Delawie i zhgėnjyer

Ambasadori amerikan, Greg Delawie, ėshtė shprehur i shqetėsuar pėr shkak qė nė Kosovė nuk po shihet progres nė luftėn ndaj korrupsionit sidomos ndaj atij nė nivel tė lartė.
Delawie ka shpėrndarė njė lajm nė tė cilin flitej se si Prokuroria dhe Gjyqėsia nė Kosovė nuk po merret, apo po hek dorė nga rastet pėr korrupsion kur tė akuzuar janė zyrtarė tė lartė publike.

Aty bėhet fjalė edhe pėr rastin e shefit aktual tė AKI-sė, Driton Gashi, i cili ishte i akuzuar pėr shpėrdorim tė detyrės zyrtare sa ishte drejtor nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme.


Gashi ishte vėnė nė kėtė post, si pjesė e marrėveshjes PDK-LDK mė 2015. Nė janar tė vitit 2017 ish-drejtori i AKI-sė Agron Selimajn, ishte shkarkuar papritmas pas ngjarjes me trenin qė u nis tė hynte nga Serbia nė Kosovė.

Pėr tė zyrtarisht u tha se dha dorėheqjen. Mė herėt edhe ambasadorė tė tjerė janė shprehur tė pakėnaqur me luftėn kundėr korrupsionit dhe nepotizmit.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma