U ndanė ēmimet vjetore “Mėrgimtari i vitit”

Ky ēmim iu dha fotografit tė njohur shqiptar qė jeton dhe vepron nė Amerikė, Fadil Berisha, pėr punėn dhe sukseset e arritura nė fushėn e fotografisė.
Ministria e Diasporės, nė kuadėr tė Ditės sė Diasporės ka ndarė ēmimet vjetore “Mėrgimtari i vitit”. Ky ēmim iu dha fotografit tė njohur shqiptar qė jeton dhe vepron nė Amerikė, Fadil Berisha, pėr punėn dhe sukseset e arritura nė fushėn e fotografisė transmeton albinfo.ch.

Ēmimi u jepet mėrgimtarėve pėr sukseset e arritura nė fushėn e arsimit, kulturė, sport, biznes, veprimtari humanitare, si dhe pėr kontribut tė veēantė pėr shtetin e Kosovės ose pėr diasporėn.

Ministria e Diasporės i ka ndarė mirėnjohjen post mortem ish-kryetarit tė Parlamentit Zviceran, VictorRuffy, pėr kontributin dhėnė nė sensibilizimin e ēėshtjes sė Kosovės dhe avancimin e integrimin e shqiptarėve nė Zvicėr, e po ashtu e ka nderuar edhe prof. dr. Basil Schader, po ashtu nga Zvicra, pėr kontribut tė veēantė dhe pėrkrahje tė jashtėzakonshme nė fuqizimine mėsimit tė gjuhės shqipe nė botė.

MeD ka ndarė edhe disa ēmime tė tjera siē ėshtė ai pėr shkencė, sport, kulturė etj.

Ēmimi nė fushėn e arsimit dhe shkencės iu dha binjakeve Detina Zalli &Argita Zalli pėr tė arriturat nė mjekėsi.

Ēmimi nė fushėn e kulturės iu dha regjisorit Eki Rrahmani pėr kontributin dhe sukseset e tij nė fushėn e kinematografisė.

Ēmimi nė fushėn e sportit iu dha futbollistit Etrit Berisha pėr sukseset e arritura nė sport.

Ēmimi nė fushėn e biznesit iu dha zonjės Miranda Ademaj, njė udhėheqėse e suksesshme e njė kompanie nė Zvicėr.

Po nė kėtė ceremoni u nda edhe ēmimi “Gazetari me shkrimin/kronikėn ose emisionin mė tė mirė pėr diasporėn”. Ēmimi pėr emisionin mė tė mirė televiziv iu dha Adnan Alitit nga Radiotelevizioni “Zėri i Kosovės” nė Danimarkė, pėr dokumentarin “Me arbneshėt e Zarės”. Ėshtė ky njė dokumentar pėr arbneshėt e Zarės, qė nga vendosja e tyre nė kėtė vend, ruajtja e traditave dhe e gjuhės, kontributi i tyre etj.

Ēmimi pėr shkrimin mė tė mirė nė medie/portale iu dha dy gazetarėve: Migjen Kajtazit pėr reportazhin “Unė dhe Samiti i Diasporės” dhe Arif Ejupit pėr shkrimin “FC Kosova e Gjenevės, 20 vjet futboll dhe integrim” (botuar nga albinfo.ch).

Gjithashtu, ēmimi pėr kontribut tė veēantė nė promovimin e diasporės shqiptare iu dha dy gazetarėve Bahtir Cakollit nga RTV-21 dhe Agron Krasniqit nga RTK-ja, tė cilėt pėrmes emisioneve tė ndryshme pėr bashkatdhetarėt kanė kontribuuar pėr diasporėn.

http://www.albinfo.ch/u-ndane-cmimet-vjetore-mergimtari-i-vitit/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma