Bizneset e mbijetesės sezonale apo nė mėshirėn e Ambulantivėve

Nga Burim Kastrati - Anamorava si pjesė e Kosovės ėshtė bėrė vetėm njė konsumuese dhe asnjėherė nuk po arrit tė jetė gjenerues i zhvillimit ekonomik. Shumica e bizneseve nė kėtė rajon kanė mbet nė mėshirėn e shitėsve ambulantiv (furnizuesve) nga qendrat tjera tė Kosovės.
Mungesa e njė zone ekonomike apo zhvillimit ekonomik nė kėtė pjesė gjeografike tė Kosovės bėnė qė bizneset tė jenė tė pa zhvilluara dhe nė fatin e ambulantivėve nga qendrat tjera tė Kosovės nė atė se ē’far ju servojn bizneseve pėr tė shitur. Kjo pjesė tashmė po ngjan edhe si tė ishte “bregdetare” duke pritur bizneset vetėm sezonėn e bashkatdhetarėve pėr tė arritur sadopak mbijetesėn e tyre pėr tė funksionuar.

Si zonė e pa zhvilluar edhe e mungesės sė gjenerimit tė vendeve tė punės, po e determinon edhe fatin e tė rinjėve pėr punėsim sezonal dhe pa vende tė qėndrueshme tė punės. Sektori ndėrtimit, hotelieria, bujqėsia ofrojnė pėr tė rinjėt vetėm njė punėsim tė pėrkohshėm sezonal dhe asgjė mė shumė.

Nė pėrgjithėsi e gjithė aktiviteti zhvillimor ekonomik nė njė vit kalendarik mund tė ndahet vetėm nė njė muaj, ndėrsa njėmbėdhjetė muajt tjerė tė vitit lirisht mund tė quhen “muajt e mbijetesės”.

Problemet me tė cilat ballafaqohen Komunat siē janė pronat, reflektojnė direkt nė njė zhvillim tė qėndrueshėm dhe mungesė tė investimeve nga brenda dhe jashtė. Kjo mungesė e investime tė mėdha strategjike, bėnė qė bizneset tė jenė jashtė lojės nė marrjen e punėve nga Institucionet Komunale dhe ato qendrore. Njė vėmendje mė serioze e institucioneve Komunale dhe atyre qendrore do tė duhej tė analizohej dhe tė shikohej si tė ndryshoj gjendja ekonomike nė Anamoravė.

Trajtimi dhe evitimi i problemeve serioze qė kanė bizneset qoftė nė infrastrukturė, shėrbime komunale apo taksa tė papėrballueshme si dhe njė mori problemesh tjera burokratike, mundė tė ndikojnė nė njė zhvillim dhe qėndrueshmėri mė tė mire nė bizneset e kėsaj pjese tė Kosovės./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma