Prokurorisė Speciale i duhet edhe Gjykata Speciale

Analistėt dhe njohėsit e fushės sė drejtėsisė thonė se ndalja e skenės sė mafiozėve ėshtė njė punė sa e madhe aq edhe e vėshtirė, ngase sipas tyre ėshtė theksuar se pushteti shtetėror nė tė gjitha fushat ėshtė kapur nga krimi dhe korrupsioni dhe se mekanizmat kryesorė pėr kėtė punė tė lartė dhe detyrė shtetėrore janė tė dobėt ose tė korruptuar dhe tė shantazhuar.
Por, si tė ndėrpritet ky funksionim i drejtėsisė kosovare, kryesisht pėrmes sekserėve, tė cilėt dyshohet se marrin paratė e korrupsionit e qė shpėrndahen mė pastaj nė raste tė caktuara tek gjyqtarėt, prokurorėt, hetuesit, avokatet etj. Se si tė ndalet kjo skemė mafioze qė e rrėnoi drejtėsinė kosovare dhe faktin se ēka po pret Prokuroria Speciale e Kosovės (PSRK) qė financohet nga shteti, Hasan Preteni, nga Qendra pėr Etikė, Transparencė dhe Integritet nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot" ka thėnė se Prokuroria Speciale e Kosovės ėshtė prokurori pa mision tė qartė, duke shtuar se ajo prokurori ėshtė e panevojshme. "Nė cilat gjykata trajtohen rastet e ngritura nga kjo prokurori? Nė gjykatat e rregullta!!! Nėse kemi Prokurori Speciale duhet tė ketė edhe Gjykatė Speciale, qė do t'i trajtonte rastet- aktakuzat e Prokurorisė Speciale. Rrethi duhet mbyllur. Politika e ka formuar kėtė prokurori pėr tė krijuar pėrshtypjen se po hetohen rastet e veēanta, po cilat raste janė ato, fillim hetimesh me pompozitet, ngritje e ndonjė aktakuze dhe fund. Asnjė aktgjykim nga aktakuzat e ngritura nga kjo prokurori", ėshtė shprehur ai.

"Prokuroria Speciale i kushton shumė buxhetit tė vendit"

Preteni ka theksuar se Prokuroria Speciale i kushton shumė buxhetit tė vendit, ndėrsa pagat e prokurorėve specialė janė shumė mė tė larta se tė prokurorėve nė prokuroritė e rregullta."Ėshtė edhe njė problem shumė i madh, Prokuroritė Themelore kanė pak prokurorė, kurse Prokuroria e Apelit dhe sidomos Prokuroria e Shtetit ka shumė prokurorė dhe shumė pak punė, Prokuroritė Themelore duhet tė fuqizohen me prokurorė qė do tė kalonin nga Prokuroria e Apelit, Prokuroria e Shtetit dhe Prokuroria Speciale, kjo e fundit nuk duhet tė ekzistojė. Mjafton qė nė Prokuroritė Themelore tė ketė departamente tė veēanta qė do t'i trajtonin rastet e krimit tė organizuar dhe korrupsionit kurse nė Gjykatat Themelore gjithashtu duhet tė ketė departamente qė do t'i trajtonin rastet e krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Definitivisht politika nė Kosovė ka krijuar shumė mekanizma hetues, qėllimi ėshtė qė tė krijohet huti dhe mjegull, e ujku do mjegull", u shpreh pėr "Kosova Sot" Hasan Preteni nga Qendra pėr Etikė, Transparencė dhe Integritet.

Kelmendi: Politika duhet tė spastrohet nga njerėzit me tė kaluar kriminale, mafioze e korruptive

Profesori universitar, Muhamet Kelmendi, thotė se ndalja e skenės sė mafiozėve ėshtė njė punė sa e madhe aq edhe e vėshtirė, ngase siē tha ėshtė theksuar se pushteti shtetėror nė tė gjitha fushat ėshtė kapur nga krimi dhe korrupsioni dhe se mekanizmat kryesorė pėr kėtė punė tė lartė dhe detyrė shtetėrore janė tė dobėt ose vetė tė korruptuar, ndoshta edhe vetėm tė shantazhuar. "Nė kėtė gjendje dalin disa punė tė mėdha qė duhet tė ndėrmerren, qė tė kemi ēlirim tė pushtetit nga dukuritė mafioze: Sė pari, largimin nga detyrat, qoftė nė politike, qoftė nė sistemin mafioz ekonomik, qoftė tė firmave publike, deri tek policia, prokuroria e gjykatat e tė gjithė atyre qė nė njė mėnyrė apo tjetėr kanė qenė nė shėrbim tė dhunės kriminale serbe. Kjo pėr faktin se kėta nga frika e kaluar shumė lehtė shantazhohen dhe vihen nė shėrbim tė mafisė ekonomike dhe politike. Sė dyti, spastrimin e politikės nga njerėzit me tė kaluar kriminale, mafioze e korruptive, duke bėrė zėvendėsimin e tyre me subjekte tė shėndosha. Sė treti, spastrimi i agjencive publike dhe shtetėrore nga figurat frikėsuese dhe tė nėnshtruara. Sė katėrti, ndėrrimin e tėrėsishėm tė KPK-sė dhe tė KGJK-sė dhe vėrja e kėtyre dy kėshillave nėn kontrollin e Parlamentit. Sė pesti spastrimin e Policisė nga kolonelėt, majorėt etj., qė nė njė mėnyrė apo tjetrėn, ishin dhe vijnė nga pozitat e dyshimta. Sė gjashti, kontrollim total tė privatizimit dhe tė firmave ekonomike tė cilat pėr ēdo ditė kryejnė vepra tė ndryshme penale dhe sė shtati, dėnimin me burg tė tė gjithė kriminelėve dhe mafiozėve", ėshtė shprehur profesori Muhamet Kelmendi. Sipas tij, duke vepruar kėshtu hapet edhe perspektiva pėr shėrim tė shoqėrisė dhe ndėrtohet njė shtet ligjor./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma