Bizneset nė depresion, humb entuziazmi pėr investim nė Kosovė

Analistėt dhe ekspertėt e fushės sė ekonomisė thonė se klima e keqe politike dhe nėntoka kriminale janė ndėr dy pikat kryesore qė sipėrmarrėsve kosovarė ua ka humbur entuziazmin jo vetėm pėr tė bėrė biznes, por edhe pėr tė investuar edhe mė shumė, derisa sipas tyre bizneset e vogla dhe tė mesme kanė qenė dhe janė ende viktimė e bizneseve tė mėdha dhe ryshfetit ilegal.
Neziraj: Situata momentale politike e ka sjellė shoqėrinė kosovare nė njė depresion tė thellė

Analistėt dhe ekspertėt e fushės sė ekonomisė thonė se klima e keqe politike dhe nėntoka kriminale janė ndėr dy pikat kryesore qė sipėrmarrėsve kosovarė ua ka humbur entuziazmin jo vetėm pėr tė bėrė biznes, por edhe pėr tė investuar edhe mė shumė, derisa sipas tyre bizneset e vogla dhe tė mesme kanė qenė dhe janė ende viktimė e bizneseve tė mėdha dhe ryshfetit ilegal.

Ndaj ata kanė shtruar edhe ēėshtjen se a ka rėnė nė depresion edhe biznesi qė nuk po sheh qartėsi nė rrugėn e zhvillimit dhe perspektivės nė Kosovė. Por, si mund tė kėtė zhvillim ekonomik kur ekonomia, si ēdo sektor tjetėr, ėshtė komplet e monopolizuar vetėm nė duart e "nėntokės kriminale", tė lidhur me politikėn e tejinkriminuar si nė pozitė ashtu edhe nė opozitė?

Eksperti i ekonomisė, Dardan Grapci, nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot", ka thėnė se klima e keqe politike dhe nėntoka kriminale janė ndėr dy pikat kryesore qė sipėrmarrėsve kosovarė ua kanė humbur entuziazmin jo vetėm pėr tė bėrė biznes, por edhe pėr tė investuar edhe mė shumė, derisa sipas tij bizneset e vogla dhe tė mesme kanė qenė dhe janė ende viktimė e bizneseve tė mėdha dhe ryshfetit ilegal. "Arsyeja e krejt kėsaj ėshtė qė bizneset e vogla nuk kanė shumė kapacitete dhe nuk kanė treg tė gjerė sikur qė kanė bizneset e mėdha, siē janė qendrat tregtare, kurse bizneset e mesme deri diku po ia arrijnė tė mbijetojnė, por shumica po mbijetojnė duke marrė para hua, duke marrė para me fajde, ose duke marrė kredi nė bankė, prandaj kjo klimė politike s'po pėrfundon. Kjo do t'i kushtojė shumė pozitės, por nė njė- farė mase edhe opozitės. Unė mendoj se organizata pėr mbrojtjen e konsumatorit duhet tė bėjė diēka nė drejtim qė bizneset e vogla tė mbijetojnė nė bashkėpunim me Ministrinė e Financave", theksoi pėr gazetėn "Kosova Sot" eksperti i ekonomisė, Dardan Grapci.

Mehmeti: Duhen reforma kyēe pėr pėrmirėsimin e klimės sė biznesit

Analisti Faton Mehmeti thotė se sistemi i komplikuar i taksave dhe kėrkesave pėr licenca, njė sistem i dobėt gjyqėsor, korrupsioni endemik, zbatimi i dobėt i kontratave dhe ēėshtjeve tė pronėsisė dhe infrastruktura e papėrshtatshme kontribuojnė nė mjedisin e dobėt tė biznesit nė Kosovė dhe e bėjnė tė vėshtirė tėrheqjen e investimeve tė huaja. Ndryshe, sipas tij, nga pretendimet e Qeverisė, Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) pohon se klima e biznesit nė Kosovė nuk ėshtė e mirė. Pėr tė disatėn herė, edhe nė raportin e djeshėm, FMN-ja shprehet kritike pėr mbarėvajtjen e reformave tė qeverisė dhe kėshillon pėrballjen me problemet kryesore qė ndikojnė klimėn e biznesit, ėshtė shprehur ai. Sipas tij, raporti thekson: "Kosova ka mbetur prapa vendeve tė rajonit nė lidhje me pėrmirėsimin e klimės sė biznesit. Kėtė e tregon dhe renditja mė e dobėt se vendet e tjera tė rajonit nė raportin "Tė bėsh biznes" tė Bankės Botėrore". Ai tutja ka shtuar: "Sipėrmarrėsit tregojnė se vėshtirėsitė kryesore qė ata ndeshin janė sistemi dhe procedurat e ndėrlikuara tatimore, institucionet e dobė- ta, infrastruktura e varfėr dhe sistemi gjyqėsor, i cili nuk e mbron tė drejtėn e pronės dhe pengon sundimin e ligjit. Reformat kyēe pėr pėrmirėsimin e klimės sė biznesit, sidomos reformat nė lidhje me tė drejtėn e pronėsisė, zgjidhjen e kredive tė kėqija dhe pėrmirėsimin e qeverisjes, kanė mbetur prapa".

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma