Bosėt e kompanive tė derivateve plaēkitin qytetarėt me naftė tė dobėt

Analistėt dhe ekspertėt e fushės sė ekonomisė kanė vlerėsuar se nė vendin tonė, qė nga paslufta cilėsia e derivateve tė naftės ka qenė mė e dobėta nė rajon, dhe kjo veē tjerash edhe pėr arsye se kanė dėshtuar mekanizmat qė ėshtė dashtė tė bėjnė kontrollin ndaj kėtij produkti.
Kaēaniku: Mashtruesit po 'sponsorizohen' edhe nga institucionet, asociacionet dhe mekanizmat e pushtetit

Analistėt dhe ekspertėt e fushės sė ekonomisė kanė vlerėsuar se nė vendin tonė, qė nga paslufta cilėsia e derivateve tė naftės ka qenė mė e dobėta nė rajon, dhe kjo veē tjerash edhe pėr arsye se kanė dėshtuar mekanizmat qė ėshtė dashtė tė bėjnė kontrollin ndaj kėtij produkti.

Ndaj ata kanė shtruar edhe ēėshtjen se pėrse derivatet e naftės qė shiten nė Kosovė janė mė tė dobėtat nė rajon pėr cilėsi, nga fakti se edhe vetė qytetarėt ankohen se nga mos kontrolli i inspektorėve po i lejon kompanitė, qė fitimet e tyre t'i rrisin nga nafta jocilėsore dhe duke vėnė ujė nė tė, e pėr rrjedhojė duke ju shkaktuar kėshtu dėme tė mėdha nė makinat e tyre.

Eksperti i ekonomisė, Xhevdet Neziraj, nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot" ka thėnė se nė vendin tonė qė nga paslufta cilėsia e derivateve tė naftės ka qenė mė e dobėta nė rajon, pėr arsye se kanė dėshtuar mekanizmat, qė ėshtė dashur tė bėjnė kontrollin ndaj kėtij produkti.

Sipas tij, nuk ėshtė e rastė- sishme se nė territorin e Republikės sė Kosovės pėr kilometėr katror mė sė shumti, siē tha, kemi pompa tė derivateve tė naftės, dhe arsye ėshtė se investimi kthehet shpejt, mandej cilėsia ėshtė shumė e dobėt e kontrolli i MTI-sė fare nuk ekziston. Shton se pėrveē cilėsisė nėpėr pompa, ka edhe vjedhje tė konsumatorit nė sasi tė derivateve. "Sot mbi 50 pėr qind tė pompave janė tė pafiskalizuara, prandaj pėrfitimi nė kėtė lėmi nė mėnyrė kriminale ėshtė mė i organizuari nė Republikėn tonė tė pavarur. Edhe pse pati premtime tė mėdha nga qeveria e akademik Mustafės dhe Ministrisė sė MTI-sė se do tė luftohet korrupsioni edhe nė kėtė lėmi shumė profitabile, nuk kanė bėrė asgjė konkrete pėrveē fjalėve dhe retorikes boshe, as njė veprim konkret nuk ėshtė bėrė dhe vetėm sa ka lulėzuar ky biznes i cili ėshtė duke i plaēkitur qytetarėt e vendit", ėshtė shprehur Neziraj. "Shumė qytetarė kanė pėsuar dėme nė automjetet e tyre pėr shkak tė cilėsisė sė dobėt tė naftės dhe pėr mė keq nuk ke as ku tė ankohesh, sepse njerėzit qė merren me kėtė biznes janė tė fuqishėm, janė tė lidhur drejtpėrdrejtė me ata mekanizma qė duhet edhe tė bėjnė kėtė kontroll tė derivateve tė naftės. Po tė ndodhte njė kontroll i rreptė ndaj pompave tė derivateve tė naftės, pra tė vepronin inspektorėt e MTI-sė, inspektorėt e ATKsė dhe mekanizmat pėr mbrojtjen e konsumatorit mbi 90% tė pompave do tė ishin mbyllur dhe kėto biznese do tė kishin falimentuar. Besoj se mė tepėr ka pompa tė derivateve nė Kosovė me 2 milionė qytetarė se sa Gjermania qė ka 82 milionė banorė, por kėto mbijetojnė vetėm nė saje tė keqpėrdorimeve qė i bėjnė si nė cilėsi ashtu edhe nė sasi. Andaj, qeveria e ardhshme e ka pėr obligim qė nė kėtė fushė tė ketė rregulla strikte dhe t'i mbrojė qytetarėt sepse e ka pėr obligim qė njė qeveri demokratike nė radhė tė parė tė mbrojė interesin e qytetarit dhe tė ndalojė krimin e organizuar qė bėhet nė kėtė fushė", u shpreh ish-deputeti Xhevdet Neziraj.

Berjani: Shoqata e naftėtarėve nuk pranon asnjė rezultat tė bėrė nė laboratorėt e Serbisė e as tė Maqedonisė

Kryetari i Shoqatės sė naftėtarėve, Fadil Berjani, thotė se Shoqata e naftėtarėve ka kohė qė ka kėrkuar qė tė bėhet kontrolli i cilėsisė nė kufi para se tė zhdoganohet dhe tani siē tha jemi dėshmitarė tė asaj qė kanė kėrkuar dhe qė kanė pasur tė vėrtetė brengat e tyre, derisa nė doganat e Kosovės janė ndaluar mbi 30 autobote, ku deri mė tani kanė rezultuar jo konform mbi 25 autobote. "Ne kėrkojmė pėrsėri qė tė vazhdohet me kontroll tė cilėsisė nė kufi dhe ne si shoqatė do tė thėrrasim mbledhjen e kuvendit javėn qė vjen dhe nga sot ne nuk do tė pranojmė asnjė gjobė tė lėshuar pėrgjatė monitorimit. Ne nuk jemi importues, ēfarė faji kemi ne tė gjobitemi. Shoqata e naftėtarėve nuk pra non asnjė rezultat tė bėrė nė laboratorėt e Serbisė e as te Maqedonisė, praktikat e deritanishme pėr t'i rregulluar, falsifikuar cilėsinė nė laboratorėt e Serbisė dhe tė Maqedonisė", ėshtė shprehur ai.

Shton se ēdo superanalizė tė dėrgohet nė laboratorėt e Bashkimit Evropian. "Laboratorėt nga Serbia, Maqedonia nuk kanė kujdes pėr konsumatorėt, nuk mėrziten pėr ndotjen e ajrit e as pėr prishjen e makinave. Cilėsia e dobėt e derivateve tė importuar nga disa kompani importuese e prish imazhin edhe tė naftėtarėve tė ndershėm nė kohėn e verės kur kemi njė numėr tė madh tė mėrgimtarėve, tė cilėt vijnė nė Kosovė me makina e ne i furnizojmė me naftė jo cilėsore ku ju shkaktojmė probleme nė makina. Sikur ky derivat tė mos ishkontrolluar ish shpėrndarė nė pika karburanti, ku me rastin e monitorimit nga MTI- ja pikat e karburantit ishin gjobit nga 10 mijė euro minimumin. Apeloj tek dogana e Kosovės qė tė rritė kontrollin e cilėsisė, e qė dikujt nuk i konvenon kontrolli i cilėsisė nė kufi. Kėrkoj nga qeveria e ardhshme, qė ligji i naftės tė kalon sa mė shpejt po jo siē po e kėrkojnė disa kompani njė ligj tė centralizuar dhe tė korruptuar. Unė pėrkrah njė ligj transparent, liberal sipas standardeve tė BE-sė dhe kushtetutės sė RKS-sė e jo sipas apetiteve tė disa kompanive tė korruptura me skandale dhe kanė shkel ēdo ligj nė RKS", theksoi pėr gazetėn "Kosova Sot" kryetari i Shoqatės sė naftėtarėve, Fadil Berjani./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma