Stavileci: PAN-i ka ekskluzivitetin e kandidimit tė kryeparlamentarit pafundėsisht

Anėtari i Kryesisė sė PDK-sė Blerand Stavileci ka thėnė se PAN-i e ka tė drejtėn ekskluzive pėr ta kandiduar kryetarin e Kuvendit derisa ai tė zgjidhet.
“Sa i takon ēėshtjes sė zgjedhjes sė kryetarit tė ri tė Kuvendit mė sė miri ėshtė t'i referohemi vendimit tė Gjykatės Kushtetuese mė 2014-n, pasi aty sqarohet kjo ēėshtje. Sipas aktgjykimit, koalicioni mė i madh e ka ekskluzivitetin e kandidimit tė kryeparlamentarit pafundėsisht, derisa tė zgjidhet kryetari”, ka deklaruar ai pėr “Zėrin”.

Megjithatė sipas Stavilecit, zgjedhja e kryeparlamentarit do tė ndodhė mė 3 gusht dhe pikėrisht atė ditė do tė formohen institucionet.

“Mė 3 gusht tė gjitha kėto do tė realizohen dhe do t’i kemi institucionet e reja”, ka potencuar ai, transmeton zeri.info.

Kurse, politologu Ramush Tahiri ka thėnė se PDK-ja nuk e nxjerr Veselin si kandidat nėse e di se ai digjet politikisht.

“Nuk besoj se PDK-ja e ka nxjerrė Kadri Veselin pėr ta djegur duke e ditur se nuk i ka votat pėr kryetar Kuvendi”, ka deklaruar ai.

Sipas tij, po qė se Veseli kandidohet dhe nuk zgjidhet, atėherė dėmtohet shumė autoriteti i tij, transmeton zeri.info.

“Unė mendoj se rrėnohet autoriteti i Kadri Veselit nėse nuk zgjidhet kryetar i Kuvendit tė Kosovės, pasi edhe zyrtarisht ėshtė paraqitur kandidatura”, ka shtuar ai./Zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma