Ka ardhur koha qė ēėshtja e Kosovės Lindore tė dal nė tavolinėn e bisedimeve Kosovė - Serbi

Gjilan - Ka njė kohė tė gjatė qė idetė pėr shkėmbime territoresh nė mes tė Kosovės dhe Serbisė vijnė nė opinion edhe nga ana e faktorit politik relevant serb tė cilat ide u hodhėn nė publik si ide pėr ndėrrimit e territoreve nė mes tė Kosovės dhe Serbisė shprehet Kushtrim Kadriu.
Ėshtė moment i volitshėm qė njė herė e mire tė zgjidhet problemi nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve nė Ballkan, e ku nyje e problemit ėshtė Kosova Lindore, pėrkatėsisht komunat e Preshevės, Bujanocit e Medvegjės, tė cilat nė rast se vazhdojnė tė mbetėn tė pushtuara nga ana e Serbisė, siē janė tani, nuk do tė ketė stabilitet dhe rehati nė Ballkan, dhe si tė tilla do tė jenė njė bombė me sahat ku nga ēasti nė ēast do tė mund tė shpėrthej njė destabilitet pėr politikėn dhe sigurinė e gjithė Ballkanit. Idetė e tilla pėr shkėmbim territoresh duhet tė shtyhen nga politikėbėrja Kosovare si dhe ajo e faktorit ndėrkombėtarė, nėse duan njė regjion tė qetė pasi qė ka ardhur koha e zhvillimit tė njė jete tė qetė pėr popullin e Ballkanit nė tė mirė tė kalimit tė problemeve ndėrfqinjėsore.

Duhet tė ndodhė shkėmbimi i territoreve me Serbinė, duke pas parasysh se Zveēani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi, juridikisht janė nė administrim serb, ndėrsa, tri komunat me shumicė shqiptare nė Kosovėn Lindore, janė tė administruar me politikanė shqiptarė, por qė janė mė tė prapambeturat nė investim ekonomik dhe zhvillim nga qeveria Serbe.

Si zgjidhje afatgjate dhe e vetme ėshtė bashkimi i tri komunave me shumicė shqiptare me Republikėn e Kosovės, ndryshe, Kosova do t’i humb edhe veriun e Mitrovicės edhe Kosovėn Lindore thuhet nė njoftimin e Kushtrim Kadriut kryetar i Lėvizjes “Vatra”./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma