Pesė ushqimet verore, qė duhet t'i konsumoni sa mė shpesh

Temperaturat verore kėrkojnė ushqim mė tė lehtė dhe konsumim tė sa mė shumė lėngjeve. Pikėrisht pėr kėtė, ushqimet e verės duhet tė jenė tė pasura me shumė ujė, nė mėnyrė qė organizmi ta shmangė dehidrimin.
DOMATET

Shumė studime tregojnė se likopeni, antioksiduesi kryesor i domates, ka ndikim mbrojtės nė shėndetin dhe ul rrezikun nga kanceri i lėkurės, e te meshkujt edhe nga kanceri i prostatės. Pikėrisht pėr kėtė, domatja duhet tė jetė pjesė e pėrditshme e menysė suaj, sidomos gjatė verės.


TRANGUJT

Kjo perime ėshtė ushqim ideal veror, sepse ka pak kalori, ėshtė dietale dhe ka shumė ujė. Me 90 pėr qind ujė, tė pakta janė ato ushqime qė hidratojnė sikurse trangujt. Po ashtu, kjo perime ėshtė e pasur me vitamina A, B, C dhe K, tė cilat e forcojnė imunitetin dhe lėkurėn e bėjnė mė tė shėndetshme.


KUNGULLESHKAT

Kungulleshkat paraqesin njė nga ushqimet qė mė shpesh konsumohen gjatė verės, sepse janė ushqyese, e mund tė pėrgatiten nė mėnyra tė ndryshme - nė supė, sallatė. Kjo perime plotėson nevojat ditore me vitamina C, zvogėlon rrezikun nga sėmundjet kancerogjene dhe arteriet koronare.


SHALQIRI DHE PJEPRI

Pa shalqirin dhe pjeprin nuk mund tė imagjinohet vera, qė nuk ėshtė e keqe, sepse freskon dhe ushqen, ndėrsa qė ndikojnė mirė nė zemėr, mėlēi, gjakrrjedhje dhe veshka. Kėto ushqime janė tė pasura me vitamina A, B1 dhe B2, C, kalium, kalcium, fosfor, magnez, hekur dhe zink.


RRUSHI

Pa marrė parasysh llojeve tė tij, rrushi ėshtė pėrplot me materie tė dobishme, si me vitamina A, B, B6, C, por edhe me acid folik. Rreth 100 gr rrush pėrmbajnė rreth 20 deri 25 pėr qind tė nevojave ditore me vitamina C. Rrushi ėshtė burim i shkėlqyeshėm pėr antioksidues. Parandalon droēkat nė gjak dhe kolesterolin.

(Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
inf[email protected]
Plasma