Rreth 100 laboratorė tė specializuar nė dispozicion tė studentėve tė UBT-sė

Me qėllim tė krijimit tė kushteve sa mė tė mira pėr studentėt qė zgjedhin tė studiojnė nė UBT, rektori Edmond Hajrizi i ka kushtuar njė vėmendje tė veēantė kapaciteteve infrastrukturore tė UBT-sė.
UBT zhvillon veprimtarinė mėsimore dhe shkencore nė disa objekte. Nė Kampusin Inovativ nė Lipjan janė tė pozicionuar tri objekte tė ndėrtuara me model dhe infrastrukturė mė moderne. Objekti i UBT-sė nė Prishtinė, si dhe qendrat e UBT-sė nė Ferizaj dhe nė Prizren, tė cilat plotėsojnė tė gjitha kushtet pėr realizimin e procesit mėsimor.

Rreth 100 laboratorė janė nė dispozicion tė studentėve pėr tė zhvilluar punėn praktike. Pėr tė bėrė mė tė lehtė mėsim-nxėnien, UBT nė Kampusin Inovativ ka shtuar edhe shumė laboratorė tė rinj, si mbi 50 laboratorė bashkėkohorė dhe gjithēka tjetėr tė nevojshme pėr tė gjitha fushat e shėndetėsisė, kurse laboratorėt aktualė, pėrfshirė atė tė Arkitekturės, Infermierisė, SHKI-sė, Mekatronikės, Shkencave tė Ushqimit, Inxhinierisė sė Energjisė etj, janė plotėsuar me aparaturė dhe mjete tė reja.

Kėta laboratorė krijojnė kushte komode pėr realizimin e procesit tė mėsimdhėnies. Tė gjithė laboratorėt janė tė pajisur me materiale tė nevojshme pėr zhvillimin e orėve mėsimore.

Rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi tha se strategjia e UBT-sė nė vazhdimėsi ėshtė qė tė bėjmė mė tė pėrshtatshėm studimin nė zhvillimin e punėve praktike nė laboratorė.

“Ne si njė shtet nė zhvillim, kemi nevojė pėr kuadro tė reja dhe tė pėrgatitura profesionalisht, qė nuk kanė nevojė tė bėjnė punė praktike jashtė vendit, sepse tė gjitha do t'i gjejnė nė UBT dhe do t’i zbatojnė po kėtu”, tha Hajrizi.

Sė shpejti pritet qė tė bėhet pėrurimi i Qendrės mė tė madhe tė Inovacionit pėr Mjekėsi./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma