Ja ēfarė duhet tė bėni ku ju bie tensioni gjatė kėtyre ditėve tė nxehta

Nė momentet kur e vėreni qė tensioni juaj ėshtė i ulėt, gjėja e parė qė duhet tė bėni ėshtė qė tė shtriheni, tė ngrini kėmbėt lart dhe tė sigurohuni qė tė keni liruar veshjen apo rripin, nė mėnyrė qė tė lejoni qarkullimin e gjakut nė tru dhe nė zemėr.
Nė situata emergjente, si pėr shembull nė rastin e rėnies tė menjėhershme tė tensionit, duhet tė pini njė gotė me ujė dhe sheqer ose thjesht tė vendosni njė lugė me sheqer nė gjuhė. Efekt tė njėjtė ka edhe pirja e kakaos, kafesė dhe e ēajit, pasi tė gjitha mundėsojnė ngritjen e tensionit.

Sa i pėrket personave qė vuajnė shpesh nga tensioni i ulėt ata duhet tė bėjnė kujdes kryesisht me ushqimet qė konsumojnė. Ata duhet tė evitojnė nė mėnyrė tė veēantė tė ngrėnit me sasi tė mėdha. Po kėshtu duhet tė bėjnė shumė aktivitet fizik, por duhet tė mos dalin gjatė orėve mė tė nxehta apo tė kryejnė sforcime tė tepruara.

Ndonjėherė duhet tė keni parasysh tė bėni dush tė ftohtė, pasi ai lehtėson hapjen e venave tė gjakut. Gjatė dushit kėshillohet edhe pėrdorimi i rozmarinės. Gjithashtu ėshtė e nevojshme qė tė konsumoni njė sasi mė tė madhe tė kripės, sigurisht duke mos e ekzagjeruar.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma