Politika e shndėrroi Kosovėn nė eldorado tė krimit

Kapja e shtetit tė Kosovės nga politikanėt e inkriminuar pėr kėto 18 vite tė pasluftės, sipas analistėve politikė, e ka shndėrruar atė nė njė shtet tipik tė krimit tė organizuar, njė Eldorado dhe oazė tė krimit tė organizuar pėr tė gjithė kriminelėt qė nuk dinė mėnyra tė tjera tė pėrfitojnė vetėm pėrmes rrugėve tė pista dhe kanaleve tė nėntokės, mėnyrė kjo qė ėshtė bėrė shkatėrruese pėr ekonominė dhe imazhin Kosovės.
OAZĖ PĖR KRIMINELĖT E TĖ GJITHA NGJYRAVE

Ahmeti: Shembjes sė kėsaj perandoria kriminale duhet t'i prijė njė vullnet i jashtėzakonshėm pėr ndryshime radikale

"Klasa politike kosovare nė politikė ka vetėm dy qėllime. Angazhohet qė me ēdo mjet me marrė (ose ruajt) pushtetin dhe qėllimi i dytė ėshtė qė ta keqpėrdorin pushtetin pėr pasurimin e tyre. Prandaj, Kosova ėshtė shndėrruar nė Eldorado tė krimit dhe tė korrupsionit, qė ofron mundėsi tė arta qė brenda njė kohe tė shkurtėr tė bėhesh milioner. Si nė asnjė vend nė botė, nė Kosovė mė sė shumti politikanėt pėrfitojnė materialisht nga politika", ėshtė shprehur analisti Ymret Reshiti pėr "Kosova Sot"

Kapja e shtetit tė Kosovės nga politikanėt e inkriminuar pėr kėto 18 vite tė pasluftės, sipas analistėve politikė, e ka shndėrruar atė nė njė shtet tipik tė krimit tė organizuar, njė Eldorado dhe oazė tė krimit tė organizuar pėr tė gjithė kriminelėt qė nuk dinė mėnyra tė tjera tė pėrfitojnė vetėm pėrmes rrugėve tė pista dhe kanaleve tė nėntokės, mėnyrė kjo qė ėshtė bėrė shkatėrruese pėr ekonominė dhe imazhin Kosovės.

Sipas analistėve, shumica e multi-milionerėve tė fuqishėm tė pasluftės, realisht multimilionerė tė inkriminuar, duke filluar nga zyrtarėt qė filluan punėn si zyrtarė pėr prokurim me pagė nė institucionet shtetėrore dhe ndėrmarrjet publike (PTK, KEK, Aeroport etj.), qė nuk kishin ndonjė pasuri tė dukshme, sot kanė biznese disa dhjetėra milionėshe dhe qindra milionėshe, krijimin e tė cilave vėshtirė mund ta arsyetojnė nė baza tė shėndosha ligjore! Analisti Ymret Reshiti vlerė- son se ėshtė fakt qė Kosova ėshtė bėrė "Eldorado" e krimit, ngase klasa politike kosovare nuk ėshtė e interesuar qė Kosovėn ta ndėrtojnė si shtet."Klasa politike kosovare nė politikė ka vetėm dy qėllime. Angazhohet qė me ēdo mjet me marrė (ose ruajt) pushtetin dhe qėllimi i dytė ėshtė qė ta keqpėrdorin pushtetin pėr pasurimin e tyre. Prandaj, Kosova ėshtė shndėrruar nė Eldorado tė krimit dhe tė korrupsionit qė ofron mundėsi tė arta qė brenda njė kohe tė shkurtėr tė bėhesh milioner. Si nė asnjė vend nė botė, nė Kosovė mė sė shumti politikanėt pėrfitojnė materialisht nga politika. Nė skenėn politike kosovare politikani hyn me xhepa tė zbrazėt dhe pėr njė kohė tė shkurtėr bėhet milioner. Pėr kėtė arsye tė gjithė politikanėt kosovarė nuk e shohin Kosovėn si njė shtet qė duhet tė ofrojė perspektiv dhe mirėqenie pėr tėrė qytetarėt, por si njė burim ideal pėr pasurimin tė tyre", theksoi Reshiti pėr "Kosova Sot".

"Politikanėt e filluan karrierėn pa pasur asnjė euro nė xhep"

Reshiti pohon se njė mori e politikanėve tė Kosovės karrierėn e tyre politike pas luftės e kanė filluar pa asnjė euro nė xhep. Pastaj me emėrimet e tyre nėpėr ndėrmarrje tė fuqishme publike dhe institucionit tė shtetit kanė filluar ta keqpėrdorin pushtetin, me qėllim tė pėrfitimit tė tyre pasuror."Politikanėt qė kanė udhėhequr politikėn e shtetit dhe kanė drejtuar institucionet kryesore tė shtetit, i kanė emėruar emisarėt e tyre nė krye tė ēdo segmenti tė shtetit, ku si qėllimi kanė pasur zhvatjen e pasurisė dhe buxhetit tė Kosovės, pėr bosėt e tyre politikė dhe njė pjesė ta ndalin pėr vete. Pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr nė Kosovė ėshtė instaluar mafia politike nė institucionet e shtetit, e cila kontrollon ēdo segment tė jetės shoqėrore, qoftė publike apo private. Kjo mafi politike Kosovėn nuk dėshiron qė nė tė ardhmen ta shohė si shtet, por vetėm si njė "feud" tė tyre, ku mbrohet dhe rritet pasuria e tyre milionėshe", ėshtė shprehur Reshiti. Prapa privatizimit tė aseteve mė tė mėdha tė Kosovės, sipas Reshitit, qėndrojnė anėtarė tė mafisė politike kosovare, tė cilėt janė pronarė tė vėrtet tė kėtyre pasurive qė populli nuk i di, edhe pse nė dokumente tė privatizimit fiktivisht mund tė figurojnė emra dhe mbiemra tė njerėzve tjerė si pronarė. "Ideja e tyre ėshtė se sa mė shumė qė populli ėshtė i varfėr, aq mė pak janė tė rrezikuar pasuritė e tyre tė fituara nė keqpėrdorim tė pushtetit. Ikjen e qytetarėve nga Kosova ata e shohin mė shumė si shpėtim tė tyre sesa qė qytetarėt e shohin pėr vetvete. Prandaj mafia politike i buzėqesh dhe i duartroket me injorancė braktisje sė Kosovės nga qytetarėt e saj, pėr njė jetė mė tė mirė", theksoi pėr "Kosova Sot" analisti Ymret Reshiti.

Ahmeti: Shteti duhet tė ēlirohet nga uzurpatorėt dhe zhvatėsit

Ndryshe edhe politologu Hidajet Ahmeti pohon se politikanėt e Kosovės politikėn si shėrbim ndaj popullit e kanė pėrkthyer si shėrbim ndaj interesave tė ngushta politike, nepotike, klienteliste e klanore."Kjo logjikė e njėmendėsisė qeverisėse brenda njė kornize tė ngushtė njerėzisht, e jo nė shėrbim tė popullit e brenda kornizave demokratike tė kushtetushmėrsiė dhe ligjshmėrisė nė vend, ka prodhuar multi-milionerė tė fuqishėm tė pasluftės. "Hierarkia e krimit e ndėrtuar nė relacione politike, nepotike, klienteliste e klanore ka prodhuar njė komoditet pėr politikanėt e inkriminuar nė afera korruptive e instalime politike e jo meritokratike. Falė kėsaj logjike tė instalimit tė njerėzve tė tyre, ka mbijetuar ky komunitet i vogėl njerėzish dhe ēdo vazhdim i kėsaj logjike qeverisėse korrespondon me vazhdimin e degradimit institucional, ekonomik, politik e shoqėror. Shembjes sė kėsaj perandoria kriminale duhet t'i prijė njė vullnet i jashtėzakonshėm pėr ndryshime radikale nė kuptimin demokratik e pozitiv. Funksionimi i institucioneve tė pavarura, tė cilat nuk do tė instrumentalizohen nga politika ėshtė ēlirim i tyre nga ndikimet politike, por pėrkthim nė dobi tė trupit publik e brenda mandatit kushtetues e ligjor. Kjo ėshtė rruga e ēlirimit tė shtetit nga uzurpatorėve, zhvatėsve, bllokuesve tė konsolidimit tė demokracisė e veēanėrisht Republikės sė Kosovės. Jashtė kėsaj logjike tė funksionimit tė shtetit ėshtė vazhdimi i mbajtjes sė shtetit nė njė "vdekje klinike" dhe prodhim i multi-milionerėve tė rinj", theksoi Hidajet Ahmeti./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma