Korrupsioni i pushtetarėve bllokoi projektet e mėdha

Republika e Kosovės qė nga paslufta nuk ka realizuar asnjė projekt tė madh zhvillimor, tė cilat projekte do tė kishin qenė bartėse tė zhvillimit ekonomik tė vendit dhe do tė kishin gjeneruar vende tė reja tė punės.
ABAZI: Pa njė qeveri energjike, tė guximshme e tė pakorruptuar, asgjė e mirė nuk do tė ndodhė nė kėtė vend

Republika e Kosovės qė nga paslufta nuk ka realizuar asnjė projekt tė madh zhvillimor, tė cilat projekte do tė kishin qenė bartėse tė zhvillimit ekonomik tė vendit dhe do tė kishin gjeneruar vende tė reja tė punės.

Kėshtu tė paktėn kanė vlerėsuar njohėsit dhe ekspertėt e fushės sė ekonomisė, derisa, sipas tyre, Kosova ka ngelur pa realizimin e projekteve tė mėdha zhvillimore, siē janė privatizimi i PTK-sė, ndėrtimi i 'Kosovės C', 'Brezovica' dhe 'Trepēa', dhe kjo kryesisht pėr shkak tė qeverive jovendimarrėse dhe pėr shkak tė konfliktit tė interesit tė disa prej drejtuesve tė lartė tė shtetit nė secilin nga kėto projekte strategjike.

Sipas tyre, Kosova pa realizimin e projekteve tė mėdha zhvillimore, pėr shkak tė zhvatjes dhe korrupsionit e krimit tė organizuar nė institucionet e shtetit, ngase tendencat pėr zhvatje, krim e korrupsion dyshohet se lanė pa privatizuar PTK-nė, 'Brezovicėn' dhe mosrealizimin e "Kosovės sė Re".

Ata thonė se po tė kishin qeveritė pas pavarėsisė mision zhvillimin ekonomik dhe mirėqenien e qytetarėve, ato do tė kishin realizuar kėto projekte qė mund tė sillnin gjenerim tė vendeve tė reja tė punės e jo punėsim tė militantėve, siē ka ndodhur nė PTK dhe KEK pėr rreth 18 vjet.

Neziraj: Flemė mbi thėngjill e rrezikojmė tė mos kemi rrymė

Eksperti i ekonomisė, Xhevdet Neziraj, nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot", ka thėnė se Republika e Kosovės qė nga paslufta nuk ka realizuar asnjė projekt tė madh zhvillimor, tė cilat projekte do tė kishin qenė bartėse tė zhvillimit ekonomik tė vendit dhe do tė kishin gjeneruar vende tė reja tė punės.

Por, sipas tij, edhe pse vendi ynė ka rezerva tė mėdha tė thėngjillit, ne siē tha ende ballafaqohemi me reduktime tė mėdha tė rrymės, qė po ndikojnė shumė nė punėn e bizneseve dhe ardhjen e investitorėve tė huaj, pasi kjo korporatė qė nga paslufta, nė vend qė tė kontribuojė nė zhvillimin ekonomik tė vendit, vetėm ka shpenzuar njė pjesė tė madhe tė buxhetit tė vendit.

Ai shtoi se edhe PTK-ja deri nė fund tė vitit 2007 ka operuar me mjaft sukses dhe ka pasur vlerė mbi 1 miliard euro, por tani ėshtė zhvlerėsuar vlera e saj po ashtu edhe 'Brezovica' dhe kjo tregon, sipas tij, se qeveritė e vendit tonė kanė vepruar pa asnjė strategji pėr kėto asete tė mėdha tė vendit tonė."Nė vend qė qeveritė tona tė pėrmirėsojnė performancėn e ndėrmarrjeve publike para se tė hyjnė nė procesin e privatizimit dhe nė kėtė mėnyrė do tė ndikonin nė rritjen e vlerės tė kėtyre ndėrmarrjeve, pasi ishin bėrė mė tėrheqėse pėr investitorėt dhe do tė ishte pėrmirėsuar pozita negociuese karshi investitorėve dhe ēmimi i tyre do tė kishte me qenė mė i lartė. Por, tek ne ka ndodhur e kundėrta ku kėto ndėrmarrje janė sjellė buzė falimentimit dhe do shiten pėr shuma simbolike dhe do tė blihen nga investitorėt joseriozė, siē ėshtė rasti me KEK-un, PTK-nė dhe me ndėrmarrjet e tjera publike", ėshtė shprehur Neziraj.

Ai tutje ka shtuar: "Ne ende nuk kemi vendosur se pėr ēfarė termocentrali tė ndėrtojmė, me sa kapacitet dhe se si do tė ndikonte nė ambient, nė vend, dhe kėshtu nė vend qė termocentrali i ri tė punojė dhe tė kemi rrymė e jo vetėm pėr nevojat e vendit, por edhe pėr shitje tė energjisė elektrike, sepse vendi ynė flenė mbi rezervat mė tė mėdha tė thėngjillit nė Evropė".

Neziraj ėshtė shprehur se Qeveria e ardhshme duhet shumė urgjent tė rritė imazhin e saj dhe tė kemi investitorė seriozė nė kėto fusha, si nė energji dhe telekomunikacion, pėr arsye se nėse nuk veprojmė shpejt do tė kemi probleme edhe me rrymė, por edhe vlera e aseteve si te PTK-ja dhe te 'Brezovica' do tė kemi zhvlerėsim dhe do tė shiten pėr para tė pakta qė nuk do tė vlejė asgjė.

Grapci: Kosova ėshtė prapa me projektet e mėdha

Eksperti i ēėshtjeve ekonomike, Milazim Abazi, mendon se Kosova ka ngelur pa realizimin e projekteve tė mėdha zhvillimore, siē janė privatizimi i PTK-sė, ndėrtimi i 'Kosovės C' , 'Brezovica' dhe 'Trepēa', derisa siē tha kjo kryesisht pėr shkak tė qeverive jovendimmarrėse dhe pėr shkak tė konfliktit tė interesit tė disa prej drejtuesve tė lartė tė shtetit nė secilin nga kėto projekte strategjike. "Pra, pa njė qeveri energjike, tė guximshme dhe tė pakorruptuar, asgjė e mirė nuk do tė ndodhė nė kėtė vend e as nuk do tė realizohet asnjė projekt madhor pėr zhvillimin ekonomik", theksoi pėr gazetėn "Kosova Sot" eksperti i ēėshtjeve ekonomike, Milazim Abazi. Eksperti i ekonomisė, Dardan Grapci, thotė se Kosova ėshtė prapa me projektet e mėdha, siē janė: 'Brezovica', PTK-ja dhe 'Kosova e Re'.

Sipas tij, Qeveria e formuar pas pavarėsisė sė Kosovės ėshtė dashur qė menjėherė tė reagojė, duke marrė mbi vete 'Brezovicėn', sepse siē dihet edhe 'Brezovica' ėshtė nė territor tė Kosovės, ndėrsa nė tė po investon Serbia, ku shumica serbe po punojnė aty. "Bashkimi Evropian kanė thėnė shumė herė haptas se vetėm me luftimin e korrupsionit nė vend Kosova mund tė ketė ngritje tė ekonomisė, vetėm me luftimin e korrupsionit Kosova mund tė ecė pėrpara, por si duket kėto fjalė tė BE-sė institucioneve tona sa u hyjnė nė njėrin vesh dhe u dalin nga veshi tjetėr. Gjithashtu ėshtė fakt se po tė ishin realizuar kėto projekte shumė qytetarė tė Kosovės do tė ishin punė- suar dhe Kosova do tė kishte pasur ekonominė mė tė mirė nė rajon", ka theksuar Grapci./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma