Nuk ka daltė e as ēekan, qė mund ta copėtojnė kombin monolit shqiptar

Nga Mehdi Hyseni - Nuk ka profesor e as akademik normal patriot shqiptar, qė po propagandon, ose po vepron pėr t'i grindur shqiptarėt mbi bazėn fetare, pavarėsisht nga shpifjet dhe nga gėnjeshtrat e agjenturave shqipfolėse rusoserbo-sllave, qė nė format mė perfide, mė brutale dhe mė ēnjerėzore sipas "recetave" ruse tė KBG-sė dhe tė "bukvicės" sė UDB-sė po i akuzojnė dhe po i sulmojnė, me qėllim tė arritjes sė qėllimeve dhe tė interesave tė tyre tė ndyra nė dobi tė tė gjithė armiqve shekullorė tė shqiptarėve.
Shqipėrinė Etnike nė Ballkan, nuk e shpėton terrorizmi islamik, mercenarizmi, islamofobia, droga, korrupsioni, shpifja, gėnjeshtrat, mashtrimi, piratizmi, trafikimi i qenieve njerėzore, dhe tradhtia subversive psikopatike vetė- mohuese, por mendja e shėndoshė, guximi, ndėrgjegjja, vizioni dhe bashkimi mbarėshqiptar (myslimanė, katolikė dhe ortodoksė). Kjo ėshtė strategjia dialektike dhe praktike e ruajtjes sė ekuilibrit tė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar shqiptar nė Ballkan. Prandaj, kujdes mercenarė, tradhtarė dhe shitės tė interesave dhe tė idealeve jetike tė kombit shqiptar dhe tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE, mos na i cenoni dhe mohoni tė drejtat dhe liritė tona tė pėrbashkėta, sepse do tė ndėshkoheni nga ligji, nga drejtėsia, nga populli dhe nga historia, si dhe, nesėr, do tė turpėroheni dhe do tė mallkoheni nga vetė fėmijėt juaj.

- Mos na pengoni (si Serbia e Slobodan Milosheviqit) nė rrugėn tonė tė shenjtė drejt diturisė, pėrparimit, qytetėrimit Evropian Perėndimor dhe RIBASHKIMIT GJITHĖKOMBĖTAR SHQIPTAR. Tė qėndrojmė larg nga "sistemi i kontradiktave" mafio-politike dhe propagandistike allasllave. Pavarėsisht nga akuzat, ofendimet, shpifjet, kėrcėnimet tė "industrisė sė rėndė dhe tė lehtė" serbo-sllave antishqiptare, ne, kurrė nuk do tė pranojmė kurrfarė ultimatum e as diktati, qė tė fusim "kokėn nė zallė" si struci, duke "arkivuar" dhe varrosur pėrgjithmonė tė vėrtetėn e RIBASHKIMIT KOMBĖTAR SHQIPTAR dhe tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE. Kėtė ideal dhe kėtė aspiratė tė shenjtė shumėshekullore atdhetare gjithėshqiptare nuk mund ta vrasin as tradhtarėt, as armiqtė e brendshėm e as armiqtė e jashtėm, sepse liria dhe ideali nuk vriten mbase janė tė pavdekshme.

Prandaj, ka ardhur koha qė sot, kur jemi mė afėr se kurrė ribashkimit tė vėllait me vėllanė dhe tė motrės me motrėn (myslimanė, katolikė dhe ortodoksė) tė sė njėjtės NĖNĖ SHQIPĖRI ETNIKE, tė futėn nė dhe intrigat, shpifjet, gėnjeshtrat, ofendimet, spiunimet dhe tradhtitė nga tė gjitha "kuzhinat" dhe nga tė gjitha "vorbullat e armiqve tė brendshėm shqipfolės, qė fshehurazi me aleatėt dhe me "mentorėt" e tyre serbo-sllavė po luftojnė tė nxisin urrejtjen, pėrēarjen, armiqėsinė dhe vėllavrasjen mbi bazėn fetare tė shqiptarėve tė Shqipėrisė Etnike nė Ballkan, me qėllim qė t'i rikthejnė skenat tragjike tė pėrgjakura tė luftėrave civile tė Sirisė.

Tė evitohet lufta e imponuar e terroristėve dhe e islamofobėve paranoidė!

Kjo luftė e ndyrė dhe e rrezikshme me pasoja tė rėnda tė paparashikuara, duhet tė parandalohet me ēdo kusht dhe me tė gjitha mjetet juridike, ligjore, kushtetuese vendore dhe me ato ndėrkombėtare. Ndryshe, kjo luftė vėllavrasėse, do tė jetė e pashmangshme dhe tragjike pėr shqiptarėt, si dhe pėr tėrė paqen, sigurinė dhe stabilitetin nė Ballkan, sepse nė thelb, strategjia e saj afatgjatė ėshtė ricopė- timi dhe shkatėrrimi nė themel i qenies shqiptare nė tė gjitha territoret e Shqipėrisė Etnike. Me njė fjalė, kjo luftė antishqiptare ka pėr qėllim RUSIFIKIMIN e kombit shqiptar dhe tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE-rikthimin e shqiptarėve nė zonėn e influencės sė sferės sė interesit historik tradicional tė Rusisė dhe tė aleatėve tė saj sllavė nė Ballkan.

Njė ndėr mjetet operacionale tė kėsaj lufte speciale dhe subversive sa tė hapur nė masmedia antishqiptare, ėshtė faktori strategjik dhe politikopropagandistik islamofob ruso- serboshqipfolės (kinse pėr "luftimin e terrorizmit islamik", por nė esencė kanė tė njėjtin qėllim-djegien e shqiptarėve dhe tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE) pėr tė nxitur dhe provokuar konfliktin e armatosur mes shqiptarėve myslimanė dhe tė krishterė nė tri faza: e para nė Kosovė, e dyta nė Maqedoni dhe e treta nė Shqipėri, me qėllim qė tė rrumbullakėsohet strategjia e plotė e sirianizimit tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE, si rrjedhim i "detonatorėve tė pashpėrthyer" tė grusht shtetit tė dėshtuar nė Turqi, nė korrik tė vitit 2016.

Pra, tė gjithė tok (popull, pedagogė, studentė, shtet, kishė, xhami dhe teqe) e kemi detyrė mbi detyra, qė tė rreshtohemi nė tė njėjtin "front" ( sė bashku me Amerikėn dhe me NATO-n) tė vetėmbrojtjes nga kurthet dhe nga provokimet e ndryshme propagandistike dhe nga aksionet subversive tė terroristėve, tė islamofobėve, tė spiunėve dhe tė tradhtarėve tė aliazhuar me aleancėn ruso-serbo-sllave, qė, tanimė ka krijuar bazat e "superstrukturės" dhe tė "infrastrukturės" strategjike, taktike, politiko-propagandistike dhe ushtarake nė Ballkan pėr t'i sulmuar dhe pėr t'i futur nė konfliktin e armatosur shqiptarėt, nė mėnyrė qė vetė tė kursejnė faktorin njeri dhe arsenalin e armatimet luftarake.

Kjo ėshtė strategjia dhe taktika, tanimė e "lexuar" e kėsaj aleance, e cila ka prodhuar, financuar dhe trajnuar terroristėt dhe islamofobėt qė tė ndezin konfliktin ndėrfetar tė shqiptarėve, e mė pas, sikurse qindra herė nė historinė e derisotme, tė ndėrhyjnė ushtarakisht, politikisht dhe diplomatikisht kinse pėr "shuarjen" e njė konflikti tė tillė, nė emėr tė ruajtjes sė stabilitetit, tė sigurisė dhe tė paqes sė Ballkanit.

"Shqiptar, mos rri, po duku shqiptar"(Ēajupi)

Tė mos lejojmė islamofobėt, terroristėt mercenarė, spiunėt dhe tradhtarėt (qė pėr interesa mafioze dhe tė luftės pėr pushtet) tė na PĖRĒAJNĖ dhe tė na fusin nė GRINDJE NDĖRFETARE (qė tė vritemi vėllai me vėllanė), edhe pse ata kanė gjetur gjuhė tė pėrbashkėt dhe kanė bashkėrenduar dhe intensifikuar format brutale tė makinerisė sė tyre propagandistike atakuese, duke na sharė, duke na baltosur, duke na shpifur, duke na denigruar, ashtu sikurse propaganda dhe politika obskurantiste serbomadhe antishqiptare (1878-2017), mirėpo, ne, duhet tė qėndrojmė ballėlart dhe tė rezistojmė sė bashku (myslimanė, katolikė dhe ortodoksė) kundėr kėsaj kolere-amalgame hibride allasllave antishqiptare, ANTIAMERIKANE dhe ANTIEVROPIANE, ANTIHUMANE dhe ANTICIVILIZUESE, qė me ēdo kusht, duke mos zgjedhur mjete dhe metoda, po lufton pėr tė "VENDOSUR" pėr fatin dhe pėr ardhmėrinė e GJITHĖ KOMBIT SHQIPTAR dhe tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE.

Por, ne, nuk duhet tė kapitullojmė para njė lufte tė tillė me pėrmbajte, me mjete dhe me synime fashistoide dhe barabarike antishqiptare, antiamerikane dhe antievropiane perėndimore, sepse do tė na gjykojė historia dhe do tė na mallkojnė fėmijėt tanė pėr jetė tė jetėve, si dhe do tė humbnim: Aleatin, Mikun dhe Shpėtimtarin tonė-Amerikėn, NATO-n dhe Evropėn Perėndimore.

Tė mos verbohemi dhe tė mos mashtrohemi kot i kotit, se islamofobėt e instrumentalizuar (tė rekrutuar, tė financuar, tė dresuar dhe tė mbėshtetur nga agjenturat e ndryshme tė armiqve sllavė ballkanikė) nuk na e duan tė mirėn (siē thoshte BABAI YNĖ ISMAIL QEMALI), sepse nuk janė ata, qė mbrojnė interesat vitale tė pėrbashkėsisė, tė harmonisė dhe tė paqes me vėllezėrit tanė katolikė dhe ortodoksė, por janė fitili i nxitjes dhe i konfrontimit tė tyre nė njė konflikt tė armatosur, qė pėrgjithmonė, do tė asgjėsonte celulėn e kombit shqiptar dhe tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE.

Prandaj, nė kėtė pikėvėshtrim nuk duhet tė lejojmė, qė tė biem nė kurthin sllavobizantin tė terroristėve, tė mercenarėve dhe tė islamofobėve-aleatė rusosllavė, por shteti, kisha, xhamia, teqeja, e gjithė inteligjencia intelektuale akademike shqiptare, si dhe mbarė POPULLI SHQIPTAR sė bashku me AMERIKĖN, ME NATO-n dhe me tė gjithė ALEATĖT EVRO-PERĖNDIMORĖ tė AMERIKĖS, duhet t'i izolojmė dhe t'i neutralizojmė pėrgjithmonė nga propaganda e tyre e ndyrė masmediale dhe nga aksionet kėrcėnuese dhe subversive pėr eliminim e atyre shqiptarėve, qė nuk hedhen nė "vallet" e tyre kriminale ideologjike politike ANTISHQIPTARE, ANTIAMERIKANE DHE ANTIEVROPIANE PERĖNDIMORE.

Pa koordinimin, bashkėpunimin, ndihmėn dhe mbėshtetjen pėrkatėse tė Amerikės, elementet terroriste dhe islamofobe, do ta pėrflakin Ballkanin. Ata qė shpifin, gėnjejnė, mashtrojnė, kėrcėnojnė, shfrytėzojnė, terrorizojnė, nxisin konflikte mes popujve dhe vrasin njerėz civilė tė pafajshėm kudo qoftė nė botė, ata janė kriminelė dhe mosntrumė.

Ata nuk janė as me Zotin, as me Popullin, as me AMERIKĖN, as me EVROPĖN! Prandaj, njė soj i tillė monstrumėsh, duhet tė parandalohet edhe nė Ballkan, edhe nė tė gjitha trevat e SHQIPĖRISĖ ETNIKE. Mirėpo, deratizimin e tyre, tanimė, nuk mund ta bėjė vetėm populli shqiptar (sepse ėshtė nė vonesė mė se 30-vjeēare) pa ndihmėn konkrete ligjore dhe logjistike tė AMERIKĖS dhe tė shteteve evropiane perėndimore (NATO dhe BE).

Myslimanėt, katolikėt dhe ortodoksėt shqiptarė janė njė trup monolit natyral, qė kurrė nuk kanė duruar asnjė sundim tė huaj, sepse janė vetėm shqiptarė! Komuniteti mysliman shqiptar nė Ballkan dhe nė mbarė botėn ėshtė i lidhur si "mishi me kock- ėn" me komunitetin katolik dhe me komunitetin ortodoks shqiptar me qindra e mijėra vjet.

Kėtė unitet vėllazėror tė kėtyre tri feve, deri tani, nuk ka pasur forcė njerėzore e as fatkeqėsi elementare natyrore, qė ta ketė prishur dhe asgjėsuar, sepse, asnjėherė, gjatė shekujve tė derisotėm, shqiptarėve nuk iu mungoi vetėdija, largpamėsia dhe besimi i tyre, se janė tė NJĖ NĖNE, tė NJĖ GJAKU, tė NJĖ KOMBI dhe tė NJĖ ATDHEU me mite, me zakone, me tradita, me gjuhė, me histori, me kulturė dhe me flamur tė SKĖNDERBEUT dhe tė ISMAIL QEMALIT.

Prandaj, motra dhe vėllezėr: myslimanė, katolikė dhe ortodoksė, tė vazhdojmė rrugėn dhe historinė e shenjtė tė bashkimit, tė mirėkuptimit, tė harmonisė, tė nderit, tė besės dhe tė burrėrisė, duke i besuar njėri-tjetrit, duke e pėrqafuar, duke e dashur, duke e respektuar, duke e nderuar, duke mbrojtur njėri-tjetrin dhe duke i njohur meritat njėri-tjetrit (myslimanė, katolikė dhe ortodoksė), sepse vetėm SHQIPTARĖ JEMI: GJUHĖ, GJAK, KULTURĖ, HISTORI, FLAMUR, ZAKON E TRADITĖ-NJĖ KOMB DHE NJĖ SHQIPĖRI ETNIKE KEMI.

Eksponentėt terroristė dhe islamofobė, janė virusi i pėrbashkėt, qė kėrcėnojnė dhe infektojnė njėsoj tė tri fetė e KOMBIT SHQIPTAR dhe SHQIPĖRINĖ ETNIKE. Tė tregohemi vigjilentė dhe tė guximshėm Prandaj, tė jemi tė vetėdijshėm, largpamės, tė ndėrgjegjshėm dhe tė gjykojmė arsyeshėm, duke mos e sharė, njollosur, ofenduar, poshtėruar dhe diskriminuar njėri-tjetrin, sepse komuniteti mysliman shqiptar, nuk duhet tė kėrkojė kurrfarė mbrojtjeje nga ekstremistėt dhe nga terroristėt islamikė, as komuniteti katolik dhe ortodoks shqiptar, nė asnjė formė, nuk duhet t'i pėrfillin, as t'i mbėshtesin dhe tė kėrkojnė ndihmė nga islamofobėt paranoidė, sepse qėllim i tyre ėshtė futja nė zjarr e tė gjithė shqiptarėve.

Kėtė karrem nuk do tė duhej ta hanin as myslimanėt, as katolikėt e as ortodoksėt, por, duhet tė rezistojmė sė bashku si njė trup i vetėm, ashtu sikurse RILINDĖSIT dhe ETĖRIT tanė pėr ta pėrballuar ēdo tė keqe dhe rrezik, qė i kanoset KOMBIT SHQIPTAR dhe SHQIPĖRISĖ ETNIKE. Kjo ėshtė e drejta dhe detyra jonė e pėrbashkėt, qė nė asnjė formė nuk duhet tė degjenerojė, sepse do tė pėrfitonin tė gjithė armiqtė e brendshėm dhe tė jashtėm tė shqiptarėve. -Mos e dashtė Zoti, qė vėllezėrit myslimanė, katolikė dhe ortodoksė, t'i prekte "e mira" e islamofobėve, e katolikofobėve dhe e ortodoksofobėve mbase tė gjithė do tė digjeshim dhe shkrumboheshim nė tė njėjtin zjarr tė tyre.

Pra, tė tregohemi vigjilentė dhe tė guximshėm, qė bashkėrisht (INTELIGJENCIA, SHTETI, KISHA, XHAMIA DHE TEQEJA), tė jenė nė ballė tė gjithė popullit pėr ta ruajtur dhe mbrojtur me ēdo kusht interesin e pėrbashkėt dhe unitetin e pathyer mbarėshqiptar, sikurse kėtu e shumė shekuj mė parė tė historisė sonė tė lavdishme tė derisotme, si shembull ekzemplar pozitiv i bashkėjetesės nė harmoni dhe nė paqe nė mbarė botėn.

Pra, motra, vėllezėr dhe etėr shqiptarė brenda dhe jashtė SHQIPĖRISĖ ETNIKE, mos pranoni luftėn speciale subversive tė islamofobėve, tė cilėt, qė mė se tri dekada mbrojnė interesat ruso-serbosllave dhe mafioze, me synim tė fundmė-RUSIFIKIMIN e SHQIPĖRISĖ ETNIKE. Motra dhe vėllezėr (myslimanė, katolikė dhe ortodoksė) tė jemi tė bashkuar me besa-besė si gjithmonė deri tash, ta duam njėri-tjetrin, ta respektojmė njėritjetrin, ta ndihmojmė njėri-tjetrin si nė hidhėrime, ashtu edhe nė gėzime, sepse vetėm kėshtu mund ta mbrojmė njėri-tjetrin nga ēdo armik qoftė i brendshėm apo i jashtėm.

Bashkėrisht, pa u frikėsuar prej askujt, ta luftojmė terrorizmin dhe ēdo tė keqe qė po e kėrcėnon kombin dhe atdheun shqiptar. Kjo ėshtė detyra parėsore e tė gjithė kombit shqiptar nė Ballkan dhe nė diasporė, se me terrorizėm dhe me banditizma dhe me primitivizma tė tjera ēnjerėzore ataviste, nuk mund tė arrihet kurrfarė shkalle e lartė e kulturės, e pėrparimit, e lulėzimit dhe e qytetėrimit tė kombit shqiptar dhe tė Shqipėrisė Etnike.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma