Humbėm 90 milionė euro!

Pėrfaqėsuesi rezident i FMN-sė nė Kosovė, Ruud Vermeulen, fletė pėr gazetėn ‘Zėri’ pėr skadimin e programit kėtė tė premte, me ē’rast konfirmon se nuk do tė bėhet as disbursimi i 15 milionė eurove. Pėrpos kėsaj, vendi rrezikon t’i humb edhe 75 milionė euro tė tjera nga BE-ja, tė ndėrlidhura me programet e Fondit.
Mbajtja e zgjedhjeve tė parakohshme dhe vonesa nė krijimin e institucioneve tė reja po i kushtojnė shtetit tė Kosovės hiē mė pak se 90 milionė euro, fonde kėto tė ndara nga institucionet ndėrkombėtare pėr vendin.

Bėhet fjalė pėr humbjen e 15 milionė eurove nga programi me Fondin Monetar Ndėrkombėtar, i cili skadon me 4 gusht 2017, si dhe 75 milionė euro tė tjera nga Bashkimi Evropian, pėrkatėsisht fondet e IPA-sė pėr Kosovėn tė ndara pėr rferormėn e administratės publike, etj., tė cilat janė tė ndėrlidhura me programet e vendit me FMN-nė.

Pėrfaqėsuesi rezident i Fondit Monetar Ndėrkombėtar(FMN) nė Kosovė, Ruud Vermeulen, ka konfirmuar pėr gazetėn ‘Zėri’ se kėtė tė premte(4 gusht 2017) skadon programi mes FMN-sė dhe institucioneve kosovare, me ē’rast nuk do tė bėhet as disbursimi pėrfundimtar prej rreth 15 milionė euro nė kuadėr tė kėsaj marrėveshjeje, pasi qė, siē thotė ai, shqyrtimi i katėrt dhe i fundit i programit nuk mund tė pėrmbyllet nė sfondin e zgjedhjeve.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma