Vrasja e Hasan Prishtinės nė Selanik

Nga Demir Krasniqi
Mė 14 Gusht 1933 –
Shkruan gazeta “Maqedonia e Re” !
Njė ditė pasi u vra, trim Hasan Prishtina –
U trondit Selaniku edhe mbarė rrethina !

Pra, mė 13 Gusht 1933 ,
N’ Selanik ka ndodhur njė ngjarje e re –
U vra Hasan Prishtina , erdhi lajm ndėr ne ,
Vaj e lot vėrshuan kudo mbi kėtė dhe !

Shkruan gazeta greke “Maqedonia e Re”:
“Njė vdekje tragjike ka ndodhur ndėr ne !
U vra Hasan Prishtina , i shquari atdhetar ,
Qė njėherėsh ishte politikan i madh shqiptar !

Nė rrugėn Ēimisqi , nė qoshen Vogaxhiku –
U vra Hasan Prishtina – u trondit Selaniku !
Hasani u vra para bakallhanes “IVI” –
N’ Selanik u trembėn pleq edhe tė ri !

Shqiptari Ibrahim Ēelo , 38 vjeēar –
Midis Selanikut bėri krim t’ pa parė !
Qėlloi me pesė plumba ish Kryeministrin shqiptar –
Hasan bej Prishtinėn – atė atdhetar !

Mė datė 13 Gusht 1933 –
N’ ora 2 mbas dite u krye kjo vrasje e re !
N’ rrugėn Ēimisqi , mu nė Selanik –
Njė zotėri i moshuar dhe shumė simpatik !

Ishte shumė vital , veshė e mbathur mirė ,
Njė figurė e gjallė , qė fliste me dėshirė !
Ecte krah pėrkrah me njė person qė fjalosej –
Nga toni i zėrit t’ gjallė , zuri tė tradhtohej !

Arritėn n’ kryqėzimin e rrugės Ēimisqi – Vogaxhiku
Dhe morėn drejtimin pėr tek bakallhane “IVI” !
Nė largėsi dy hapa nga kinkaleria Janopullo –
Nė ato momente gjithēka do t’ rrotullo !

Nė atė vend njeriu me pamje tė zymtė –
Rrufeshėm e nxori revolverin “SMITH” !
Drejt bashkėbiseduesit shtiu me rafal –
Ishte Hasan Prishtina , qė ra nė trotuar !
Kalimtarėt e mbledhur nga tė dy tė shtėnat –
Nė ēdo ēosh tė rrugės i kishin zėnė venat !
Panė vrasėsin mizor , qė turrej mbi viktimėn –
Qė donte ta vriste shpejt Hasan Prishtinėn !

Donte qė t’i zbrazėte dhe tre plumba tjerė –
Dy n’ kraharor , njė n’ kokė – mbi atė tė mjerė !
Si e shtėnė vdekjeprurėse , n’ kėtė akt tė pėrplasjes –
Pėr t’ qenė i sigurt pėr pėrfundim tė vrasjes !

Vrasėsi fill pas krimit , plumba qė kishte shkrepur ,
Qė t’i ikė rrezikut prej turmės sė mbledhur ,
Qė u vu pėr ta kapur – ia dha vrapit , iku –
Me shpejtėsi n’ drejtim kah rruga Vogaxhiku !

Nga tronditja e tij e madhe prej belaje –
Ai ra nė vitrinėn e tregtores “Beharnae” !
Tė cilės tregtore , ai ia dėmtoi tendėn –
Por , shumė shpejt nė ikje e rimori veten !

Pėr t’u turrur rrugės “Paleon Patron” –
Ku u rrethua nga turma , me shpresė qė t’ shpėton !
Vrasėsi hyri nė banesėn e mjekut Dukidhis –
Ku dhe ju dorėzua rojės sė policisė !

Por , s’ mundi t’i shpėtojė egėrsimit t’ turmės –
Qė kishin vėrshuar nė ēdo cep tė rrugės !
Kalimtarėt e rastit nė ēdo hap e ndoqėn
Dhe banuesit fqinjė me ta u pėrpoqėn !...

Ishin tė ēdo shtrese , pleq edhe tė rinj –
Asnjėri nuk dinte pėr identitetin e tij !
Nuk dinin arsyet e kėsaj pėrplasje
Dhe as pėr motivet pse ndodhi kjo vrasje ?!

Ishin t’ indinjuar shumė ndaj egėrsirės ,
Qė e tregoi vrasėsi n’ vepėr ndaj viktimės !
Brohorisnin para skuadrės sė policisė :
“ Shqyeni , shqyeni , vrasėsin qė na ka kėrdisė !”

Ndėrsa dhe polici pėrjetonte zorin –
Mė kot pėrpiqej tė shpėtonte atentatorin !
Turmat e grushtonin me vrapin e turrit –
Duke i shkaktuar mavijosje trupit !


Do ta kishin ēarė , do ta kishin gri –
Nėse s’do t’ arrinte t’ hynte n’ njė shtėpi !
Ajo shtėpi ishte n’ rrugėn “Paleon Patron” –
Ku shpresonte vrasėsi kokėn ta shpėton !

Zoti i shtėpisė aty e strehoi –
T’ ua mbyllė derėn e jashtme me shpejtėsi nxitoi !
Zoti i shtėpisė shpresonte ta shpėtojnė –
Nga turmat e zemėruara qė t’ mos e sulmojnė !

Sapo e mbylli derėn zoti i shtėpisė –
Nė vend t’ ngjarjes mbėrriti sekretari i Policisė !
Nėntoger Zografo me motoēikletė –
Vrasėsin n’ Polici e ēuan n’ Seksion tė tretė !

Pėr Hasan Prishtinėn , tė mposhtur nga plagėt –
Pėr dėrgim n’ Spital , po priteshin radhėt !
N’ Spital Popullor e dėrguan te mjekėsia –
Ku trupit tė tij , iu bė autopsia !

Nė orėn 2.50 minuta mbas dite n’ punime –
Oficeri Sotiriu me pėrkthyes nisi hetime !
Sapo e filloi punėn nė atė pasdreke –
S’ pari e pyeti vrasėsin :”A e njeh gjuhėn greke ?”

Vrasėsi iu pėrgjigj pa njė fije frike –
Thotė se gjuhė amtare e ka gjuhėn shqipe !
Se e njeh mjaftueshėm dhe gjuhėn frėngjishte ,
Si dhe pjesėrisht njeh gjuhėn turqishte !

Vrasėsi pėr aktin fliste pa fije frike –
Se iu dedikohet motiveve politike !
Nga ish Kryeministri nuk e kemi pritė –
Se do t’ devijojė , do t’ bėhet komitė !...

Kėtė komitė tradhtare , si tė mos e vras –
Bashkėpunonte me komitetin bullgaro – maqedonas ?!
Ta vrisnin Ahmet Zogun , mbretin e Shqipėrisė –
Pėr qejf t’ Bullgarisė dhe t’ Maqedonisė !

Thotė Ibrahim Ēelo :”Para se kėtu mbėrrina –
Planet pėr kėtė vrasje m’ i tregoi Hasan Prishtina !
Para pesėmbėdhjetė ditėve bashkė kur jemi nisė –
Qė tė vinim bashkė nga Vjena e Austrisė !...


Gjatė tėrė kėtij rrugėtimi mė bėnte presion –
T’ bėhesha kryetar i bandės komitė dhe t’ shkoj nė aksion !
Tė shkoja n’ Tiranė me komita logu –
Ku unė do ta vrisja mbretin Ahmet Zogu !”...

Prapė Ibrahim Ēelo , vazhdoi tė deklaroi :
“Se Hasan Prishtina , shpėrblim mė premtoi !
Hasani m’ premtoi shpėrblim t’ madh mujor –
Nėse mbretin Zog , unė e vras me dorė !...

Mbas aktit tė vrasjes , si njė dekoratė –
Njė shpėrblim tė madh do ta kesh dhuratė !
Por , unė kundėrshtova kėto propozime
Dhe i refuzova t’ gjitha kėto shpėrblime !

Se jam pro regjimit tė mbretit shqiptarė –
Qė ėshtė Ahmet Zogu – mbreti ynė i parė !
S’ doja t’ bėhem vegėl e Hasan Prishtinės –
Tė bėhem tradhtar , t’ vras mbretin pas shpinės !”...

Nė Nikea t’ Francės , Ibrahim Ēelo jetonte –
Si tregtar i frutave atje po punonte !
Me njė grua spanjolle ishte n’ bashkėshortėsi ,
Nė martesė me te , kishte tre fėmijė ...

Nė Nikea t’ Francės , ku ishte duke jetua –
Me Hasan Prishtinėn , bashkė ishin njoftua !
Me Hasanin bėnin jetėn mėrgimtare –
S’ bashku kishin lidhė marrėdhėnie familjare !

Gjatė njohjes mes tyre , atje nė mėrgim –
Hasani i kishte treguar shumėēka pėr pėrjetim !...
Vėshtirėsitė dhe pėrjetimet qė kur s’ ishte nė Shqipėri
Dhe ēfarė kishte pėrjetuar nė Turqi e Bullgari ?!...

Nė Turqi pat gjetur disa miq tė vjetėr –
Bashkėluftėtarė t’ devotshėm qė s’ mendonin tjetėr !
Atje mundi edhe puna , nuk i shkonin huqe –
Qė tė veproi pa u ndalė n’ luftė kundėr xhonturqve !

Derisa ai nė Turqi, ishte nė kurbet –
Mori pjesė nė njė shoqatė qė ishte e fshehtė !
Me bashkatdhetarėt e vet , pėr ēėshtjen shqiptare –
Nuk pushonin ditė , as net pėr ēėshtjen kombėtare !

Gjilan, mė 19.07.2017.

Demir Krasniqi

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma