Politika do kaos nė drejtėsi pėr t'i shpėtuar ligjit

Asnjė mazhorancė nė pushtet nė historinė e re tė Kosovės nuk ka pasur vullnet pėr tė krijuar njė sistem tė pavarur e tė paanshėm drejtėsie, me etikė e integritet profesional, derisa edhe nė fushatėn e zgjedhjeve tė 11 qershorit pak u prek sistemi i drejtėsisė, pėr tė mos thėnė fare.
KĖSAJ KLASE TĖ POLITIKĖS NUK I INTERESON DREJTĖSIA E REFORMUAR

"Mjerisht as nė fushatėn zgjedhore tė 11 qershorit partitė politike nuk ėshtė se treguan ndonjė interesim pėr ta prekur sadopak apo fare sistemin e drejtėsisė. Ky ėshtė njė tregues se fare pak pritet edhe nga kjo klasė e re politike qė do tė ketė vullnetin qė ta ketė prioritet ēėshtjen e sistemit tė drejtėsisė dhe pavarėsinė e tij, por njėherėsh edhe ribėrjen dhe fuqizimin e shtetit tė sė drejtės pėrmes reformave tė thella nė sistemin e drejtėsisė apo pėrmes Vetting- ut, qoftė edhe me ndihmėn e jashtme amerikane", ėshtė shprehur analisti Naim Kelmendi pėr "Kosova Sot"

Abazi: Ėshtė e domosdoshme qė tė kemi vullnet dhe guxim pėr tė krijuar sistem tė drejtėsisė pa ndikime politike

Asnjė mazhorancė nė pushtet nė historinė e re tė Kosovės nuk ka pasur vullnet pėr tė krijuar njė sistem tė pavarur e tė paanshėm drejtėsie, me etikė e integritet profesional, derisa edhe nė fushatėn e zgjedhjeve tė 11 qershorit pak u prek sistemi i drejtėsisė, pėr tė mos thėnė fare.

Kėshtu tė paktėn kanė vlerėsuar analistėt dhe njohėsit e fushės sė drejtėsisė, derisa sipas tyre me kėtė politikė nuk ka shpresė se ndonjėherė do tė kemi reforma tė thella nė drejtėsi, nė mėnyrė qė drejtėsia tė jetė jashtė influencės sė politikės kosovare, si njė pushtet i tretė dhe i pavarur e i paanshėm. Ndaj ata kanė shtruar edhe ēėshtjen se pėrse shumica e gjyqtarėve dhe prokurorėve aktualė fatkeqėsisht nuk punojnė me pėrkushtim dhe nė mėnyrė tė pavarur, sepse kupolės qė i drejton ata po u konvenon ky lloj kaosi, siē i konvenon edhe politikės sė tej inkriminuar.

Kelmendi: Shumica e prokurorėve dhe gjyqtarėve nuk punojnė nė mėnyrė tė pavarur

Analisti Naim Kelmendi, nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot", ka thėnė se fatkeqė- sisht asnjėra mazhorancė qė ka qeverisur Kosovėn qė nga paslufta e deri mė sot asnjėherė nuk e ka pasur vullnetin qė tė krijojė njė sistem drejtėsie tė pavarur e tė paanshėm, njėherėsh njė sistem drejtėsie me integritet profesional, me sundim tė ligjit dhe tė drejtės e pa ndikime dhe ndėrlidhje me pushtetin e krimin. Por, sipas tij, kjo deri mė sot nuk ka ndodhur, ngase pushtetet secili qė ka qeverisur drejtėsinė e kanė kontrolluar dhe kanė pasur ndikimet e tyre nė mėnyrė kontinuele pėr tė mbrojtur kėshtu interesat e veta dhe qoftė edhe abuzuesit me ligjin dhe tė drejtėn qoftė dhe tė inkriminuarit e pushtetit nė institucione."Mjerisht as nė fushatėn zgjedhore tė 11 qershorit partitė politike nuk ėshtė se treguan ndonjė interesim pėr ta prekur sadopak apo fare sistemin e drejtėsisė. Ky ėshtė njė tregues se fare pak pritet edhe nga kjo klasė e re politike qė do tė ketė vullnetin qė ta ketė prioritet ēėshtjen e sistemit tė drejtėsisė dhe pavarėsinė e tij, por njėherėsh edhe ribėrjen dhe fuqizimin e shtetit tė sė drejtės pėrmes reformave tė thella nė sistemin e drejtėsisė apo pėrmes Vetting- ut, qoftė edhe me ndihmėn e jashtme amerikane p.sh. nė mėnyrė qė drejtėsia, pra shteti i sė drejtės, do tė duhej tė jetė plotėsisht i pavarur dhe jashtė influencės dhe kontrollit nga politika. Patjetėr se kjo pėrfundimisht do tė jetė nė interes tė shtetit tė Kosovės dhe perspektives sė rendit dhe sundimit tė ligjit nė Kosovė", ėshtė shprehur Kelmendi pėr "Kosova Sot".

Sipas tij, tash pėr tash fatkeqėsisht nė sistemin e drejtė- sisė shumica e prokurorėve dhe gjyqtarėve nuk punojnė nė mėnyrė tė pavarur, ngaqė kupolės qė i drejton ata gjithsesi se u konvenon kaosi ashtu sikundėr i konvenon edhe politikės sė inkriminuar e tė zhytur nė krim e korrupsion./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma