UBT lidh marrėveshje me Universitetin e Hungarisė

Rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi ka nėnshkruar marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin “Debrecen” nė Hungari, respektivisht me Fakultetin e Mjekėsisė dhe Shkencave Mjekėsore.
Marrėveshja ėshtė nė interes pėr dyja institucionet, tė cilat do tė bashkėpunojnė nė fusha pėrkatėse si dhe ka pėr qėllim promovimin e fushės sė edukimit dhe hulumtimit akademik.

Objektivat kryesore tė marrėveshjes janė zhvillimi i projekteve tė pėrbashkėta, realizimi i kompetencave dhe kualitetit nė sektorėt e mjekėsisė dhe shėndetėsisė nė Kosovė, pėrmes shfrytėzimin tė praktikave mė tė mira tė sektorit tė mjekėsisė.

Po ashtu, pėrveē bashkėpunimit nė programet akademike, marrėveshja parasheh edhe themelimin e programeve tė reja tė studimit nė UBT. Programet do tė bazohen nė kurikulat e akredituara dhe me materiale qė studiohen edhe Universitetin “Debrecen” nė Hungari.

Gjithashtu, nė kuadėr tė marrėveshjes do tė ketė edhe shkėmbim tė stafit akademik si dhe tė studentėve, njėherėsh nė mėnyrė reciproke do tė zhvillohen vizita studimore./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma