Politika e pėrgjegjshme "dogji" 6 milionė, skenar pėr zgjedhje tė reja

Duke parė mėnyrėn se si ėshtė duke u zhvilluar skenari i bllokimit tė konstituimit tė Kuvendit tė Kosovės nga subjektet politike, analistėt politikė nuk e pėrjashtojnė fare mundėsinė qė ky skenar tė jetė i paramenduar me kohė si i tillė nė prapaskenėn e politikės kosovare, veēmas pas publikimit tė rezultatit zgjedhor, pėr tė kaluar nė mėnyra tinėzare 8 gushtin, pėr tė mos mundur tė konstituohet Parlamenti i Kosovės, tė bllokohet e pamundėsohet pastaj krijimi i Qeverisė dhe nė kėtė mėnyrė tė shkohet nė zgjedhjet e reja, tė cilat do tė mbaheshin bashkė me zgjedhjet lokale.
Burjani: Ky primitivizėm i politikės sė papėrgjegjshme rrezikon seriozisht ta ēojė vendin nė zgjedhje tė reja

Duke parė mėnyrėn se si ėshtė duke u zhvilluar skenari i bllokimit tė konstituimit tė Kuvendit tė Kosovės nga subjektet politike, analistėt politikė nuk e pėrjashtojnė fare mundėsinė qė ky skenar tė jetė i paramenduar me kohė si i tillė nė prapaskenėn e politikės kosovare, veēmas pas publikimit tė rezultatit zgjedhor, pėr tė kaluar nė mėnyra tinėzare 8 gushtin, pėr tė mos mundur tė konstituohet Parlamenti i Kosovės, tė bllokohet e pamundėsohet pastaj krijimi i Qeverisė dhe nė kėtė mėnyrė tė shkohet nė zgjedhjet e reja, tė cilat do tė mbaheshin bashkė me zgjedhjet lokale.

Sido qė tė jetė, edhe nėse realizohet njė skenar i tillė i paramenduar nga nėntoka kriminale e partive politike, nuk do tė kemi ndonjė zhvillim qė shkon nė interes tė qytetarit, por vetėm njė riciklim tė ngėrēit politik tė para tre vjetėsh, ku asnjėra palė nuk e do kompromisin dhe si zgjidhje mbetet shkuarja nė zgjedhje tė reja.

Analisti Skėnder Mulliqi thotė se ajo ēka po shohim deri mė tash ėshtė se ekzistojnė mundėsitė tė na pėrsėritet situata e vitit 2014, e krizės politike dhe institucionale pėr gjashtė muaj, pa e pėrjashtuar edhe rrėshqitjen nė zgjedhje tė reja."Meqenėse PDK-ja nė kėto zgjedhje ka pėsuar rėnie drastike dhe nė pamundėsi qė PAN-i t'i sigurojė votat e duhura pėr t'i krijuar institucionet e reja tė shtetit, po provohen skenarė tė ndryshėm qė mos t'i jepet mundėsia nė asnjė mėnyrė koalicionit tė mundshėm VV-LAA pėr ta formuar qeverinė. Edhe presidenti Thaēi nuk do tė jetė i interesuar qė VV-sė me partneret e saj politikė t'u jepet mundėsia qė t'i formojnė organet e reja tė shtetit", theksoi Skėnder Mulliqi pėr "Kosova Sot".

Ai konsideron se njė motivacion shtesė qė mos tė zgjidhet ngėrēi politik ėshtė qė tė prolongohet sa tė jetė e mundur puna e Gjykatės Speciale. "Kjo elitė politike, e cila edhe ėshtė nė skenėn tonė politike qė shumė vite, ėshtė mėsuar qė tė mbijetojė me kriza dhe nuk ėshtė ēudi qė edhe kėsaj radhe nėse nuk kanė ndonjė trysni tė fortė nga bashkėsia ndėrkombėtare tė bėjnė lojėra politike nė pafundėsi", ėshtė shprehur ai. "Sigurisht sė tė gjitha skenarėt nuk do t'i shėrbejnė Kosovės dhe popullit tė saj tė stėrlodhur tashmė ekonomikisht, politikisht dhe moralisht. Nėse na pėrsėritet kriza gjashtė- mujore e vitit 2014, mund tė na ndodhė eksodi i madh i radhės, qė do tė ishte gjėja mė e keqe qė mund t'i ndodhė Kosovės", theksoi Mulliqi pėr "Kosova Sot".

Njė pritje tė ngjashme e ka edhe analisti politik Arsim Haziri. "Shpėtimtar i vetėm nga shkuarja nė zgjedhje tė jashtėzakonshme konsideroj se ėshtė ndikimi ģ faktorit ndėrkombėtar, qė konsideroj se ėshtė mundėsia fundit qė do tė evitojė orientimin e vendit drejt edhe njė procesi tė jashtėzakonshėm zgjedhor", ėshtė shprehur ai.

Burjani: Sjellje e papranueshme e primitive

Analisti Blerim Burjani thotė se kjo klasė politike, me kėtė sjellje tė paedukuar nė mėnyrė institucionale, me metoda primitive po bėjnė njė luftė tė pakuptimtė, njėri kundėr tjetrit, me qėllime inatēie dhe me qėllim pėr tė mundur njėra-tjerrėn dhe pa menduar fare pėr qytetarin nga i cili morėn votėn."Pėr kėta njerėz mė me rėndėsi ėshtė ngėrēi sesa zgjidhja. Mė e rėndėsishme ėshtė bllokada, sepse, sipas tyre, qytetarėve nuk iu ngutet, kanė kohė bollė sikur ata, e deputetėve dihet qė tash paga u ecėn dhe mė pėr ata s'ka rėndėsi sa zgjat ngėrēi", ėshtė shprehur Burjani."Kėta njerėz tė paedukuar nuk e zgjedhin konsensusin politik, por zgjidhin variantin ballkanike inatēi, pra nuk ka rėndėsi kurrgjė tjetėr pėr ta veē inatit tė tyre. Kjo ėshtė sjellje e papranueshme dhe primitive", theksoi Blerim Burjani.

Ky primitivizėm i politikės sė papėrgjegjshme, sipas tij, rrezikon seriozisht ta ēojė vendin nė zgjedhje tė reja dhe t'i djegė si letėr tė pavlerė edhe 5-6 milionė euro tjera tė taksapaguesve kosovarė."Nė vend tė marrėveshjes kanė zgjedhur rrugėn qė ēon drejt dėshtimit, pavarėsisht kostos qė paguajnė taksapaguesit kosovarė, e qė vetėm nė zgjedhjet e fundit kostoja e zgjedhjeve ka marrė hiq mė pak se 6 milionė, e kur tė marrėsh faktin se edhe zgjedhjet lokale e kanė koston e tyre, atėherė kėto dy palė zgjedhje t'i kushtojnė taksapaguesit kosovar rreth 10 milionė euro. Mė mirė do tė ishte qė kėto para tė kishin shkuar nė ēėshtje sociale, shėndetėsore apo pėrkrahje tė formave tjera nė interesin e qytetarit sesa tė shpenzohen nga kjo kategori inatēie qė e kanė sjellė vendin deri kėtu nė gjendje gjendjen e konfliktit", theksoi Blerim Burjani pėr "Kosova Sot".


Pritet ndėrhyrja e ndėrkombė- tarėve

Analisti Albrim Badallaj thotė se nė daljen e rezultateve tė para tė zgjedhjeve tė 11 qershorit ėshtė parė se do tė mund tė ketė situata tė tilla, tė bllokadave nė Kuvend, pėr shkak se blloku fitues nuk arriti qė si e vetme (sė bashku me minoritetet) t'i arrijė 61 vota nė Kuvend, si kusht pėr zgjedhjen e kryetarit tė Kuvendit dhe pėr formimin e Qeverisė."Ekziston mundėsia qė nė rast se pėrfaqėsuesit e vendeve diplomatike nuk ndėrhyjnė pėr zgjidhjen e kėtij ngėrēi, atėherė me konsensus tė tė gjitha partive politike tė tentohet qė tė shkohet nė zgjedhje tė dyfishta mė 22 tetor, sė bashku me zgjedhjet lokale, me qėllim qė tė sprovojnė veten edhe njė herė, duke synuar qė zgjedhjet tė jenė zgjidhje e situatės", theksoi Albrim Badallaj.

Analisti Gani Qarri thotė se politika kosovare nė prapaskenė po pėrgatit pėrsėri skenarė tė ngjashėm, qė edhe mė 8 gusht tė pamundėsohet konstituimi i Parlamentit tė Kosovės dhe nė kėtė mėnyrė tė hapet rrugė kushtetuese pėr ēuarjen e vendit nė zgjedhje tė reja, tė cilat do tė mbaheshin me 22 tetor, bashkė me zgjedhjet lokale nė Kosovė."Shihet qartė se mundėsia e vetme e formimit tė Qeverisė sė re tė Kosovės mund tė arrihet vetėm me kompromis dhe pėrmes negociatave ndėrpartiake. Pėr momentin shkaku i inateve tė ndėrsjella, pa njė presion tė fortė nga jashtė, asnjėra nga to nuk po tregon shenja afrimi dhe kompromisi tė njėmendėt", theksoi Gani Qarri pėr "Kosova Sot".

Sipas tij, qėndrimet e tilla pa kompromis dėshmojnė edhe njė herė se partitė tona vėrtet ende nuk janė sa duhet tė vetėdijshme as nuk kanė pjekuri tė mjaftueshme politike, se nga bllokada institucionale mė sė shumti vuajnė banorėt e thjeshtė tė kėtij vendi dhe po shkaktojnė termet tė njėmendėt nė jetėn e qytetarėve tė Kosovės./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma