BE: Kuvendi tė konstituohet sa mė parė, partitė tė jenė tė pėrgjegjshme

Zyra e Bashkimit Europian nė Kosovė, nė njė pėrgjigje pėr Gazetėn Express nuk ka komentuar rreth pėrplasjeve tė PAN dhe partive tjera pėr seancėn konstituive.Por, kjo Zyrė u ka bėrė thirrje tė gjitha partive qė tė bėjnė veprime tė pėrgjegjshme nė mėnyrė qė Kuvendi tė konstituohet sa mė parė. Kuvendi i Kosovės vazhdon tė mbetet i bllokuar pėr shkak se partitė politike ende nuk kanė arritur tė gjejnė zgjidhje rreth vazhdimit tė seancės konstituive.
Zyra e Bashkimit Europian nė Kosovė, kanė thėnė se Kuvendi duhet tė konstituohet sa mė shpejtė tė jetė e mundur dhe se partitė duhet tė veprojnė me pėrgjegjėsi nė mėnyrė qė tė pėrmbushin detyrimet Kushtetuese dhe ligjore.

“Zyra e BE-sė nė Kosovė bėn thirrje qė Kuvendi tė konstituohet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur dhe qė partitė parlamentare tė veprojnė nė mėnyrė tė pėrgjegjėgjshme dhe t’i pėrmbushin detyrimet qė rrjedhin nga Kushtetuta dhe ligjet”, thuhet nė pėrgjigjen e Zyrės sė BE’sė pėr.

Megjithkėtė, tė mėrkurėn u mbajt takimi konsultativ i partive politike, ku pėrveē Lėvizjes Vetėvendosje, kanė qenė tė pranishėm tė gjithė pėrfaqėsuesit e partive politike.

Ky takim nuk solli ndonjė rezultat pėr ta zgjidhur bllokadėn qė ėshtė krijuar rreth konstituimit tė institucioneve tė reja, megjithatė, pėrfaqėsuesit e koalicionit PAN kanė kėrkuar qė seanca e sė enjtes tė shtyhet pėr javėn e ardhshme dhe qė paraprakisht tė mbahet edhe njė takim tjetėr konsultativ. PAN, ndėrkaq, ka thėnė se nuk do tė marrė pjesė nė seancėn e nesėrme tė thirru nga deputeti mė i vjetėr i Kuvendit Adem Mikullovci, i cili po kryeson me seancėn pėr shkak se ėshtė deputeti mė i vjetėr i legjislaturės sė re.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma