Prokurorėt kalkulantė "lėmojnė" krimin e korrupsionin

Analistėt dhe njohėsit e fushės sė drejtėsisė thonė se nuk kemi prokurorė tė guximshėm, dhe tė gjithė janė kalkulantė, dhe dėshmi pėr kėtė ėshtė mospuna dhe mosefikasiteti i tyre. Sipas tyre, mungon guximi i prokurorėve qė ta godasin krimin e organizuar dhe korrupsionin.
Riza Smaka: Prokurorėt do tė duhej tė ishin nė frontin e parė, nė luftėn kundėr krimit tė organizuar

Analistėt dhe njohėsit e fushės sė drejtėsisė thonė se nuk kemi prokurorė tė guximshėm, dhe tė gjithė janė kalkulantė, dhe dėshmi pėr kėtė ėshtė mospuna dhe mosefikasiteti i tyre.

Sipas tyre, mungon guximi i prokurorėve qė ta godasin krimin e organizuar dhe korrupsionin.

Ata kanė shtruar edhe ēėshtjen se a po zbrazet prokuroria nga prokurorėt, tė cilėt po bėhen gjyqtarė e avokatė, sepse nė kėtė sistem drejtėsie fare jo efikas dhe me ndėrhyrje politike mund tė qėndrojnė vetėm prokurorėt e guximshėm, qė e godasin nė kokė krimin e organizuar dhe korrupsionin. Pėr kėtė dhe atė se pėrse thuaja pakkush dėshiron tė bėhet prokurorė, pėrveē atyre qė pajtohen me paligjshmėritė nė sistem dhe janė fleksibil apo servilė duke bėrė "mistrinė" ndaj politikės sė tej inkriminuar dhe "lėmojnė" krimin e organizuar duke shmangur hetimet.

Hasan Preteni, nga 'Qendra pėr etikė, transparencė dhe integritet', nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot" ka thėnė se nuk kemi prokurorė tė guximshėm, dhe tė gjithė janė kalkulantė, derisa siē tha dėshmi pėr kėtė janė mospuna dhe mosefikasiteti i tyre. "Pjesė e krimit tė organizuar nė drejtėsi janė "trekėndėshi" prokurorė- gjyqtarė-avokatė, e qė avokatėt janė sekserė e jo avokatė. Tė gjithė kėta janė tė "suksesshėm", varė- sisht prej lidhjeve qė i krijojnė, avokatėt bėhen prokurorė dhe gjyqtarė, ndėrsa prokurorėt bėhen avokatė, e gjyqtarėt bėhen avokat. Ky rreth vicioz funksionon nė bazė tė interesit material dhe interesit tė grupeve joformale qė ata i krijojnė gjithmonė tė koordinuar me njerėzit afėr politikės", u shpreh Hasan Preteni nga 'Qendra pėr etikė, transparencė dhe integritet


Pėrgjegjėsive, kur shohin se nuk funksionon sistemi

Profesori universitar, Nexhmedin Spahiu, thotė se nuk e ka tė qartė se nėse ndodh njė dukuri e tillė, pėrse ata preferojnė qė tė jenė avokatė dhe jo prokurorė, derisa siē tha "ndoshta pikėrisht duke parė mosfunksionalitet nė sistemin prokurorial, atėherė edhe mendojnė qė kėsisoj u shmangen pėrgjegjėsive. "Pėrndryshe guximi i prokurorėve veēse po shihet, d.m.th. nga vetė fakti situatėn ēfarė e kemi nė sistemin juridik, nė atė gjyqėsor dhe prokurorial atėherė mund tė konstatojmė kėtu se sa ėshtė njė gjė e tillė e shprehur. Pra, sigurisht se mungon guximi i prokurorėve qė ta godasin krimin e organizuar dhe korrupsionin", theksoi pėr gazetėn "Kosova Sot" profesori universitar Nexhmedin Spahiu.

Profesori tjetėr universitar, Mazllum Baraliu, ka veēuar se ēėshtja e lėvizjes sė kuadrove nga njė sektor nė njė sektor tjetėr tė gjyqėsisė dhe tė drejtėsisė ėshtė ēėshtje qė varet nga shumė faktorė. "Nė rrethanat ēfarė ne po zhvillojmė aktivitetet institucionale tė drejtė- sisė, pra ēfarė sistemi kemi tė drejtė- sisė, kur nuk ka siguri as juridike dhe as siguri tė tjera tė pėrgjithshme, as tė qytetarit mjaft dhe as tė zyrtarit, gjegjėsisht bartėsve tė funksioneve tė institucioneve tė drejtėsisė, atėherė natyrisht nėn ndikimin e problemeve, kėrkesave, shantazheve ndonjėherė edhe frikėsimeve eventualisht qė nga qarqe e individė tė caktuar mund t'i bėhen nė mėnyrė direkte apo indirekte bartėsve tė funksioneve tė tilla publike nė kryerjen e detyrave tė tyre dhe pėrgjegjėsive ditore. Atėherė njerėzit duke pasur prioritet sigurinė e tyre personale dhe kolektive, pra familjare, duke pasur parasysh qetėsinė dhe ēėshtjet e tjera qė kanė tė bėjnė me ambientin shoqėror por edhe interesin ndonjėherė, sepse ka dallime ndonjėherė nė mes tė tė hyrave dhe tė ardhurave nė njė profesion dhe nė njė tjetėr, atėherė ata vendosin qė nga bie fjala profesioni i prokurorit, pra nga prokuroria tė kalojnė nė gjyqėsi nė punė tė gjyqtarit ose nga prokuroria dhe gjyqėsia, nga gjyqtari kalojnė nė punėt e avokatit, ku ka njė varshmėri mė tė vogėl, pra ka njė pavarėsi mė tė madhe", ėshtė shprehur ai.

Baraliu ka thėnė se ku ka mundėsi pėr fitime mė tė mėdha, ka fleksibilitet edhe nė punė dhe njerėzit shkojnė ku ka mė pak pėrgjegjėsi dhe mė pak rreziqe. "Dihet se detyra e avokatit bie fjala ėshtė qė ta mbrojė edhe atė qė ėshtė inkriminuar, qė ka bėrė ose dyshohet se i ka bėrė ndonjė dėm dikujt tjetėr ose ndonjė vepėr penale apo dėm civil dhe prandaj njerėzit bėjnė kalime tė ndryshme dhe lėvizin. Por, kjo ēėshtje do tė duhej tė rregullohej pėrmes mekanizmave tė themi tė stimulimit, duke i paguar mirė qė tė mos kenė zbrazėti nė pėrmbushjen e nevojave tė tyre elementare, por edhe natyrisht duke u dhėnė mundėsinė qė natyrisht tė tillėve tė kenė siguri mė tė madhe dhe tė kenė garanci mė tepėr nė kuptimin e ushtrimit tė pavarur tė pėrgjegjėsive dhe detyrave tė tyre tė pėrditshme nė institucionin e tyre", deklaroi pėr gazetėn "Kosova Sot" profesori universitar Mazllum Baraliu.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma