Pacolli: Qeveria t’i mbulojė sigurimet e bashkatdhetarėve

Kryesuesi i delegacionit teknik pėr bisedime me Serbinė pėr fushėn e sigurimeve dhe Karton tė Gjelbėr, Rrahim Pacolli, i ka bėrė thirrje Qeverisė sė re qė sapo tė formohet, t’i marrė pėr obligim pagesat e sigurimeve pėr bashkatdhetarėt.
Pacolli ka thėnė se si pasojė e mos pajisjes sė Kosovės me Kartonin e Gjelbėr, bashkatdhetarėt edhe kėtė vit janė tė obliguar ta paguajnė policėn e sigurimit nė kufij.

Ai u ka bėrė thirrje Qeverisė sė re, qė posa tė formohet t’i marrė pėr obligim pagesat e sigurimeve pėr bashkatdhetarėt.

“Unė mendoj qė kėtė vit janė mė tė kėnaqur bashkatdhetarėt, pėr arsye se nė kufi kemi vendosur mė shumė pika ku nuk kanė nevojė me prit shumė kur tė vijnė ata, pėr t’u pajisur me policė tė sigurimit pėr territorin e Kosovės. Janė duke pritur mė pak edhe ne njė vit mė herėt kemi bėrė njė zbritje 50 % edhe janė tė kėnaqur me tarifat, nuk ka ankesa kėtė vit. Vetėm shqetėsimi i Byrosė Nacionale tė Kosovės ėshtė qė nuk kemi ende mundėsi me i pajis me karton tė gjelbėr edhe Kosovėn, pėr arsye se pa na njohur Kombet e Bashkuara dhe 120 shtet ėshtė pak e vėshtirė me u bėrė kjo gjė, pėr arsye se nuk po pajtohen gjitha shtete, siē ėshtė Spanja, Rusia e shumė shtete qė nuk na kanė njohur”, ka thėnė ai.

Sipas Pacollit, zgjidhja mė e mirė pėr bashkatdhetarėt do tė ishte qė Qeveria e ardhshme ta marrė pėrsipėr pagesėn e sigurimeve pėr bashkatdhetarė.

Ndėrsa sa i pėrket zbatimit tė marrėveshjes me Serbinė pėr lėvizje tė lirė, Pacolli, thotė se nuk ėshtė i kėnaqur pasi pala serbe vazhdon tė mos i njohė tabelat e Kosovės.

Ai tha se ka kėrkuar nga Qeveria qė tė ngrijė kėtė marrėveshje, por njė gjė e tillė nuk ka ndodhur. Sipas tij, kėtė vit ka fluks shumė tė madh nga mėrgata me rreth 5% mė shumė sesa vitin e kaluar.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma