A po mrizojnė kuvendarėt e Kosovės?

Nga Reshat Sahitaj - Nga tė huajt Kosova konsiderohet si vend specifik e populli ynė e ka fituar "famėn" si gjaknxehtė qė e vrasin vėllain e tyre pėr hiēgjė, qė nė vendin tonė nuk ekzistonin pederastėt, qė vendi ynė nuk durojnė ofendimet mbi moralin e familjes e shumė veti tė tjera mbi tė cilat ushtarėt e KFOR-it me vete kishin udhėzime tė tilla se si duhet tė silleshin mė banorėt e vendit tonė. Shtatėmbėdhjetė vjet mė vonė ushtarėt e KFOR-it dhe specialistė tė tjerė, qė kujdesėn pėr mirėvajtjen ose keqvajtjen e Kosovės, e kuptuan se ato udhėzime e kėshilla qė duhej t'i mėsonin para se tė shkelnin nė tokėn tonė nuk kishin qenė reale, sepse argėtoheshin me femrat tona sikur kudo nė vende tė tjera tė botės sė civilizuar.
Madje, edhe temėn mė tabu e mė tė ndaluar mbi ekzistimin e pederastėve, regjisori anglez, i cili me ftesė zyrtare erdhi nė Prishtinė pėr tė inskenuar nė Teatrin Kombėtar "Hamletin", e zbuloi se kjo temė ishte e ndaluar vetėm pėr shqiptarėt, se nė dhomėn e hotelit tė tij shumė aktorė tė Teatrit Kombėtar i shkonin vullnetarisht pėr t'ia ofruar prapanicat e tyre, me tė vetmin kompensim tė luanin njė rol e mos t'u tregonte tė tjerėve. Njė hyrje e panevojshme do tė thonė disa lexues, sepse kėto janė tė njohura pėr opinionin tonė, mirėpo pėr tė kuptuar situatėn politike tė mėhershme deri te aktualiteti i sotėm ėshtė e domosdoshme tė kuptojmė sjelljet dhe pėrgjegjėsitė e kuvendarėve politikė, tė cilėt me votat tona ata u ngritėn nė piedestalin e posteve tė tyre pėrgjegjėse, e nga tė cilėt varet fati i Kosovės dhe fati ynė si popull.

Deputetėt e Kosovės tė ndarė nė taborė

Qė nga shpallja e Pavarėsisė sė Kosovės e deri nė ditėt e sotme, deputetėt tanė ende nuk janė vetėdijesuar se cilės parti politike i takojnė dhe ende nuk e dinė se roli i tyre ėshtė para sė gjithash mbrojtja, aplikimi dhe aprovimi i ligjeve nė favor tė shtetit dhe qytetarėve. Rezultat i kėtij mosvetėdijesimi ėshtė dalja e deputetit nga njė parti nė tjetrėn, e cila nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me partinė nga e cila ka ikur

Deputeti largohet nga partia amė, duke menduar se ishte zgjedhur me vota personale e jo me votat e partisė ku ishte kandidat/te, si dhe me ndihmėn e shefave tė partisė, duke ia shtuar qindra e mijėra vota tė tjera me shpresė se ai/ajo ėshtė besnik i partisė dhe i shefit. Nė fakt, deputetėt e tillė largohen nga partia amė pėr interesa personale, duke i kamufluar ato mė interesa kombėtare, mirėpo ka raste kur ndonjėri apo ndonjėra joshet nga vardisjet e deputetit/tes sė partisė kundėrshtare dhe bien nė dashuri ilegale dhe bashkė me dashuri kalojnė nė anėn kundėrshtare me shpresa se do tė gjejnė karrierė mė tė avancuar. Nė anėn tjetėr, kemi edhe deputetė tė cilėt kanė aderuar nė parti duke shpresuar qė tė kontribuojnė nė zhvillimet e proceseve, siē ishte zonja Margarita Kadriu dhe Alma Lama, por tė cilat qė nė start u penguan nga partitė e tyre.

Alma Lama, qė ishte pjesė e VV-sė, pas njė kohe si deputete e kėsaj partie e kuptoi se partia e saj, VV, si bazė e kishte kontrollin total mbi deputetė, duke ua kontrolluar ēdo deklaratė dhe ēdo fjalim. Me njė fjalė, nė VV askush nuk ka tė drejtė tė shprehė mendimin e tij personal edhe kur partia e ka gabim. Nė VV, pėrveē celulės sė pėrbėrė nga pesėshi, askush nuk ka tė drejtė tė shkruajė, tė flasė e tė deklarojė pėr medie asgjė jashtė kufirit tė vėnė nga celula e pesėshit tė kėsaj partie. Margarita Kadriu, gjatė kohės sa ishte deputete e pavarur, po ashtu u pėrball me oferta tė ndryshme nga pothuajse tė gjitha partitė politike parlamentare, mirėpo ajo qėndroi stoike, duke mos iu pėrkulur asnjė shefi e asnjė oferte qė shkonte nė dėm tė ēėshtjes kombėtare. Zonja Margarita Kadriu, edhe pas tėrheqjes sė saj nga PDK-ja, kishte oferta nga tė gjitha partitė politike, pėrfshirė edhe ofertat nga vetė Albini Kurti dhe VV-ja, qė po ashtu ishin oferta qė e dėmtonin interesin e Kosovės, mirėpo e ngrinin interesin personal tė saj, por Margarita Kadriu i refuzoi pėr tė qėndruar e pathyeshme ndaj ofertave joshėse. E pakėnaqur me kėtė papėrgjegjėsi tė kėsaj klase politike, ish-deputetja Kadriu vendosi tė mos i bashkėngjitet asnjėrės parti politike dhe pėr te mos qenė pjesė e kėtij cirku politik, por qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė sjellė ofertėn e saj dhe pėrkrahėsve tė shumtė, tė pakėnaqur me kėtė klasė aktuale politike. Mirėpo, papėrgjegjėsia e njė pjese tė madhe tė deputetėve tė legjislacionit tė kaluar ka ndikuar nė mosaprovimin e disa ligjeve dhe rrėzimin e Qeverisė. Deputetėt e legjislacionit tė kaluar tėrė kohėn e kanė kaluar duke mrizuar nė sallėn dhe korridoret e Kuvendit tė klimatizuar mė aircondition mė modernė.

Deputetėt e 11 qershorit 2017 Zgjedhjet e 11 qershorit tė kėtij viti

Kosovės i dhuruan ose populli ynė vetvetes ia dhuroi njė numėr tė madh deputetėsh, tė cilėt pėr herė tė parė do tė marrin pėrgjegjėsi dhe rroga tė majme. Lidhur me specifikat qė i ka vendi dhe populli ynė u tha mė lart, por mbi specifikat qė i ka Kuvendi i Kosovės do tė lexoni mė sa vijon: Kuvendi i Kosovės dallohet nga tė gjitha Parlamentet e botės pėr shumė gjėra , por mė e dallueshmja ėshtė mosha e deputetit. Askund nė botė, po e pėrsėris askund nė botė nuk ka ligj dhe asnjė tė drejtė qė njė adoleshent tė zgjidhet deputetet, e nė Kosovė po. Kudo nė botė mosha e deputetit i kalon mbi tė tridhjetat, sepse pėr t'u zgjedhur deputet duhet sė pari tė aderosh nė parti nė tė cilėn duhet tė kalojė njė kohė e gjatė pėr t'u dalluar nga aktivistėt e tjerė, qoftė me aftėsi intelektuale ose organizative. Kėtė praktikė sė pari e futi nė sistem LVV-ja, kur nė zgjedhjet e para tė tyre si parti politike kandiduan me njė pjesė tė fėmijėve ende pa pėrfunduar as shkollėn e mesme e qė pas kėtyre fėmijėve fshiheshin baballarėt padronė qė e financonin Albinin.

Popullariteti i kėtyre fėmijėve adoleshentė nuk e kalonte as lagjen e vet, e mos tė flasim sa ishin tė njohur nė opinionin kosovar. Pa emėr si adoleshentė u krijuan emra pėr opinionin tonė, nė saje tė pėrkrahjes personale tė celulės sė pesėshit tė VV-sė dhe baballarėve tė tyre milionerė. Disa tė tjerė pa mbėshtetje milionėshe tė baballarėve, por me veprime vandaliste, si rrokullisjen e veturave dhe kamionėve, thyerjen e vitrinave tė qytetarėve tė pafajshėm, hedhjen e bombave nė oborre tė " kundėrshtarėve" dhe djegie tė institucioneve shtetėrore e fituan bekimin e Albinit dhe me falsifikimin e votave tė brendshme u zgjodhėn deputet[. Albin e themeloi kastėn e deputetėve adoleshentė, sepse nė kėtė moshė kėta besojnė verbėrisht dhe janė miopė pėr ēdo veprim qė ndikon tė jenė gjithnjė tė varur nė kėshillat e shefit. Deputetėt e Albinit mund t'i kualifikoj mė fjalėn popullore: janė si pula pa krye. Praktikėn e Albin Kurtit e zbatoi edhe LDK-ja, duke kandiduar me Teuta Rugovėn. Ėshtė e njohur se Isa Mustafa e ka lejuar kandidimin e Teuta Rugovės, pėr tė fituar simpatinė e familjes Rugova, e nė radhė tė parė pėr tė fituar elektoratin e LDK-sė, duke u fshehur pas doktrinės se gjoja ky ėshtė i vetmi qė ėshtė besnik ndaj filozofisė rugoviane. Nė fakt, Isa Mustafa ka qenė i detyruar ta lejonte kandidimin e Teuta Rugovės pėr interesa tė tij personale, sepse asokohe ky kishte ndaluar tė kandidoheshin shumė emra tė njohur tė LDK-sė, si Fatmir Sejdiu, kohėve tė fundit Shpėtim Mulliqin e shumė tė tjerė.

Pavarėsisht se Teuta Rugova gėzon simpatinė nė popull si bija e Ibrahim Rugovės, gjatė legjislacionit tė kaluar opinioni ynė e ka kuptuar se Teuta ishte ende fėmijė pėr tė qenė deputete pėr vendime tė rėndėsishme me interesa madhore shtetėrore. Teuta Rugova tani sigurisht se ka evoluar, por ende i duhet kohė pėr t'u pjekur politikisht pėr tė qenė deputete e denjė e popullit tonė. Pėr kėtė arsyeje dhe tė tjera, deputetėt tanė tė legjislacionit tė 11 qershorit, do tė vazhdojnė tė mrizojnė nė sallat dhe Kuvendin e Kosovės nėn freskinė e kondicionerėve tė ajrit mė modernė. A ka shpresė tė dėgjohet zėri i deputetėve? Tė gjitha partitė politike, respektivisht tė gjitha koalicionet i kanė vizatuar kufijtė e tyre. Lista PAN ka njė qėllim: krijimin e institucioneve sa mė shpejt nė krye me Ramushin dhe Kadriun, ose sabotim deri nė qeveri teknike apo zgjedhje tė reja. Lista LAA ende e padefinuar, edh pese publikisht kundėr zgjedhjes sė Kadri Veselit pėr kryetar tė Kuvendit.

Nė anėn tjetėr, si parti fituese e si koalicion LVV bėn pėrpjekje maksimale pėr pamundėsinė e zgjedhjes ės Ramush Haradinajt si kryeministėr dhe tė Kadri Veselit si kryeparlamentar nė mėnyrė qė VV-ja tė formojnė Qeverinė me kėdo tjetėr, edhe pse dikur i shanin dhe i etiketonin personalitetet e ēdo partie tjetėr. Albin Kurti nė deklaratat dhe fjalimet e tij paraqitet njė makiavelist i padenjė, mirėpo disa po i hanė foret e tij duke menduar se e ka me seriozitet. Mė 14 korrik 2017, njė muaj pas zgjedhjeve, Albini pėr tė mashtruar opinionin shqiptar nė "Arena" nga Dritan Hila nė Ora News, deklaroi: " Nėse shqiptarėt braktisin bashkimin kombėtar, bashkimi kombėtar nuk i braktis ata". Si po mendon Albin Kurti se shqiptarėt e paskan braktisur bashkimin kombėtar e i vetmi qenka Albini qė nuk e ka braktisur ?

A mund tė quhet normale kjo deklaratė absurde dhe antishqiptare e thėnė nga Albin Kurti? Sė pari, Albin Kurti e di shumė mirė qė asnjė shqiptar nė rruzullin e tokės nuk e ka braktisur bashkimin kombėtar dhe pasi e di kėtė, pse Albini e pėrdhunos njė popull tė tėrė, mbi 6 milionė banorė, kur deklaron se ne e paskemi braktisur bashkimin e trojeve tona?! Nėse ne populli mbi 6 milionė shqiptarė e paskemi braktisur bashkimin kombė- tar, si ka mundėsi njė Albin Kurti t'i detyronte shqiptarėt tė bashkohemi? Nėse Albini vėrtet mendon se ne e kemi braktisur idenė pėr bashkim kombėtar, atėherė nė njė Shqipėri Etnike tė imagjinuar nga VV-ja do tė jetė Albin Kurti i vetmuar! Kjo deklaratė e Albinit ėshtė debile dhe mund tė konsiderohet antishqiptare. Gabimi tjetėr i VV-sė dhe shefit tė tyre Albin Kurti, ėshtė betimi nė Kuvend me flamurin kombėtar. Betimi i deputetėve tė VV-sė para flamurit kombėtar, duke e refuzuar flamurin tonė shtetėror, tė njohur nga mbi 100 shtete, ėshtė akt tradhtie dhe e dėnueshme me ligj. Me rastin e kėtij betimi, deputetėt e VV-sė kanė dėshmuar edhe njė herė se janė kundėr shtetformimit tė Kosovės.

Kur deputetėt e njė partie mė tė madhe e refuzojnė flamurin shtetėror, atyre nė cilindo shtet tė botės do t'u merrej statusi si deputet dhe do tė dėnoheshin pėr tradhti kombėtare. Ne tė gjithė jemi tė pajtimit se ky flamur nuk pėrfaqėson dėshirat e popullit tonė, por aktualisht qė nga shpallja e kėtej ėshtė ky flamur qė valon nė tė gjitha ambasadat e botės qė janė nė Kosovė. Ėshtė ky flamur qė valon nė shumė institucione tė botės jashtė Kosovės! Ėshtė ky flamur qė valoi ditėn e shpalljes sė Pavarėsisė e deri sot. Flamuri kombėtar pėrfaqėson interesat kombėtare, ndėrsa flamuri aktual pėrfaqėson interesat e popullit tė Kosovės, dhe kushdo qė tenton ta poshtėrojė kėtė flamur nuk ėshtė pėr tė mirėn e Kosovės, por kundėr Kosovės si shtet i pavarur.

Sikur Albin Kurti ta kishte seriozisht, do t'ia shtroja njė pyetje publike: pse gjatė tėrė kėtyre viteve si opozitė nė Kuvend kurrė asnjėherė nuk e propozove njė ligj pėr ndryshimin e flamurit?! Albini dhe VV-ja e dinė mirė se me propozime dhe aprovime nė Kuvend mund tė ndryshohet flamuri, e jo duke bėrė gjeste fėmijėrore para kamerave televizive, e nė anėn tjetėr marrin rroga nėn hije tė kėtij flamuri! Shpresoj qė deputetėt e kėtij legjislacioni do tė ngritin tema tė guximshme e t'u thonė publikisht kolegėve tė tjerė pozitė -opozitė se kur e kanė mirė e kur veprojnė nė dėm tė Kosovės. Shpresoj qė deputetėt e kėtij legjislacion tė mos mrizojnė, por tė jenė aktivė nė proceset e ardhshme qė do tė jenė sfidė e tyre.

(Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma