“PAN-i nuk i ka votat pėr kryeparlamentar, seanca e 3 gushtit do tė shtyhet”

Seanca konstituive e 3 gushtit mund qė tė mos i hap rrugė krijimit tė institucioneve tė reja. Kjo pasi pritet qė seanca e cila ėshtė paraparė pėr tė enjten tė bllokohet. Kėshtu tė paktėn thotė analisti i ēėshtjeve politike, Ramush Tahiri, nė njė intervistė pėr Ekonomia Online.
Sipas Tahirit, seanca konstituive do tė bllokohet e do tė shtyhet pėr njė ditė tjetėr, ngase i nominuari pėr kryetar tė Kuvendit, Kadri Veseli, nuk i ka votat e mjaftueshme.

“PAN ėshtė pėrcaktuar qė bartėsi i listės, Kadri Veseli tė jetė kandidat pėr kryeparlamentar. I mbetet deputetėve qė pas verifikimeve tė mandateve tė tyre si deputetė ta votojnė Kadri Veselin si kryepalamentar. Janė deklaruar se nuk do ta votojnė dhe duket se Kadri Veseli nuk do t’i ketė 61 votat e nevojshme pėr t’u zgjedh kryetar Kuvendi. Nėse kjo ndodh atėherė mbledhja konsiderohet e pa pėrfunduar”, u shpreh Tahiri.

Ai pėr Ekonomia Online ka thėnė po ashtu se nėse bėhet konstituimi i Kuvendit atėherė do tė duhet ende punė deri nė formimin e Qeverisė.

Arsyeja pse Kosova po pėrballet me kriza tė tilla institucionale, sipas Tahirit ėshtė mungesa e reformės zgjedhore.

“Kosova duhet tė bėjė reformė zgjedhore sepse po ballafaqohemi me ngėrēe politike, me kriza institucionale dhe asnjėherė nuk po kemi mandat tė plotė katėrvjeēar”, u shpreh Tahiri.

Ai shtoi se cilido koalicion apo subjekt politik i cili dėshmon se i ka votat atėherė Presidenti duhet t’ia jep mandatin pėr formimin e institucioneve.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma