Tri vjet tė ērregullimit politik

Nga Blerim Shala - Po bėhet gati njė mandat qeverisės dhe i politikės kosovare qė prej se ne jemi mbetė pa qeveri dhe pa politikė tė mirėfilltė nė kėtė vend.
Nė verėn e kėtij viti, siē po e shohim tė gjithė sė bashku, pėrditė e mė tepėr, po bėhen tre vjet tė plota tė njė ērregullimi tė madh nė funksionimin e politikės kosovare.

Ekziston pra njė vazhdimėsi qė ka siguruar kėtė vlerėsim apo konkludim, qė bashkon dy palė zgjedhje nacionale (nė qershorėt e vitit 2014 dhe 2017), dy palė probleme nė konstituimin e institucioneve qendrore tė Kosovės, dhe njė Qeveri (e cila madje, ėshtė ende nė fuqi, apo thėnė mė mirė, akoma ėshtė nė pa-fuqi), e cila nuk arriti tė kryejė detyrėn e vet si duhet, pikėrisht nė vijim tė kėtij ērregullimi nė politikėn kosovare.

Janė dy burime tė kėsaj ēorodie politike (formulim qė i bashkohet atij tė ērregullimit), tė cilat sot e kėsaj dite po ofrojnė ‘lėndė djegėse’, pėr paralizėn politike nė vend, e cila shquhet me preokupimin intenziv tė politikanėve dhe tė partive shqiptare me veten, e jo me qytetarėt e vendit dhe me problemet e Kosovės. Zatėn, tash e tre vjet tė plota, vetėm nė raste tė rralla, ēėshtjet kryesore tė kėtij vendi kanė arritė disi tė depėrtojnė tek kryelajmet mediatike, sepse ato janė monopolizuar nga vetė politikanėt dhe ērregullimi politik.

Burimi i parė pėr tė cilin kemi shkruar kėtu kohė mė parė del nga defektet e konfirmuara tė Kushtetutės sė Kosovės sė vitit 2008-tė, tė cilat mund tė tejkalohen mjaft lehtė, me procedurat e njohura, poqėse do tė ketė pak vullnet politik tė liderėve kryesorė shqiptarė. Sėrish ia vlenė tė pėrsėritet qė nėse nuk ndryshohet sistemi zgjedhor, dhe nėse nuk amandamentohet Kushtetuta e Kosovės, edhe sikur politikanėt tonė tė ndėrrojnė qind pėr qind pėr tė mirė, nuk do ketė qartėsi legale dhe politike tė mjaftueshme pėr t’iu shmangur krizave tė paralajmėruara politike pas zgjedhjeve tė reja, qofshin ato tė rregullta apo tė jashtėzakonshme.

Burimi i dytė natyrisht qė ndėrlidhet me kėtė tė parin, dhe flet pėr njė akomodim tė ēuditshėm tė politikės shqiptare tė Kosovės me ‘favoret’ qė ia ofrojnė Nenen problematike tė Kushtetutės sė Kosovės. Pėrmbajtja e Kushtetutės sė Kosovės, kudo nė Botėn demokratike, shėrben si udhėrrėfyes pėr bėrjen e pushtetit qėndror dhe pėr rregullimin e pushtetit nė pėrgjithėsi, pos te ne, ku ajo ėshtė ‘buletė njėkahėshe’ pėr gjendjen e vendnumėrimit politik, qė herė quhet ngėrē, e herė krizė, por qė nuk ofron gjė pozitive pėr kėtė vend.

Natyrisht, nė tri vitet e kaluara qė janė gati njė mandat i plotė politik i humbur pėr njė vend, gjė qė ėshtė paradoks nė veti (pėr tė cilin thuaja kush nuk flet ndėr politikanėt shqiptarė), ka ndodhė pėrkeqėsimi i tė gjithė diskursit politik, ėshtė hetuar devalvimi i terminologjisė politike qė pėrdoret pėr ‘qėrimin e hesapeve’ (ku llogaritė thuaja nė tėrėsi paguhen prej qytetarėve tė kėtij vendi), ka ngjarė edhe aplikimi sistematik i dhunės si mjet i pronovimit politik dhe i agjendave tė ndryshe politike, ka shėnuar rritje enorme popullizmi si ofertė politike, ėshtė dėmtuar shumė pozicioni ndėrkombėtar i Kosovės, ėshtė shėnuar pėr herė tė parė qė prej se jemi nisė nė rrugėtimin e ēlirimit dhe pavarėsimit tė Kosovės, njė rėnie evidente e raporteve nė mes tė Kosovės dhe SHBA-sė.

Mund gjithsesi tė vazhdohet me pėrshkrimin e tė gjitha pasojave tė prishjes evidente tė njė politike normale qė me tė gjitha tė metat e saja, ka qenė nė fuqi nė Kosovė deri tre vjet mė parė. Me gjasė, ka vend edhe pėr krijimin e njė Komisoni tė veēantė vendor dhe ndėrkombėtarė i cili do tė mund tė mirrej me listimin e tė gjitha dėmve tė vetė-shkaktuara tash e tre vjet tė plota.

Politikanėt tonė, kėtė e kanė detyrė tė pėrditshme, do tė vazhdojnė tė fajėsojnė njeri-tjetrin pėr gjendjen nė tė cilėn kemi rėnė, tė gjithė sė bashku, qė prej qershorit tė vitit 2014 e kėndej. Qytetarėt e kėtij vendi, do tė shpresojnė, edhe njė herė, si shumė herė nė tė kaluarėn, qė kur tė vie momenti kur tė gjithė politikanėt tonė do tė jenė tė shtrirė pėr toke (si thuhet), nga raskapitja nė kėrkim tė daljes nga labirinthi i cili me meritėn e tyre i ka tė gjitha udhėt e mbyllura, do tė ndodhė ndėrhyrja e Ambasadės sė SHBA-sė dhe e diplomatėve tė tjerė perėndimorė, me njė formulė tjetėr shpėtimtare.

Dhe kėshtu me radhė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma