Gjilani shpėrndan sistemin e ujitjes pėr 50 hektarė me vishnje

Gjilan - “Sistemi i ujitjes qė po ndahet sot i dedikohet 50 hektarėve sipėrfaqe tė mbjella kėtė vit me kulturėn e vishnjės. Kjo fazė ėshtė pėrmbyllja e kėtij projekti i cili ėshtė mbėshtetur nga programi “Agro” i organizatės mike tė Gjilanit, USAID dhe partneritetit me kompaninė “Calabria” e cila ka kontraktuar grumbullimin e tėrėsishėm tė rendimenteve tė vishnjės pėr 15 vitet e ardhshme”.
Kėshtu ka thėnė drejtori i Bujqėsisė dhe Pylltarisė, Ramiz Ramadani, i cili ka falėnderuar kryetarin e Komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, pėr pėrkrahjen e fuqishme tė sektorit tė bujqėsisė dhe USAID-in e ndėrmarrjen “CALABRIA” si donator, respektivisht si partner pėr ngritjen dhe qėndrueshmėrinė e kėtij projekti.

Drejtori Ramadani mė tej ka pohuar se ky donacion pėr bujqit nėnkupton zhvillimin e pemishteve dhe zgjerimin e tyre.

“Deri mė tani nė Gjilan kishim tė kultivuara mbi 300 hektarė me sistem intensiv dhe gjysmė intensiv tė ujitjes, ndėrsa kėtė vit kėsaj hapėsire ia kemi bashkangjitur edhe 50 hektar tė tjera me kulturėn e vishnjės. Ne jemi duke punuar me partnerin ShPK “CALABRIA”, por edhe pėrmes pėrpunuesve tė tjerė, qė tė rregullojmė tregun, tė ndikojmė nė ngritjen e leverdisė pėr fermerėt, me qėllim tė zgjerimit tė kapaciteteve. Vlera e projektit tė sotėm ėshtė 17 mijė e 500 euro”, ka thėnė drejtori i Bujqėsisė Ramiz Ramadani, i cili ka potencuar gatishmėrinė pėr shtimin e sipėrfaqeve me vishnje nė kuadėr tė planifikimit afatgjatė deri nė njė mijė hektarė brenda 4-5 viteve.

Ndėrsa nga ana e tij nė emėr tė programit “Agro” tė USAID-it ka folur Maxhun Shehu, i cili pėrpos urimit pėr fermerėt, ka kėrkuar instalimin sa mė tė shpejtė tė kėtij sistemi dhe futjen nė pėrdorim tė tij. Gjithashtu Shehu ka bėrė tė ditur se USAID do tė jetė mbėshtetės i fermerėve edhe gjatė tė ardhmes nė programe dhe projekte tė ndryshme.

E nga kompania “CALABRIA”, ka folur Xhelal Selimi, i cili ka thėnė se bashkėpunimi me fermerėt gjatė tė ardhmes do tė jetė i vazhdueshėm dhe gjithnjė me qėllim tė zhvillimit dhe tejkalimit tė tė gjitha problemeve.

Albert Gjyrishevci, fermer nga fshati Pėrlepnicė, pohoi se pėrpos blegtorisė dhe bujqėsisė me tė cilėn merret prej vitesh, njė kujdes tė veēantė ėshtė duke i kushtuar kultivimit tė kulturės sė vishnjės, sepse siē ka thėnė ai, kjo ėshtė njė mbėshtetje shumė e madhe qė i ėshtė dhėnė si nga Komuna e Gjilanit, poashtu edhe nga USAID-i dhe nga kompania “Calabria”.

“Falė tre akterėve kryesorė tė pėrfshirė nė kėtė projekt, personalisht kam pėrfituar nė ngritjen e njė hektari tė ri me kulturė tė vishnjės. Jemi tė bindur se ky investim ėshtė me shumė leverdi sepse po krijohet punėsimi nė tokėn time. Sistemi i ujitjes na ndihmon shumė nė punėn tonė dhe rrit rendimentet e prodhimit nė njė pėrqindje jashtėzakonisht tė madhe”, ka thėnė mes tjerash Gjyrishevci./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma