Bashkimi Europian bėn thirrje pėr konstituim tė Kuvendit: Kosova s’ka kohė pėr tė humbur

​Kanė kaluar gati dy muaj qė nga mbajtja e zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Kosovė dhe vendi ende nuk ka institucione tė reja. E pėr kėtė zėdhėnėsja e Pėrfaqėsueses sė Lartė, Maja Kocijancic, nė njė prononcim pėr Gazetėn Observer, ka thėnė se Kuvendi duhet tė konstituohet sa mė shpejtė tė jetė e mundur, duke u bėrė njėkohėsisht thirrje edhe partive politike qė tė respektojnė Kushtetutėn e vendit.
“Ne u bėjmė thirrje qė sa mė shpejtė qė tė ketė mundėsi tė konstituohet Parlamenti, si dhe po ashtu, partive parlamentare tė veprojnė me pėrgjegjėsi duke pėrmbushur obligimet e tyre qė derivojnė nga Kushtetuta dhe ligjet nė fuqi ”, ka thėnė Kocijancic.

Kocijancic thekson se Kosova nuk ka kohė pėr tė humbur dhe se institucionet duhet tė formohen shumė shpejtė.

“Ne shpresojmė nė formimin e Qeverisė sė Kosovės. Kosova nuk ka kohė pėr tė humbur “, ėshtė shprehur zėdhėnėsja e Komisionit Evropian pėr Gazetėn Observer.

Zėdhėnėsja e KE-sė ka numėruar dhe obligimet e reja qė e presin Qeverinė e re, e tė cilat i konsideron si esenciale nė rrugėn e Kosovės drejt integrimit t nė BE.

“Presim qė Qeveria e re me formimin e saj tė angazhohet menjėherė nė reformat qė kanė tė bėjnė me zbatimin e ligjit dhe ekonominė, pritjet pėr liberalizim tė vizave dhe angazhim konstruktiv nė Dialogun me Serbinė. Krejt kėto janė esenciale pėr Kosovėn qė tė prodhoj pėrparime nė rrugėn e saj Evropiane”, ka deklaruar Kocijancic.

Koalicioni fitues i zgjedhjeve PDK-AAK-NISMA, as sot nuk ka marrė pjesė nė seancėn e thirrur nga kryesuesi i seancės, Adem Mikullovci, pėr konstituimin e organeve tė Kuvendit, ndėrkohė qė partitė tjera po presin qė PAN tė ndėrroj kandidatin pėr kryetar tė Kuvendit.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma