Nė drejtėsinė e kapur fiton gjithnjė pala korruptuese

Analistėt dhe njohėsit e fushės sė drejtėsisė kanė vlerėsuar se ndėr plagėt mė tė mėdha, qė vazhdojnė ta pėrcjellin vendin tonė, ėshtė pikėrisht mungesa e njė drejtėsie efikase, tė paanshme dhe tė pandikuar nga nėntoka dhe politika e parapolitika, derisa, sipas tyre, shumė raste tė lėndėve tė korrupsionit po hedhen poshtė dhe po pushohet procedura nga prokurorėt, kurse vetėm disa sosh po rezultojnė me ngritje tė aktakuzės, qė nuk janė shumė me peshė.
Ata kanė shtruar edhe ēėshtjen pėr diskutim se a po i paguajnė kėshtu taksa shtetit qytetarėt e Kosovės pėr t'i mbrojtur e pėr tė pasur njė drejtėsi tė drejtė dhe tė bazuar nė ligje qė e mban gjallė shtetin, nė tė cilin sundon ligji, apo njė "drejtėsi tė trafikuar", ku prokurorėt e gjyqtarėt e lidhur me "mafio- politikėn" dhe oligarkėt e inkriminuar dalin e qėndrojnė "mbi Ligjin", duke i hedhur poshtė kallėzimet e ushtruara penale sipas qejfeve, interferimeve e ndikimeve tė mafio-oligarkėve.

Pėr kėtė dhe atė se pėrse me kėtė mentalitet e garniturė tė instaluar nė institucionet e drejtė- sisė nuk ka dhe nuk do tė ketė mundėsi tė sundojė ligji, por mafiooligarkėt nė institucione e jashtė tyre me biznese tė inkriminuara, analisti Naim Kelmendi ėshtė shprehur pėr "Kosova Sot" se ndėr plagėt mė tė mėdha qė vazhdojnė ta pėrcjellin vendin tonė, ėshtė pikėrisht edhe mungesa e njė drejtėsie efikase, tė paanshme dhe tė pandikuar nga nėntoka dhe politika e parapolitika. Sė kėndejmi, sipas tij, edhe shumė raste tė lėndėve tė korrupsionit po hedhen poshtė dhe po pushohet procedura nga prokurorėt, kurse vetėm disa sosh po rezultojnė me ngritje tė aktakuzės, por qė edhe ato raste mund tė thuhet se nuk janė shumė tė rėndėsishme. Ndaj Kelmendi shtron pyetjen se a po i paguajnė taksa shtetit qytetarėt e Kosovės pėr t'i mbrojtur e pėr tė pasur njė drejtėsi tė drejtė dhe tė bazuar nė ligje, qė e mbanė gjallė shtetin nė tė cilin sundon ligji, apo njė "drejtėsi tė trafikuar", ku prokurorėt e gjyqtarėt e lidhur me mafio-politikėn dhe oligarkėt e inkriminuar dalin e qėndrojnė "mbi Ligjin", duke i hedhur poshtė kallėzimet e ushtruara penale, mbase edhe sipas qejfeve tė tyre apo sipas interferimeve e ndikimeve tė mafiooligarkėve.


"Plaga mė e madhe e shtetit ėshtė gjyqėsori i kapur nga politika

Kelmendi mė tej shton se njė drejtėsi e paanshme dhe e pandikuar nga nėntoka dhe politika e parapolitika do tė ishte njė predispozitėue njė sistemi tė drejtėsisė me integritet dhe tė njė drejtėsie ēfarė i duhet shtetit tonė, pėr tė funksionuar shteti i sė drejtės dhe sundimi i ligjit. "Nė tė kundėrtėn pėr sa kohė do tė sundojė nė kėtė sistem tė drejtėsisė kapja dhe ndikimi i politikės dhe parapolitikės, besimi i qytetarėve ndaj institucioneve tė drejtėsisė ka humbur mjaft shumė, mbase pikėrisht pėr shkak tė mosefikasitetit tė kėsaj drejtėsie qė tė jetė e pandikuar nga politika dhe parapolitika, por edhe tė jetė e paanshme dhe me integritet profesional nė ndarjen e drejtėsisė pėr qytetarėt", ėshtė shprehur Kelmendi. Ai shton se shoqėria jonė e pashpresė nuk ka besim gjithaq tek drejtėsia. "Ky ėshtė njė tregues se kėtij sistemi tė drejtė- sisė nė vend i duhen reforma substanciale, qė nga gjyqėsori, prokuroritė etj., qė njėherė e mirė tė funksionojė vetėm shteti ligjor dhe pėrgjegjėsia para ligjit dhe tė drejtės dhe qė ndarja e drejtėsisė tė bėhet nė mėnyrė tė dinjitetshme dhe me etikė profesionale e ligjore", u shpreh analisti Naim Kelmendi.

Hasan Preteni, nga 'Qendra pėr etikė, transparencė dhe integritet', thotė se politika ėshtė interesuar qė t'u sigurojė kushte tė mira pėr punė (shumė vende pune) mandate tė pėrhershme, pensione dhe privilegje pėr kryeprokurorė dhe kryegjyqtarė e pastaj edhe hetues policor me paga tė mira dhe punėsime tė familjareve (bashkėshort- bashkėshorte) pa llogaridhėnie dhe pa transparencė. "Plaga mė e madhe e shtetit ėshtė gjyqėsori i kapur nga politika", theksoi pėr gazetėn "Kosova Sot" Hasan Preteni.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma