Avni Behluli – skulptor modest qė po e pushton botėn me artin e tij joshės

Gjilan - Artistė janė njerėz tė ēuditshėm nė botė. Ata jetojnė me ngjyra, vija, peizazhe, akuarele, kolazhe, kostalacione, por jetojnė edhe me artin e tyre tė prezantuar para masės. Pse jo? Pra, janė njerėz mė tė veēantė se tė tjerėt. Janė frymorė qė e hijeshojnė botėn. E bėjnė hapėsirėn shumė joshėse dhe tė adhuruar me artin e tyre piktural apo skulpturor. Andaj, kaherė kėsaj rruge tė artit ėshtė nisur Avni Behluli, skulptor dhe piktor gjilanas. Ky artist dallohet nga shumė tė tjerė, sepse, ngėrthen nė vete njė kulturė tė veēantė tė artit. E do shpirtėrisht artin bukur. Jeton me gurė, gjips, beton, hekur e me “sende” tė tjera.
Kėto janė disa nga karakteristika tė veēanta qė i posedon ky piktor gjilanas i ardhur nga Breznica e Bujanocit. Pse jo? Kur bisedon njeriu me te, sikur ke pėrpara njė artist dhe njė urtak qė flet e s’ndalet pėr artin e tij qė adhurohet nga tė gjithė nė jetė. Thonė se, oborri i tij ėshtė i mbushur me shumė skulptura mė tė ndryshme nga arti. Aty (Avniu) e gjen qetėsinė shpirtėrore tė tij, e cila qetėsi ėshtė e lidhur me thellėsinė e forttė tė botės artistike. Pra, nė oborrin e tij sheh drunj, gurė, gjips e metale tė ndryshme, ku kėto “sende” tė forta, Avni Behluli i bėn vepra jetėsore pėr vete dhe pėr tė tjerė.

“Po, shton Avniu, - unė e kam njė botė interesante dhe tė ēuditshme, sepse nuk thuri vargje, as proza as ndonjė dokumentar publicistik, por me mjetet e mia tė forta krijoj vepra jetėsore pėr tė gjithė. Kėto vepra jetojnė gjatė, gjatė dhe marrin dhenė... Pra, me duar tė forta gdhendi gurin, drurin, gjipsin, hekurin dhe, nė kėtė “lojė” arti, “zbuloj” figura tė kėrkuara qė i pėlqej unė e tė tjerėt. Aty formėsoj portrete tė figurave tona atdhetare, por edhe bėj skulptura me kostalacione tė ndryshme nga pjesėt e e forta nga hekuri. Ia kam marrė “zanatin” qė kėto figura tė dalin tė skalitura mirė dhe pėlqehen nga shumė njerėzit tė artit”. Kur i bėmė pyetje se a ka ftesa nga bota e jashtme qė t’i ekspozojė punimet e tij nga arti, ai pa hezitim na tha se, edhe mė parė, por edhe tash kam disa ftesa pėr tė marrė pjesė nėpėr ekspozita mė tė ndryshme tė botės.

“Veprat e mia artistike sot gjenden nėpėr shumė muze e galeri tė ndryshme kėtu nė Kosovė dhe jashtė Kosovės, si: nė Prishtinė,Tiranė, Split, Zvicėr, Gjermani, Austri, Kanada, Itali, Maqedoni, Egjipt, Sllovaki, Sudan, Kore e vende tė tjera tė botės. Shih, me modesti po ju them se, pėr shkaqet financiare jam detyruar t’i anulojė disa simpoziumet. Sepse, puna ime e prezantuar me art, nė Turqi, u ka rėnė nė sy shumė mediumeve pamore.

Andaj, njė profesor, qė ishte nga Nikozia, tė cilin kurrė se kam parė, mė ka ftuar nė simpoziumin nga 10 gjer mė 19 nėntor tė kėtij vendi. Unė kėtė punė voluminoze arti e bėj me njė fanatizėm dhe me pėrkushtim tė denjė. Punėn e bėj me dru, gipėz, hekur e sende tjera, por kėto arte i punoj me vullnet e me shpirt dhe nuk kursej asgjė nga veti, vetėm qė tė realizohet bukur arti im skulpturor. Me njė fjalė, unė dua tė jem vetja dhe identiteti im prej artisti. Unė nuk punoj sa pėr tė thėnė se jam skulptor, por punoj me vullnete dhe me emocione pėr tė shkrirė artin nė vepra qė mė flejnė nė shpirt e zemėr. Kjo mė pėlqen dhe ka vlerė jetėgjate”.

Ky ėshtė Avni Behluli, njė piktor i heshtur, por entuziast i madh i punės skulpturore. Andaj, piktura e tij ėshtė njė “vepėr” jetėsore. I tėrė aktiviteti i tij nėpėr simpoziume ndėrkombėtare ėshtė si vijon: Turqi ( Alaqati) nga 1 - 7 maj 2017, mandej nė Kosovė (Harilaq) nga 11- 17 qershor 2017, Itali (Santa Severina) nga 1- 15 korrik 2017 etj. Ndėrsa, ky piktor patur edhe shumė ftesa tjera, tė cilat i ka anuluar pėr shkaqe teknike (puna financat) etj., si bie fjala pata ftesė nė: Qeki (Prade) nga 20-26. 05. 2017, nė Moskė (Shen Petrsburg) nga 20-27.07 2017, nė Greqi (Krete) nga 21- 26 09.2017 etj.
Siē mėsuam nga Avni Behluli, ka pėr tė marrė pjesė nė Internacional Art, nė Shqipėri, e ka nga data 8-14.9 2017. Por, shton ai se, deri nė fund tė vitit sigurisht se do tė merr edhe ftesa tjera, por pėr t’i realizuar tė gjitha kėto vlera tė artit, mungojnė mjetet financiare. Kėshtu, me datėn 1 gusht do tė marrė pjesė nė Ekspozitėn Ndėrkombėtare nė Itali - nė qytetin Crotone, nė Galerinė e qytetit me 4 piktura personale.

Avni Behluli, piktor gjilanas, gjer mė tani ka marrė pjesė nė shumė simpoziume tė vendeve tė botės, si nė: Egjipt (Kairo - International Artists Residency) nė Turqi (Stamboll International Art Simposium”, Tetovė, Gostivar, Shqipėri etj. Avni Behluli ka shumė ekspozita kolektive nė kėto vende: nė Egjipt, Kukaj, Turqi, Louxembourg, Velipojė, Shkodėr, Berat, Pejė, Bruksel, Maqedoni, Prishtinė, Viti, Luksemburg, Zvicėr e mes tė tjera. Pra, Avni Behluli, skulptor, po e pushton botėn me pikturat e tij tė adhuruara nga artdashėsit e shumtė tė botės. Pra, Avniu ėshtė artist i merituar i artit pamor e skulpturor!/tefik selimi/rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma