Gjilani pėrfundon me sukses fushatėn e korrje-shirjeve

Gjilan - Komuna e Gjilanit ka pėrfunduar me sukses fushatėn e korrje-shirjeve gjithandej territorit tė saj.
Drejtori pėr Bujqėsi, Ramiz Ramadani, nė konferencėn e sotme pėr media, ka thėnė se nė Gjilan kanė qenė tė mbjella me grurė 2800 hektarė, ndėrkaq mesatarja e rendimentit pėr hektar ka qenė 4166 kilogram.

“Pėr shkak tė kushteve klimatike tė pa favorshme, duke filluar nga dimri shumė i ashpėr dhe duke vazhduar me mungesė tė reshjeve nė fazat kritike tė bimės, edhe pėrkundėr farnave cilėsore dhe aplikimit tė masave agro teknike, rendimenti ishte mesatar. Me kėtė rendiment sigurohen mbi 11.664 tonė grurė dhe plotėsohen nevojat bazike pėr banorėt e komunės rreth 58 pėr qind”, ka thėnė Ramadani.

Ai thekisoi se fushata ėshtė zhvilluar normalisht, duke u respektuar nė plotni ēmimi i korrjes dhe tė gjitha kushtet e korrjes.

I pari i drejtorisė sė Bujqėsisė nė Gjilan ka apeluar bujqit qė mos tė digjen hamulloret, por ta bėjnė njė lėvrim tė cekėt me qėllim tė ruajtjes sė masės organike, e cila mineralizohet dhe shėndrrohet nė pleh.

Pėrndryshe, nė arat e komunės sė Gjilanit kanė qenė tė mbjella 2800 hektarė grurė, 80 hektarė elb dhe 30 hektarė tėrshėrė./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma