Prokurorėt e kapur nuk e luftojnė korrupsionin dhe krimin e organizuar

Analistėt dhe njohėsit e fushės sė drejtėsisė thonė se me kėtė sistem tė ndėrtuar kurrė nuk do tė ketė luftė tė vendosur e tė fuqishme kundėr korrupsionit e krimit tė organizuar nė institucione, ngase me kėta pushtetarė dhe politikanė tė tejinkriminuar lufta kundėr korrupsionit asnjėherė nuk ka qenė prioritet i "drejtėsisė", i hetuesve dhe prokurorėve, tė cilėt janė pa guxim dhe pa kurajė.
Por, pėrse prokurorėt nuk u japin pėrgjegjėsi shefave tė tyre, por shefave tė politikės e oligarkisė sė inkriminuar nė korrupsion e krim tė organizuar dhe a ka njė sabotim tė punės sė prokurorėve nė luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar, Hasan Preteni, nga Qendra pėr Etikė, Transparencė dhe Integritet, nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot", ka thėnė se lufta kundėr korrupsionit asnjėherė nuk ka qenė prioritet i "drejtėsisė", hetuesve dhe prokurorėve, tė cilėt nuk kanė guxim dhe kurajė pėr tė luftuar korrupsionin. "Asnjė peshk i madh nuk ėshtė kapur nga kjo drejtėsi, sepse pėr tė zėnė ata duhet tė hyhet mė thellė nė ujė, por pėr tė hyrė thellė duhet njė guxim, duhet tė notohet mirė dhe duhet kohė. Kėta prokurorė nuk e bėjnė kėtė dhe rrinė buzė lumit dhe e zėnė aty kėtu ndonjė koleg tė tyre qė u pengon, por assesi ata qė rriten dhe notojnė thellė nė largėsinė e tyre, derisa nė anėn tjetėr edhe nuk kanė kohė tė zhyten thellė se i kanė edhe disa vende tjera tė pune. Pra e kanė gjetur paqen me tė mėdhenjtė", u shpreh Hasan Preteni, nga Qendra pėr Etikė, Transparencė dhe Integritet.

Kelmendi: Me kėtė sistem tė drejtėsisė kurrė nuk do tė ketė luftė tė fuqishme kundėr korrupsionit

Profesori i sė drejtės, Riza Smaka, thotė se kryeprokurori ėshtė shefi kryesor qė mund t'ia japė dhe t'ia marrė lėndėn kėtij apo atij. "Pėrndryshe, pėrgjegjėsi prokurori nuk i jep as nuk mund t'i japė tjetėrkujt, pos shefit tė vet nė prokurori, por si ėshtė gjendja tani po e dimė tė gjithė", spikati pėr gazetėn "Kosova Sot" profesori i sė drejtės, Riza Smaka. Profesori universitar, Muhamet Kelmendi, ka vlerė- suar se nė kėtė drejtim gjykatat nuk pajisen me prova adekuate dhe as me fakte konkrete nga prokurorėt, tė cilat natyrisht u duhen gjykatave.

Ai shtoi se kemi tė bėjmė me gjykata dhe gjyqtarė, tė cilėt sikurse edhe prokurorėt vijnė nga sistemi i tillė, nga familjet e tilla qė i kanė shėrbyer ish-sistemit tė kaluar, pra atij serbo-jugosllav, dhe mė pastaj ata janė vėnė nė shėrbim tė forcave dhe grupeve tė tilla informale, qoftė politike, qoftė financiare apo ekonomike. "Kuptohet mė pastaj se si rezultat i kėsaj e kemi krimin e nivelit tė tillė nė tė gjitha strukturat ekonomike, politike etj., tė Kosovės. Pra, me kėtė sistem tė ndėrtuar kurrė nuk do tė ketė luftė tė vendosur e tė fuqishme kundėr korrupsionit e krimit tė organizuar nė institucione tė pushtetarėve dhe politikanėve tė tejinkriminuar dhe kjo pėr arsye se thjesht njerėzit qė janė mė kompetentė pėr tė ndjekur krimet dhe pėr tė nxjerrė fakte e pėr tė marrė prova, pėr tė ngritur aktakuza kundėr tyre janė vetė nė pozita tė palakueshme, qoftė nga e kaluara apo nga e tashmja. Nga e kaluara sepse vijnė nga sistemi i tillė dhe nė anėn tjetėr kanė interesat e veta ekonomike, merrni p.sh. gjyqtarėt apo prokurorėt, apo strukturėn komanduese tė policisė dhe shikoni tė ardhurat e tyre personale, shikoni se ēfarė makina kanė, shikoni telefonat e tyre dhe veshjet qė kanė, shikojani orėt pastaj, shtėpitė dhe banesat, dhe vendet ku i kalojnė pushimet etj.", ėshtė shprehur profesor Muhamet Kelmendi. Shton se me kėta njerėz dhe me kėto struktura nuk luftohet krimi dhe korrupsioni.

Ndėrsa sa i pėrket asaj se pėrse prokurorėt nuk u japin pėrgjegjėsi shefave tė tyre, por shefave tė politikės e oligarkisė sė inkriminuar nė korrupsion e krim tė organizuar, Kelmendi thotė: "Natyrisht se kemi dy pėrgjegjėsi, ajo nė kuadėr tė strukturės juridike dhe ligjore e kushtetuese qė duhet tė japė shteti, duhet tė japin prokuroritė, e deri tek KPK-ja apo KGJK-ja dhe nė anėn tjetėr kemi edhe pėrgjegjėsinė tė cilėn i japin grupeve informale tė krijuara si tė aspektit politik dhe atij ekonomik e qė natyrisht kėto janė shumė mė tė forta pėr aktualitetin sesa rruga e parė ligjore", theksoi pėr gazetėn "Kosova Sot" profesori universitar Muhamet Kelmendi. /kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma