēka e tillė ka ndodhur edhe nė tė dyja anėt e kufirit ndėrshqiptar, Kosovė-Shqipėri, sikurse edhe nė rajon. "Shtetet e rajonit, kėshtu edhe Shqipėria dhe Kosova mė shumė po ngjajnė nė shtete mafioze. Demokracia mė shumė ka mbetur farsė, duke ndryshuar kursin politik drejtė autokracisė. Kosova dhe Shqipėria me regjimet e tyre janė duke u futur nė periudhėn e fluksit oligarkik, nga diktatura tek sipėrmarrjet kriminale. Nė dy shtetet shqiptare oligarkėt dhe bota e organizuar e krimit e kanė kapur fortė shtetin. E kanė kapur ekonominė dhe ēdo segment tjetėr tė jetės dhe tė punės. Nė Shqipėri pikėrisht nga Edi Rama ėshtė legalizuar kanibisi mė zi sesa nė Kolumbi. Kjo flet sė Kosova dhe Shqipėria janė bėrė njė pėrzierje midis organizatave kriminale dhe shteteve tė privatizuara parazitare", ka theksuar analisti Mulliqi. Sipas tij, shumė ėshtė lėnė anash interesi nacional i dy shteteve shqiptare, ėshtė lėnė anash zhvillimi i pėrgjithshėm. "Vendimet qė po merren po bėhen nėpėrmjet mekanizmave informale. Shqetėsimi i vetėm i kėtyre regjimeve ėshtė tė konsolidojnė fuqinė e sunduesit dhe tė pasurisė personale. Ēdo gjė tė jashtėligjshme e paraqesin si legjitime. Po i kontrollojnė edhe kontrabandat e ndryshme nė tė dyja anėt e kufirit. Korrupsioni ėshtė bėrė endemik. Bashkėpunimi i ndėrsjellė i kėtyre regjimeve nė rajon e mė gjerė po bėhet nė mėnyrė perfekt, duke u fshehur nėn petkun politik dhe nėn petkun e bashkėpunimit rajonal tė pushteteve", theksoi analisti Skėnder Mulliqi pėr "Kosova Sot".

Ndryshe Ali Hertica thotė se mafia shqiptare ose krimi i organizuar Shqipėri -Kosovė janė terma, qė pėrdoren pėrgjithėsisht pėr organizatat e ndryshme kriminale ekonomike dhe politike me bazė nė Shqipėri dhe me partneritet ne Kosovė dhe tė pėrbėra prej shqiptarėve etnikė dhe nė bashkėpunim me tė tjerėt nė rajon sepse ėshtė njė realitet i hidhur qė po e nxin imazhin e kombit shqiptar. "Zanafilla e krijimit tė kėsaj mafia daton qė nga fillimi i luftės nė Kosovė, kur filluan tė organizohen bandat etnike shqiptare, ku u pėrfshinė njerėz qė kualifikoheshin nė statusin e "refugjatit". Duke qenė se shqiptarėt e Kosovės nuk dalloheshin nga tė tjerėt gangsterėt pėrfituan nga situata pėr t'u pozicionuar nė gjithė Evropėn, fillimisht duke shkuar drejt komuniteteve shqiptare nė EU, duke marrė pėrsipėr tregun e heroinės", ėshtė shprehur Hertica./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma