Inxhinieri i Ndėrtimtarisė Naser Morina emėr i respektuar

Gjilan - Populli shqiptar nė mesin e saj gjithmonė ka pasur emra tė suksesshėm tė profileve tė ndryshme, qė kanė bėrė emra tė mėdhenj nė arenėn ndėrkombėtare, por nė shumicėn e rasteve nė vendlindjen e tyre nuk janė ēmuar ashtu siē duhet. Inxhinieri i Ndėrtimtarisė, Naser Morina nga Gjilani i cili ėshtė pranė doktoraturės nė Sarajevė tė Bosnja Hercegovinės me paraqitjet e tija ka bėrė qė shumė arkitekt me nam ta pėrkrahin me punėn profesionale tė cilėn po e bėn.
Morina i cili kishte kryer fakultetin e Ndėrtimtarisė nė Prishtinė, ndėrsa Doktoraturėn nė pėrfundim nė kryeqytetin e Bosnja Hercegovinės nė Sarajevė gjithmonė me notat mė tė larta para shumė profesorėve eminent tė dėshmuar ndėrkombėtarisht.

Naseri i pasionuar pas Ndėrtimtarisė nė fillim tė viteve 1990 kishte punuar nė kompaninė e tij “Eng Projekt” me mjaft sukses, por pėr shkak shkollimit kishte mbyllur kėtė kompani.
“Ndėrtimtarin e kam dashur si nxėnės i fillores, mė kanė tėrhjekur lartėsitė dhe komplikimet tė cilat shfaqėn nė ndėrtime, por unė e kam pėrzgjedhė degėn e Hidroteknikės qė ėshtė njė degė shumė e vėshtir dhe shumė e domosdoshme nė ndėrtimet e ulėta e sidomos nė ato tė larta”, thekson Morina.

Puna e Morinės nuk mbetet pa u vėrejtur, ai pėr njė kohė ishte nė Zyrėn e Prokurimit si mbikėqyrės profesional duke vazhduar pranė Gjykatės sė Qarkut nė Gjilan, si ekspert i Ndėrtimtarisė.
“Ishin pėrvoja tė mira nė kėto institucione me njerėz tė mirė dhe shpresoj se kemi dhėnė mė tė mirėn, ishte kėnaqėsi tė punosh me njerėzit e qytetit tėnd”, kujton Morina.

Inxhinieri i Ndėrtimtarisė me mjaft sukses dijen e tij po e shpalos tek nxėnėsit e Shkollės sė Mesme Teknike “Memet Isai” nė Gjilan.
“Ėshtė njė nder dhe kėnaqėsi tė shohėsh popullin tėnd duke mėsuar lėndėt profesionale dhe mund tė them se nė mesin e tė rinjėve ka shumė tė interesuar pėr kėtė lėmi tė ndėrtimit”.

Inxhinieri i Ndėrtimtarisė, dega e Hidroteknikės pėr 54 vjeqarin Morina nuk mbetet enigmatike, ai u paraqit me dy punime shkencore tė cilat kanė qenė edhe befasi pėr shumė profesor me nam ndėrkombėtar.
“Auto rruga Adriatik - Jon”, si potencial dhe ekonomi i regjioneve ishte punimi im i parė shkencor, ndėrsa punimi i dytė ishte “Sanimi i rrugės nė lagjen Arbėria nė Prishtinė me hunjė tė armuar tė betonit”, kėto dy punime shkencore janė mbajtur nė qytetin Tesliq tė Bosnjės dhe mjaft mire janė pritur nga tė pranishmit, ndėrsa nė tetor tė kėtij viti nė Tiranė do ta prezantoj edhe njė punim shkencor “Projekti i zhurmės nė trafikun rrugor”, ka bėrė tė ditur Morina.
Morina ka njė kėshill pėr ndėrtuesit e banesave tė larta tė cilat me tė madhe janė duke u ndėrtuar nė vendin tonė.
“Nuk jam i njoftuar se me cilat kritere ndėrtohen kėto banesa shoqėrore, kam frik tė madhe se nuk ju pėrmbahen rregullave tė ndėrtimit, ajo mė sė shumti qė mė dhemb ėshtė se ēdo Inxhinier duhet ditur se Gjilani ėshtė njė vend Sizmik, ku mė vonė mund tė kemi dėme tė mėdha, andaj ju kisha bėrė lutje tė gjithė kolegėve tė mijė qė kėto ndėrtime tė bėhen me matjet dhe ndėrtimet mė bashkėkohore pėr tė evituar mė tė keqėn se dikur ėshtė shumė vonė”.

Naser Morina temėn e doktoraturės tė cilėn e ka nė pėrfundim e sipėr, do ta mbroj me temėn “Hulumtimi i shkaqeve tė dėmtimeve dhe masave pėr minimizimin e urave nė rrugėt shtetėrore tė Kosovės”, njė temė qė ėshtė mė se e nevojshme pėr vendin tonė.

Morina i cili ėshtė mjaft i respektuar nė ndėrtimtari, emėr tė madh po bėn nė shtetin e Bosnja Hercegovinės duke dėshmuar se populli shqiptar ka talent dhe njerėz tė zot, por ata duhet pėrkrahur dhe t’ju jepet mundėsia qė dijen e tyre ta shpalosin nė vendin e tyre./sylejman ismajli/rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma