Shqiptari nga Vėrbica nė Gjysmė Maratonėn e Danimarkės “Evropa Master”

Gjilan - Nė tė shumtėn e rasteve sporti nuk njeh kufi tė moshės, e veēanėrisht sporti i atletikės ėshtė i pakufizuar. Kėtė kėnaqėsi ėshtė duke e pėrjetuar edhe 64 vjeqari nga Vėrbica e Zhegocit, i cili jeton nė Gjermani i cili me mjaft sukses nė ēdo Maraton evropiane ėshtė i pranishėm.
Edhe pse nė moshė tė shtyer Abibi mori pjesė nė Gjysmė maratonėn e atletikės nė Arhus tė Danimarkės.

Nė Mitingun e atletikės “Evropa Master” morėn pjesė 43 shtete ndėrsa numri i atletėve ishte 3200 nga mbare Evropa.

Atleti nga Vėrbica e Zhegocit, Abib, mori pjesė nė Gjysmė maratonė nė 21km, duke u renditur nė pozitėn e 33 me kohė 1 orė 42 minuta e 15 sekonda, nga 500 atlet tė cilėt morėn pjesė nė gjysmė maratonė.
“Ka qenė njė kėnaqėsi e vėrtet tė jesh pjesė ė kėtij manifestimi tė atletikės, jam shumė i kėnaqur si me vrapimin njėashtu edhe me kohėn tė cilėn e arrita, kam mundur edhe mė mirė por kam qenė pak i lėnduar por me rėndėsi ėshtė pjesėmarrja dhe tė jesh nė mesin e atyre atletėve shembullor dhe human”, ka bėrė tė ditur Abibi.

Siē ka bėrė tė ditur atleti 64 vjeqar shum shpejt do tė jetė nė Kosovė dhe ka mundėsi tė vrapon nė njė shteg prej 21 km./sylejman ismajli/rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma