Musliu takohet me pėrfaqėsuesit e OSBE-sė

Nė selinė e Kėshillit Kombėtar Shqiptar (KKSH), kryetari Jonuz Musliu, u takua me Shefin e misionit tė OSBE-sė zyra nė Bujanoc, Giacomo Bosisio.
Gjatė takimit janė biseduar shumė tema, ndėr tė tjera theksi i ėshtė vėnė situatės politike dhe tė sigurisė nė rajon si dhe inpakti i nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė.

Gjithashtu, gjatė kėtij takimi ėshtė biseduar edhe pėr ēėshtjet tjera qė janė nė kompetencė tė KKSH-sė e posaēėrisht vėmendje i ėshtė kushtuar gjendjes sė arsimit me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Luginėn e Preshevės. Duke u fokusuar nė mungesėn e teksteve shkollore nė gjuhėn shqipe dhe shkollimin e lartė tė shqiptarėve, pėrkatėsisht edhe institucioneve qė duhet tė sigurojnė arsim tė lartė nė gjuhėn shqipe. Me kėtė rast, ėshtė nėnvizuar nė diskutim Fakulteti i Suboticės dega nė Bujanoc./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma