Maliqi: Presidenti Thaēi tė iniciojė dialog politik pėr tė zhbllokua proceset

Analisti politik, Shkėlzen Maliqi, mendon se nga ajo qė shihet nė Kuvendin e Kosovės, bllokues tė proceseve janė tė gjitha partitė politike pjesė e Kuvendit derisa vendosin kushte dhe nuk lėshojnė pe.
Maliqi thotė pėr Radion Evropa e Lirė, se meqenėse ka vonesa e bllokime nė formimin e institucioneve tė reja, duhet tė ketė dialog ndėrmjet partive politike.

Ai mendon se pėr tė mos hyrė nė njė krizė tė thellė politike, presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, duhet t’i ftojė partitė politike pėr tė biseduar.

“Iniciativėn duhet ta marrė ndoshta presidenti, qė tė zhvillojė konsultime dhe ta pėrshpejtojė procesin, sepse nuk ka mė kuptim tė vonohen ose tė kushtėzohen kėto dy procese [konstituimi i Kuvendit dhe formimi i Qeverisė]”, vlerėson Maliqi.

Derisa e pėrjashton mundėsinė e zgjedhjeve si njė opsion pėr tė dalė nga kjo gjendje, analisti Maliqi thotė se tani edhe mund tė ndodhė qė koalicionet parazgjedhore tė mos jenė ashtu siē kanė qenė deri mė tash.

“Ėshtė edhe njė mundėsi tjetėr qė tė shpartallohen kėto konfiguracionet parazgjedhore, tė kemi njė lėvizje tė lirė qė disa subjekte tė ndahen prej koalicioneve paraprake dhe tė negociojnė ndėrmjet vete ndoshta mund qė ndonjė konfiguracion tjetėr tė japė ose ta bėjė qeverinė”, konsideron Maliqi.

Situata e krijuar nė seancėn konstituive tė Kuvendit tė Kosovės, sipas analistėve, burimin e ka nė sistemin zgjedhor, i cili vlerėsohet se nuk i ka mundėsuar asnjėrės parti apo koalicion, qė tė fitojė njė shumicė parlamentare.

Pas pothuajse dy muajsh qė prej mbajtjes sė zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare nė Kosovė, Kuvendi mė 3 gusht nisi seancėn konstituive.

Nė mungesė tė deputetėve tė koalicionit PAN nė vazhdimin e seancės, ėshtė shtyrė konstituimi i Kuvendit pėr tė premten, por as tė premten deputetėt e kėtij koalicioni nuk morėn pjesė nė seancė.

Kuvendi i Kosovės ka njoftuar se pas takimit konsultativ tė pėrfaqėsuesve tė subjekteve politike parlamentare, ėshtė vendosur qė njė takim i ngjashėm konsultativ, me vazhdimin e seancės konstituive tė Kuvendit tė mbahet tė mėrkurėn, mė 9 gusht.

Pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė Kosovė, kanė thėnė se pėr Kosovėn ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė Kuvend dhe Qeveri funksionale sa mė shpejt qė ėshtė e mundur.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma