KEDS-i pėr tre vjet 87 milionė euro fitim

Vetėm gjatė vitit 2014 kompania KEDS ka siguruar profit tė pastėr prej rreth 30 milionė eurosh, derisa njė vit mė parė kompania turke “Calik-Limak” kishte privatizuar distribucionin e energjisė elektrike pėr 26.3 milionė euro.
Shitja e distribucionit tė energjisė elektrike me njė cmim tė tillė vite mė pare ishte pėrcjellė me akuza tė shumta, pasi vlerėsohet se vlera e aseteve tė kompanisė publike ishte shumėfish mė e lartė dhe njėkohėsisht kompania turke kishte investuar nė njė biznes tė sigurt dhe me tė drejtė ekskluzive tė shitjes me pakicė tė energjisė elektrike tė konsumatorėt.

Gazeta “Zėri” ka arritur ta sigurojė dokumentacionin e fitimeve marramaendėse qė i kanė siguruar kompanitė KEDS dhe KESCO, kjo e fundit ėshtė themeluar nė vitin 2015 dhe merret me furnizim me energji elektrike.

Sipas kėtij dokumentacioni tė “Zėrit”, nė vitin 2015 kėto kompani kanė fituar 31 milionė euro, pavarėsisht investimeve tė bėra, ndėrsa nė vitin 2016 fitimet e kėtyre dy kompanive kanė arritur nė rreth 25 milionė euro.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma